Krampus: Táhni k čertu

• Česko Táhni k čertu! (více)

Kdo se nikdy nebál, že ho na Mikuláše odnese čert, ten ať hodí vánoční ozdobou. A to jste přitom nenarazili na nejstrašlivějšího z pekelníků, na Krampuse. Temný protipól všech vlídných symbolů údajně nejkrásnějších svátků v roce dokáže spolehlivě vyděsit nejen děti, ale i nevěřící dospělé. K tomu, aby se vám zjevil a strčil vás do pytle, přitom stačí tak děsivě málo. Puberťák Max žije v obyčejné rodině, kde jsou vztahy a emoce jako na houpačce, tedy chvíli nahoře, chvíli dole. Aktuálně jsou u bodu mrazu, protože se blíží poněkud vypjaté období Štědrého dne a navíc na svátky dorazila rodina máminy (Toni Collette) sestry (Allison Tolman), která patří k trochu jinému civilizačnímu okruhu, diplomaticky řečeno. Místo klidu a míru proto v téhle rodině vypukne peklo, na což Max velmi nešťastně reaguje prohlášením, že by Vánoce nejraději zrušil. V tu chvíli začne venku zuřit sněhová vánice, po které už nic nebude, jako bylo dřív. Nejen že přestane jít elektřina a nedá se nikam dovolat. Za okny jejich domu se začnou zjevovat děsivé stíny, které získávají čím dál děsivější kontury. Krampus vytáhl v čele armády monster potrestat ty, kteří zavrhli Vánoce. Místo svařáku začne téct krev. A nikdo netuší, jak to zastavit. (CinemArt)

tron

Už som to vravel stokrát a poviem to sto prvý raz: nemám rád hororové komédie. Čo z toho, že má Krampus veľmi dobrú vianočnú atmosféru (a pasáž, v ktorej pred ním dievča uteká zasneženou ulicou, je úžasná), keď dobre budovanú atmosféru (a skvelého Krampusa) do úzadia zatláčajú otravné ľudské postavy (paradoxne hrané sympatickými hercami) a fakt, že samotný Krampus je len vedľajšou postavou a prím hrajú jeho pseudo komickí pomocníci (perníky?!). ()

choze

Sympaticky temná a znepokojivá vánoční rodinná podívaná říznutá nekrvavou vyvražďovačkou a efektovým hororem, která svižně spěje k předvídatelnému závěru se znejisťující tečkou. Nejsilnější to pro mě bylo v druhé čtvrtině, kdy se jede v módu "trochu VĚC, trochu KRAJNÍ MEZE" a rodina zjišťuje, že je uvězněná na vylidněném předměstí ochromeném sněhovou vánicí, v níž se skrývá něco nebezpečného. Adam Scott si tu brokárnu určitě přinesl rovnou z placu PIRANĚ 3D. ()

Bloody13

Doughertyho posedlost svátečními horory vítám s otevřenou náručí. Pokud s halloweenským debutem na sebe silně upozornil, s vánočním Krampusem pak potvrzuje, že ty ostré přechody mezi humorem, napětím a akcí mu sedí jako málokomu. V jednu chvíli se bavíte nad rozhádanou, vzájemně se nesnášející rodinou, půlky se vám sevřou při prvním setkání s ústředním roháčem, abyste následně přímo jásali nad útokem smrtících hraček. K tomu si připočtěte pochybně vyhlížející sněhuláky, maskované elfy nebo hladové perníčky, a musí vám být jasno: tohle bude vedle Kevina a Jasněnky (nebo si dosaďte jinou libovolnou pohádku) další vánoční klasika. Nebudu tvrdit, že to je úplně perfektní, ale kino tomu dost pomohlo - třeba zvuk mi skoro drtil koule. A kdo má potřebu hledat mouchy, ať táhne k čertu. (90%) ()

