Krampus: Táhni k čertu

Krampus: Choď do čerta

Horor / Komedie / Fantasy

USA, 2015, 98 min

• maddy

No ja neviem, ale asi som od Doughertyho po tematicky podobnom Trick'r'Treat čakal niečo odlišné. Pretože zatiaľ čo z Trick'r'Treat sa stala taká malá hororová halloweenska klasika (aspoň v USA), Krampus k tomuto statusu počas vianočných sviatkoch má veľmi ďaleko, aj keď sa o to evidentne snaží. Nedarí sa mu však podobne ako v Trick'r'Treat vybalancovať ten pomer medzi občasným humorom, skvelou atmosférou a napätím. Vo výsledku tak z Krampusa nie je ani poriadna komédia, ani poriadny horor, ani rodinný film. Chvíľu sa totiž tvári príjemne napäto a atmosférický (napríklad scéna s prvým príchodom Krampusa a naháňanie dcéry po zasneženej ulici), druhú chvíľu do toho servíruje komediálne výstupy opitej babičky a by toho nebolo málo tak tretiu sa snaží o akýsi horor pre deti do siedmich rokov, kde po zdĺhavom úvode namiesto Krampusa nastupujú na scénu oživlé perníčky, bábiky a iné hračky a už tie sekvencie idú nutne cez čiaru toho, čo je ešte uletené a zábavné a čo už je skôr prehnané a trápne. Krampus by síce pár zaujímavých momentov a nápadov mal (napríklad takmer až „burtonovská“ animovaná scéna s príbehom babičky, ktorá rozpráva o prvom stretnutí s Krampusom) alebo v určitých momentov pripomenie Del Tora a jeho horory s deťmi, ktoré využívajú pár „rozprávkových“ motívov ako Don't Be Afraid of the Dark. Na Burtona alebo Del Tora však Krampus nikdy nedosiahne, pretože ten pomer medzi hororom a komédiou, atmosférou a napätím, rodinným a strašidelným filmom je tu veľmi nevyvážený a v druhej polovici som mal pocit, že už sa Dougherty ani nesnaží, aby sa bavili veľkí, aj malí, ale iba bez rozmyslu servíruje uletené scénky aké ho napadli. Z Krampus mohol byť zaujímavý hororový protipól pre celú rodinu k vianočným klasikám typu Sám doma alebo Grinch, ktoré o sviatkoch nesmú chýbať v (americkej) televízii a Doughertymu som skutočne veril, že niečo také sa mu po halloweenskom Trick'r'Treat hravo podarí. Namiesto toho to je iba taká možno až zbytočne uletená blbůstka, ktorá sa nezavďačí ani hororovo lačným, ani po smiechu túžiacim divákom. CELKOVO: 2* (4/10)(22.4.2016)

Nejpekelnější vánoční přežívák vůbec, Krampusák se povedl na sto dvacet procent a nelze mu nic vytknout. Ano moc vánočních hororů neni, ale pokuď bych si měl vybrat jeden který je naprostá pecka, tak to bude tenhle. Dougherty podle všeho, nebude zase takový průměrný režisér, jak sem si původně myslel, přesto Trick 'r Treat u mně zůstává šedivým průměrem, na který člověk zapomene, byť noc s Brianem Coxem, byla super. Ale tenhle film šlape jako hodinky, herci sou skvělý Conchata Ferrell a punč prostě fungují skvěle (jako u Dva a půl chlapa), David Koechner zase vulgární a podává životní výkon, ale ani zbytek lehce cáklé rodiny, nezůstává pozadu, ale Conchata a David mi hodně sedly. Tenhle film by úplně v pohodě, mohl být i jako komedie, protože první polovina, kdy si rodina dává do těla (i fyzicky) tak to sou prostě perly. Takhle dobře sem se u filmu už dlouho nezasmál, druhá polovina to je už jiné kafe, vtípky ustoupí do pozadí a nasadí se pochmurná atmosféra. Krampus a jeho pomocníci, sou teda dobře zpracovaný, od ošklivého medvěda (sejmi vánočního medvěda) až po samotného Krampuse, ten byl tedy hodně nechutnej a takovej oslizlej. Takže atmosféra, byla naprosto špičková, opuštěný město, známky po boji, všude jen sníh, divný sněhuláci a něco temného a zlého co číhá pod sněhem. Jako já vim že verbal tvrdí něco jiného, a prostě na něho spousta lidí dá, protože je to verbal a toho prostě nenávidíte (ty čtyři tisíce bodů, to dokazují) a zároveň je vám inspirací, ale tenhle film je perfektní a to s klidem zase můžu říct já Yoshitsune. PS : Zjištění že to nebude R mně malinko zaskočilo, takže k mé hlouposti sem vynechal kino, což byla chyba protože tenhle film R- gore vůbec nepotřebuje, proč ? To si zjistěte sami, tím že se kouknete na film, tak veselé https://www.youtube.com/watch?v=o10drRI3VQ0 a šťastné vánoce.(6.3.2016)

