Krampus: Táhni k čertu

Krampus

Krampus: Choď do čerta

Horor / Komedie / Fantasy

USA, 2015, 98 min

Budoucí vánoční klasika, která je však natolik divácky přístupná, že se bude hrát v 7 večer po Home Alone. Krampus je živelně natočený, má příjemné a zábavné herce, především buranský David Koechner si všechny hlášky rve pro sebe a vychází mu. Atmosféra je správně vánoční v závěru i celkem hutná, překvapí i pestrý výběr záporáků, kde se velká fantazie tvůrcům upřít nedá, byť se jedná z větší části o vánoční cukroví/hračky a samotný Krampus, který spíše připomíná vrásčitého dědu, přesto je zdařile a originálně vytvořený. Film je více Komedie a Fairytale než regulérní horor, postavy zde sice umírají poměrně často, ale kvůli nízkému ratingu se nedočkáme gore a lekačky zde vlastně také chybí, takže, strašení filmu příliš nevychází, ale kouká se na to hezky, je to fajn oldschool zábava s poctivými praktickými efekty. Home Alone křížený s Gremlinsem! Story 5/10, Atmosféra 7/10, Gore 0/10, Vizuál 7/10, Akce 5/10, Napětí 7/10,Humor 7/10. Zábavnost 7/10. 75%(19.12.2015)

Předně, Krampus v tomhle filmu není onen rakouský/německý Krampus (drsnější a děsivější čert, který doprovází Mikuláše). Vypadá jako zmutovaný zlý Santa (dokonce má i špinavý červený kabát s bílým kožíškem) s rohy. I místo čerta, který trestá zlé děti, tenhle filmový Krampus trestá a zabíjí všechny, včetně nevinných rodin ze sousedství a "hodných" dětí. Ovšem v první polovině filmu, kdy působí jako tajemná, plížívá hrozba, působí Krampus skvěle (škoda, že tvůrci neměli na lepší CGI/masku, když ho vidíme v detailu). Naprosto skvělé, i když relativně málo použité, jsou vedlejší příšerky, které jsou zároveň vtipné i děsivé. Scéna, kdy s nimi hlavní rodina bojuje, patří k nejlepším ve filmu - budete se smát, budete se bát a budete hrdinům držet palce. A vánoční perníkový mužíček dostane úplně nový rozměr. Po traileru jsem od filmu čekala o něco víc, spousta věcí by potřebovala dotáhnout, ale palec nahoru dávám za nevyměknutý konec.(19.12.2015)

Tož to byl úlet toto. Přesně takhle vypadal každej pátek u nás na privátu, když jsme se před odjezdem domů chtěli najíst. Otevřeli jsme lednici, naházeli všechny zbytky na pánev, zalili to kečupem a odměřili deset minut na mírným ohni. Vaření byla komédie, konzumace horor a cesta domů napínavá. Prase aby se v tom vyznalo, nikdy jsme se pořádně nenajedli, ale příště to vždycky udělali zase tak. Prostě celej Krampus.(23.12.2015)

Max netúži po ničom inom ako šťastnom prežití vianočných sviatkov v kruhu najbližších. Keď sa však najkrajší večer roku začne uberať úplne odlišným smerom, plného hádok či konfliktov, vyriekne malý chlapec nešťastné prianie. Neubehne tak dlhá doba a jeho želanie začne napĺňať najhorší z najhorších, samotný diabol Vianoc - Krampus. Kvalitatívne na vysokej úrovni spracovaná rozprávka pre najmenších, ktorej pointa nemá za úlohu nič iné, ako napraviť zmýšľanie ratolestí, ktoré prepadli presvedčeniu, že Ježiško neexistuje. Je to milé, miestami vďaka niekoľkým scénam či trefným hláškam vtipné, avšak napriek pár snaživým atmosférickým pasážam minimálne hororové - 55%(2.3.2016)

Hororová a ujetější verze filmů typu Vánoční prázdniny či Sám doma, která u mě osobně nečekaně zafungovala jako strašná pecka. Výborně jsem se pobavil a vyloženě si vychutnal celý ten zběsilý mix hororového a komediálního žánru, který zde funguje na jedničku. Tvůrci si při natáčení určitě museli užít spoustu srandy a společně nechali vzniknout filmu, který v mých očích aspiruje na to stát se novou vánoční klasikou a rychle si získat kultovní status. Hodně se mi to líbilo a nejen všem hororovým fanouškům za sebe film doporučuji všemi deseti.(9.12.2015)

• - Příjmení ústředních postav - Engel, je německou verzí slova "anděl" a odkazuje na jejich německý původ. Ten je pak samozřejmě potvrzen faktem, že babička (Krista Stadler) mluví německy a pochází z Německa nebo Rakouska. Tyto země jsou také původem historek o Krampusovi, kde je velkou součástí folklóru a vlastně naší verzí čerta. (hansel97)

• - V jednom ze záběrů je vidět mobilní verze počítačové hry "Dead Space". (Korbitch)

• - V Maxově (Emjay Anthony) pokoji můžete vidět plakáty k seriálům Robot Chicken (od r. 2005), Rick and Morty (od r. 2013) a Over the Garden Wall (od r. 2014). Nalézá se tu i hračka z filmu Pacific Rim - Útok na Zemi (2013). (hansel97)