Krampus: Táhni k čertu

Krampus: Choď do čerta

Horor / Komedie / Fantasy

USA, 2015, 98 min

• Fr

„MÍSTO NĚJ PŘIŠEL MNOHEM CHMURNĚJŠÍ, MNOHEM STARŠÍ DUCH. BYL TO KRAMPUS. A TEN, STEJNĚ JAKO PO TISÍCE LET, NEPŘIŠEL ODMĚŇOVAT, ALE TRESTAT…“ /// Začíná to jako Vánoční filmeček - Clark Griswold by měl radost, že se někdo vrhl na parafrázi jeho sváteční pohody. Von to vlastně vánoční film je. Dokonce to není ani špatně natočený... a příběh je úchylná pohádková kravina, který bohužel v závěru dojde dech, takže v mozku přetrvá maximálně trapnej smrad (jako z františka) a pocit, že Dougherty chtěl snad i strašit. Bohužel nevěděl jak. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hledám důvod k víře v Ducha Vánoc. 2.) Na Vánoce (možná i jindy) straším děti perníkem. 3.) Thx za titule „espectro“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *(10.8.2016)

• ConanVJ

No za mě hodně slabý horor, fantasy ne a komedie už vůbec ne. Začátek filmu celkem zajímavý, ale pak to padne do takové té hororové klasiky. To by samo o sobě nevadilo, ale film si hraje i na rodinný mi tak nějak přijde. Nikde žádná krev, lekačky a ani hutná atmosféra. Do toho ani jedna sympatická postava. Příběh je jednoduchý a konec nic moc. 30% :)(20.12.2016)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $19,327,325Tržby Celosvetovo $22,783,778Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ režisér Michael Dougherty nás dosť ťahá za nos, prvá polovica je dobre vystavaná, sú tam náznaky napätia, dravosť, príbeh začína mať postupne grády, aj keď už aj tam sú citeľné bláznivé, uletené prvky, v tej druhej polovici sa to úplne zopsuje, zo všetkých strán na nás začnú skákať všakojaké vianočné potvory, medovníček to tu bude zaklincovávať, pajác vyskakujúci z krabice tam bude pažravo hltať decká, plyšový maco bude dosť kúsavý, samotný krampus tam bude nakoniec len na pár okamihov, čo je veľká škoda, z poctivého hororu sa nakoniec vykľuje skôr taká bláznivá komédia, kde Vám je doslova jedno čo sa komu stane, záver to príbehové bláznenie trošku zachraňuje, nakoľko nám to všetko čo sledujeme vypovie ako sen nešťastníka chlapca čo roztrhal svoje prianie pre Santu a preto sa jeho okoliu dejú tie prapodivné veci, pre mňa sklamanie, takýto tip filmu mi moc nechutil /videl v kine: 45%/(10.12.2015)

Hororová a ujetější verze filmů typu Vánoční prázdniny či Sám doma, která u mě osobně nečekaně zafungovala jako strašná pecka. Výborně jsem se pobavil a vyloženě si vychutnal celý ten zběsilý mix hororového a komediálního žánru, který zde funguje na jedničku. Tvůrci si při natáčení určitě museli užít spoustu srandy a společně nechali vzniknout filmu, který v mých očích aspiruje na to stát se novou vánoční klasikou a rychle si získat kultovní status. Hodně se mi to líbilo a nejen všem hororovým fanouškům za sebe film doporučuji všemi deseti.(9.12.2015)

Na vánoční svátky se většinou těším, protože konečně nastal čas si po náročné celoroční dřině trochu odpočinout, nasát vánoční atmosféru, nacpat se k prasknutí a užít si pár dobrých filmů (které během roku schválně v televizi opomíjím, přestože běží pořád dokola). Zvláště pak filmy s vánoční tématikou a nemusí jít nutně jen o komedie. Hororový žánr má taky slušnou zásobu vlastních „výrobků“, takže se je rozhodně na co dívat. V případě Krampusu se mi však nechtělo čekat a rozhodl jsem se podívat na něj o něco dřív. Zapříčinil to menší boom v mém okolí, z něhož se ozývali vesměs pozitivní ohlasy. Od Doughertyho jsem toho zatím moc neviděl, takže jsem neměl ani nejmenší ponětí, jestli to bude stát skutečně za to. No a popravdě na mě tímto filmem moc velký dojem neudělal. Není to sice vyloženě špatné, ale přece jenom jsem si od toho sliboval mnohem víc. Zvláště když postava Krampuse představuje v rakouském a jihoněmeckém folklóru průvodce sv. Mikuláše – tedy našeho čerta, který pojídá zlobivé děti. Skvělý námět, který ještě není vůbec okoukaný, jenže jeho provedení už značně pokulhávalo. Zvláště fakt, že se na obrazovce mockrát neohřál a vždy se objevil jen na nepatrnou chvilku, mi vadil asi nejvíc. Mnohem více prostoru dostali jeho pomocníci a ruku na srdce, nebýt těch oživlých perníčků, dopadlo by to asi katastrofálně. Plyšový medvěd, zlí skřítkové i ono sněhové monstrum – nic moc. 50%(14.10.2016)

• - Děj filmu se odehrává v noci mezi 24. a 25. prosincem, ale podle pověsti Krampus chodí 5. prosince. (MistrMcFalk)

• - Herečky Lolo Owen (Stevie) a Stefania LaVie Owen (Beth), hrající ve filmu sestřenice, jsou v reálu sestrami. (hansel97)

• - Krampus je folklorní postava, která podle zvěstí zlobivé děti vytáhne z postele, strčí do koše a zbije rákosím nebo rovnou sežere. (inuisibilis)