Dougherty potešil už svojim Trick´r Treat a tentoraz útočí na sviatok, ktorý je v týchto končinách o niečo známejší. Skvelý úvod tváriaci sa ako ďalšia prihlúpla vianočná komédia mení po chvílisvoje vyznenie a mení sa na pomerne podarený horor. Pribúdajúcim časom však neuveriteľne rastie pocit, že celkový potenciál filmu ostal akosi nevyužitý. Každopádne nábeh na vianočnú kultovku to je a podobne ako si na Vianoce budem púšťať Black Christmas, tak sa budem i rád vracať ku Krampusovi. Veľmi silné 3* (bohužiaľ na 4 to nie je).(15.12.2015)

Vánoční jednohubka, která mohla být i něco víc, kdyby se podařilo napsat lepší scénář na základech představené "mytologie". Kombinace pohádkového hororu a většinu času podprůměrné komedie, která se snaží čerpat nějaký ten humor z těch nejnudnějších klišé o vánočním rodinném sjezdu se sociálně zaostalou nebo případně děsivě levou (nešikovnou) partou lidí. Jediné co dokázal z tohohle amerického balíkovství film vytěžit, je parádní titulková sekvence, která je parodií a kritikou na až psychotický konzum. S příchodem Krampuse a spol. na scénu se ovšem vytvoří velmi hutná atmosféra a vydrží z mírnými výkyvy až do konce filmu. Nic děsivého v pravém slova smyslu tu není, ale strašidelného a v jistých okamžicích zneklidňujícího ano. Závěr filmu na diváka vytáhne zvrat a málem španělsky působící hororovou poetiku jak od del Tora, jenže co naplat, když tohle netočí žádný takový mistr, ale jen mírně pokročilejší tvůrce. A všechny náběhy na kvality neustále podrývá ten zcela nedovařený děj. Samozřejmě ne za vše může jenom scénář, herci taky nejsou zrovna slavní, někteří působili přímo marně, ale problémy, které má zdejší dramatický oblouk a stavba dialogů, interakce mezi postavami a jejich logika, jsou hlavním zlem, které mělo táhnout k čertu. Postavy se chovají v krizových situacích úplně hloupě a divně, to likviduje dramatičnost a napětí scén, do toho začne babička zase mluvit německy (koho napadla taková blbost, v ničem to filmu nepomáhá a hlavní scénu nakonec odvypráví anglicky) a celé se to rozpadá přímo před očima. Když pak náhle začnou zcela bez opodstatnění a emocí rychle mizet jednotlivé postavy pod sněhem a celé se to náhle snaží být strašně nepříjemné a vygradované, nefunguje to tak jak by mělo. Přesto poslední scény filmu celkový dojem vylepšují, právě kvůli té fantasy či pohádkové strašidelné poetice. Morbidně vtipní vraždící pomocníci a tetička v akci jsou taky skvělé věci, jediné opravdu funkční komické scény. A z nějakého důvodu mě ten film stejně bavil, možná měl paradoxně toho proklatého ducha Vánoc, kdo ví? Asi jedině Krampus. 5/10 PS: Existuje doprovodný komiks, který mytologii prý nějak rozšiřuje a dává pomůcky pro pochopení určitých věcí. Až ho seženu, uvidíme, jestli to nějak pomůže.(3.3.2016)

V podstate veľmi solídna lahôdková hororová záležitosť. Ale má zopár nedostatkov a ja za ten najväčší považujem nevyužitý potenciál. Čo poteší, sú odkazy na Vianočné prázdniny, skutočne temná atmosféra, a u mňa jednoznačne záver. Je dosť s podivom, že v závere hollywoodskeho filmu som si spomenul na takú šialenosť, akou bol Dellamorte Dellamore. Inak mačku nahradil pes, elektrina znova štrajkuje, všetci sú na nevydržanie a David Koechner je dvojčaťom Randyho Quaida. Alebo sa dal pre potreby filmu chirurgicky upraviť, čomu hovorím skutočná obeta pre úlohu.(10.12.2015)