Necrotongue

Dal jsem si dnes opáčko Krampuse, abych se pozvolna dostal do té pravé vánoční nálady, ale můj záměr tak úplně nevyšel. Zřejmě jsem před sedmi lety vnímal tak nějak jinak, protože mě dnešní repríza příliš nepobavila. Po úvodních minutách jsem z ničeho nic začal cítit rostoucí vztek, takže jsem byl velice rád, že se kolem mě nevyskytovala žádná domácí zvířátka, batolata nebo rostlinky, které bych mohl uškrtit, rozmačkat, nebo rozšlapat, páč bych se mohl dostat do těžkých potíží. Hned potom, co zmizely záběry na to tupé stádo, mě naštěstí opustily i vražedné myšlenky, jenže je, k mému nepříjemnému překvapení, vystřídala nuda. Rychle se totiž ukázalo, že nebudu mít komu fandit, jelikož mi byli jednotliví členové rodiny buď nesympatičtí nebo lhostejní a protože to, co fungovalo u vánočního setkání Griswoldových, tady vyznívalo jako chudá napodobenina, z níž trojice(!!!) scénáristů dokonale odpreparovala veškeré humory. O hororu taky nemohla být řeč a loutky se na Vzpouru hraček Hermíny Týrlové vůbec nelepily. Ve výsledku šlo tedy spíše o záležitost, která vytváří nenáročné pozadí k nutným (a neoblíbeným) činnostem v domácnosti. / Poučení: Vzhledem ke Krampusovým mimickým schopnostem bych řekl, že by ho mohl skvěle zahrát Ben Affleck. ()

