Krampus: Táhni k čertu

Krampus: Choď do čerta

Horor / Komedie / Fantasy

USA, 2015, 98 min

• JohnnyD

Čo to malo byť? Mix vykrádačky Christmas Vacation a 80s béčka v áčkovom uhladenom háve. Taká vec, ktorá by v 80tych rokoch bola nakrútená za desatinový rozpočet a po nociach by strašila desaťročné deti, ktoré utiekli z postele pozerať horory. Nemá to skoro nič pre dospelého diváka. Postavy sú mizerne napisané, zápletka je nedotiahnutá, réžia priemerná a humor tu nefunguje skoro vôbec, naopak skôr ubližuje atmosfére.(26.12.2017)

• maddy

No ja neviem, ale asi som od Doughertyho po tematicky podobnom Trick'r'Treat čakal niečo odlišné. Pretože zatiaľ čo z Trick'r'Treat sa stala taká malá hororová halloweenska klasika (aspoň v USA), Krampus k tomuto statusu počas vianočných sviatkoch má veľmi ďaleko, aj keď sa o to evidentne snaží. Nedarí sa mu však podobne ako v Trick'r'Treat vybalancovať ten pomer medzi občasným humorom, skvelou atmosférou a napätím. Vo výsledku tak z Krampusa nie je ani poriadna komédia, ani poriadny horor, ani rodinný film. Chvíľu sa totiž tvári príjemne napäto a atmosférický (napríklad scéna s prvým príchodom Krampusa a naháňanie dcéry po zasneženej ulici), druhú chvíľu do toho servíruje komediálne výstupy opitej babičky a by toho nebolo málo tak tretiu sa snaží o akýsi horor pre deti do siedmich rokov, kde po zdĺhavom úvode namiesto Krampusa nastupujú na scénu oživlé perníčky, bábiky a iné hračky a už tie sekvencie idú nutne cez čiaru toho, čo je ešte uletené a zábavné a čo už je skôr prehnané a trápne. Krampus by síce pár zaujímavých momentov a nápadov mal (napríklad takmer až „burtonovská“ animovaná scéna s príbehom babičky, ktorá rozpráva o prvom stretnutí s Krampusom) alebo v určitých momentov pripomenie Del Tora a jeho horory s deťmi, ktoré využívajú pár „rozprávkových“ motívov ako Don't Be Afraid of the Dark. Na Burtona alebo Del Tora však Krampus nikdy nedosiahne, pretože ten pomer medzi hororom a komédiou, atmosférou a napätím, rodinným a strašidelným filmom je tu veľmi nevyvážený a v druhej polovici som mal pocit, že už sa Dougherty ani nesnaží, aby sa bavili veľkí, aj malí, ale iba bez rozmyslu servíruje uletené scénky aké ho napadli. Z Krampus mohol byť zaujímavý hororový protipól pre celú rodinu k vianočným klasikám typu Sám doma alebo Grinch, ktoré o sviatkoch nesmú chýbať v (americkej) televízii a Doughertymu som skutočne veril, že niečo také sa mu po halloweenskom Trick'r'Treat hravo podarí. Namiesto toho to je iba taká možno až zbytočne uletená blbůstka, ktorá sa nezavďačí ani hororovo lačným, ani po smiechu túžiacim divákom. CELKOVO: 2* (4/10)(22.4.2016)

• Lucasion

Vražedné perníčky, hospodyně Berta, kupa sněhu a jedna rodina naháněna velkým čertem. Ne tohle není pohádka, je to Vánoční horor. Jak začít jiný film z tohoto období než pořádným nákupem v obchoďáku. Pak pokračujeme a vidíme rodinné svátky, jak někteří z nás prožili. Aspoň jednou že? Vánoční duch se vytratil a tak přichází Krampus, stín svatého Mikuláše, aby zavedl trošku pořádek. Film je místy trošku úsměvný, atmosféra hororu však nijak nefunguje. Proto vyvražďování celé rodiny je nudné. Zvlášť pokud patříte k těm, kteří tuší jak to skončí. Asi přesně jak poznamenala moje kolegyně - Čekala jsem další ikonický film, který by se pouštěl každé Vánoce. A takový Krampus rozhodně není. Stejně jako vydařená epizoda Supernaturalu se mi líbí mystično, co obestírá tento příběh. Herecky a scénářově je to ale tak neuvěřitelně plytké, že i kratší stopáž se vleče. Možná jako zajímavá jednohubka dobře, víckrát to vidět už nechci. Na to aby mě film pobavil, jsou komedie. A na to aby mně film děsil, jsou horory. A Vánočních filmů je taky dost. (48 %)(26.12.2016)

Tak jsem po dlouhé době opět navštívil kino. Hned úvod mě mile překvapil. Ani si nepamatuju kdy mě úvodní titulky filmu pobavily jako dnes. Drsný, vtipný, ale hlavně - tohle je krutá realita a další důkaz toho, že Vánoce opravdu nejsou svátky klidu a míru. Svý o tom ví i strejda Krampus, kterej se se svou rozmanitou partou právě chystá udělat na zemi menší "čistku". Filmu rozhodně nechybí akce, napětí ani humor. Ode všeho tu máme trochu. Mínusem filmu jsou odfláklý masky ( především elfů ) a happy endovej konec. Kterej rozhodl o tom, že se přikloním k třem hvězdám. Přece jenom jsem čekal nějakej ten vánoční zázrak a tudíž zakončení bez happy endu. Z kina si, ale odnáším veskrze pozitivní pocity. Pokud do toho teda nepočítám toho funícího a popcorn chroustajícího týpka vedle sebe, kterej můj celkovej dojem z filmu taky o něco snížil. Což ovšem není problém tvůrců. Závěrem chci jen podotknout, že tento film si víc užije mladší publikum, ale i tak se jedná o jeden z těch lepších vánočních filmů.(13.12.2015)

Kdyby byl Krampus ještě o chlup komediálnější, a je jedno jestli v tom černohumorném stylu potyčky na půdě nebo ve stylu griswoldovských Vánočních prázdnin, kterým začínal, líbil by se mi ještě více. I tak ovšem jde z mého pohledu o velmi příjemné překvapení, kterému se daří bavit i napínat a které se mohlo obejít bez těch několika otravných vážnějších minut propagujících rodinné hodnoty. Asi nejvíce mě potěšili trikaři - s výjimkou krvelačných perníčků se tady příliš nehraje na digitální kouzla, ale na staré dobré loutky a animatroniku. A všechno to vypadá skvěle!(18.2.2018)

• - Max (Emjay Anthony) na začátku filmu několikrát zmiňuje film Vánoce (1965), který chce sledovat. (hansel97)

• - V jednom ze záběrů je vidět mobilní verze počítačové hry "Dead Space". (Korbitch)

• - Krampus je folklorní postava, která podle zvěstí zlobivé děti vytáhne z postele, strčí do koše a zbije rákosím nebo rovnou sežere. (inuisibilis)