Marceloo

Rodina s nie zrovna najlepšími vzťahmi sa stretáva počas vianočných sviatkov, aby ich spoločne oslávili. Po niekolkých konfliktoch medzi členmi rodiny, výpadku elektriny a následnému odrezaniu ich mestečka od sveta zisťujú, že okrem prírody, ktorá sa proti nim postavila, sa počas týchto sviatkov stretnú aj s duchom Vianoc. Nebude to však Santa Claus, ktorého všetci s radosťou očakávajú, pretože prináša radosť a darčeky, ale démon Krampus, ktorý namiesto šťastia prináša utrpenie a nenávisť. Dokáže sa však rozhádaná rodina spojiť a poraziť tohto démona? - Krampus bol jedným z najočakávanejších hororov posledných rokov, a to nielen v našich dvoch malých krajinách, ale aj v zámorí. Táto legenda nabrala v oblasti hororu tento rok na velkej popularite, pretože prvý Krampus sa objavil v A Christmas Horror Story, no ten očakávanejší mal prísť krátko pred sviatkami a mal ho režírovať Michael Dougherty, ktorý má za sebou modernú halloweensku klasiku Trick 'r Treat, ktorou si velkú časť hororového sveta získal na svoju stranu a jeho chlapec Sam sa stal poznávacím znakom. Michael Dougherty ma však svojím druhým hororom úplne nepresvedčil. Nepáčil sa mi scenár, na ktorom je dosť výrazne poznať, že sa na ňom podielali ludia, ktorí nemajú s hororom nič spoločné a majú za sebou prácu na nezmysloch typu Transformers, Batman a Ninja Turtles, respektíve žiadne skúsenosti. Ďalším negatívom boli pre mňa kostýmy, ktoré zase robili ludia, ktorí majú na svedomí nejakého Hobita, ale v rámci hororu sú úplne úbohé. Tento Krampus sa s Krampusom z A Christmas Horror Story nedá ani zďaleka porovnávať. Niektoré masky ostatných príšer tiež vyzerali ako z nejakého podradného papiernictva. Vôbec mi nesadlo herecké obsadenie, herci sa do svojich úloh podla mňa vôbec nehodili a jedinou výnimkou je snáď len David Koechner, a aj to zrejme len preto, že sa v hororoch objavuje pravidelne, takže som si na jeho štýl humoru už zvykol. Aby som zase všetkých neodsúdil, hodila sa sem aj babička z Rakúska, ale tá toho priestoru tolko nedostala. V neposlednom rade všetky hororové aspekty ničí úbohý rating PG-13, vďaka ktorému Krampus neponúkne v rámci gore vôbec nič, aj keď nejaký dirty language tu občas je, takže aspoň že tak. Napriek množstvu kritiky je však Krampus v mojich očiach parádnym počinom. Nedá sa poprieť velká miera kreativity, aj keď niekedy až prehnanej. Z príšeriek ma najviac zaujali húsenica a vražedné perníčky, Atmosféru má Krampus tiež kvalitnú, velmi dobre spracoval zvuk snežného prostredia, takže som mal stále pocit, že sa nachádzam uprostred fujavice. Pochváliť musím aj farby, ktoré sú fakt pekné a vynikajú aj v tmavých interiéroch. Po komediálnej stránke je to celkom vydarené, a aj keď som nejaké záchvaty smiechu nemal, niekolko zapamätatelných hlášok Krampus určite má. Natočené to je pekne, exteriéry sú poriadne drsné a dom je rozlahlý a pekný. Každopádne by som navrhoval všetkým tvorcom hororov, aby sa rozhodli, či uprednostnia peniaze alebo môj milovaný žáner. V poslednej dobe sa všetci hrnú len za plnými kapsami, či už sú to režiséri, ktorí dosiahli na vrchol New French Extremity, ktorí sa presúvajú do jemnej USA produkcie, v ktorej sa ich potenciál úplne stratí, alebo len klasickí režiséri hororu, ktorí si nechávajú mierny rating len kvôli tomu, aby mali v kinách väčšie zárobky. To je dôvod, prečo sú Rob Zombie a James Wan králmi moderného hororu. Rob je kategória sám o sebe a je jasné, že peniaze sú pre neho druhoradé, zatial čo James sa o nejaké ratingy nezaujíma, ale on ich v podstate ani nepotrebuje, pretože jeho horory sa predajú aj s tým obávaným R ratingom. Krampusa si však minimálne raz počas najbližších vianočných sviatkov zopakujem a uvidím, ako dobre bude fungovať v tomto období, pre ktoré je určený. EDIT: 24.12.2016 - Tak som si to po desiatich mesiacoch zopakoval v príznačnej vianočnej atmosfére a musím uznať, že je to celé ako na kolíske. Chvílu sa človek smeje na vydarených vtipoch, aby zase po chvíli počúval trápne hlášky. Po hororovej stránke to vyzerá rovnako. Chvílu napínavá scéna so schopnou atmosférou a po chvíli sa to celé pokazí nejakým nedomysleným ťahom. Som opäť trochu sklamaný hlavne kvôli tej miernosti, ale inak tieto sviatočné horory milujem hlavne kvôli tomu, že ich vzniká tak málo a ešte menej ich je dobrých. Ako človek oddaný hororu dúfam, že sa raz v TV počas Vianoc budú premietať len takéto kúsky, u ktorých si vždy spomeniem na svoje hororové začiatky. EDIT: 24.12.2017 - Do tretice všetko dobré v tomto prípade neplatí a pri treťom zhliadnutí som z toho už nemal taký dobrý pocit ako pri predchádzajúcich dvoch. Stále ale ide o špičkovú sviatočnú zábavu, a aj keď to tentokrát už pocitovo bolo len na tri hviezdičky, kvôli tomu, že v poslednom období vzniká mnoho hororov so slovom Krampus v názve, ktoré vyzerajú hrozne, musím nechať tie štyri. EDIT: 24.12.2018 - Tento rok som to kvôli predchádzajúcim dvom slabším zhliadnutiam ani velmi nechcel pozerať, ale nakoniec som s tým velmi spokojný. Nič sa nevyrovná sviatočnému hororu vo sviatočnej atmosfére a v obklopení najbližších osôb. EDIT: 24.12.2019 - Celý rok sme sa na to s bratrancom a sesternicou tešili a oficiálne sa to stalo našou vianočnou klasikou. EDIT: 24.12.2020 - Tento rok som bol nútený pozrieť si to sám, lebo mám ''smrtiaci vírus''. No čo už, aspoň sa budem na zhliadnutie počas budúceho roka o to viac tešiť. + herec z Piranha + herec z Final Destination 5, Piranha 3DD, A Haunted House a Scouts Guide to the Zombie Apocalypse () (méně) (více)

• Úvodní scéna byla natočena za jeden den v obchodním domě na Novém Zélandě. (HellFire)

"Jedenáctka" se utká s Godzillou

"Jedenáctka" se utká s Godzillou