Broder Daniel Forever

všechny plakáty

JohnnyD

Broder Daniel je jedna z najkultovejších švédskych kapiel, ktorej hudba nadčasovo a nadpriestorovo zaznamenáva melanchóliu a dospievanie v zapadákove. Text najslávnejšej Shoreline možno tesať do kameňa. Napriek tomu je tento dokument zaznamenávajúci posledné mesiace fungovania kapely pomerne nudnou do seba zahľadenou a pomerne alternatívnou sondou do fenoménu Broder Daniel, ktorý s výnimkou emotívnych koncertov ponúka len pseudofilozofovanie a banality. Pozrel by som si náhľad na Broder Daniel a subkultúru "pandapop" v klasickejšom dokumente. ()

fNdEsIECLE

Když jsem zadíval poprvé (zcela nepolíbený v problematice) na dokument o kultovních švédských post-punkových Broder Daniel trochu jsem se ušklíbl nad zmalovanými uplakanými fanoušky, které si kamera paparazziovky zabírá a pomyslel si, co to je za emo kapelu. Nicméně vztah k dokumentu se změní, jakmile se člověk zabere do kontextu a tvorby kapely, která se od punkového undergroundu (dema či parádní Luke Skywalker) proměnila v stadiónovou kapelu smutných popových singalongů (poslední album Cruel Town) a idoly (outsiderů) teenagerů. S trochu cynismu – tradiční vývoj pop idolů, včetně tragického aspektu. Při dalších zhlednutích se postmunělý rozlučkový dokument (pojmenovaný podle jejich majstrštyku Forever ) bude jevit podle momentálních sympatí k ideologii kapely, která omílala ve svých textech dokola depresi, osamělost a odcizení. A upřímnost. (Navíc na koncertech dostanete zpěváka s visáží Alexe De Large - Mechanický pomeranč - po napravení.) Vrcholným momentem jsou záběry na (chvíli smějící se, chvíli plačící, chvíli oboje) mladou Švédku při skladbě Work vydající za tisíc spirituálních filmů. You Bury Me. PS: (Písně Whirlwind, Underground, I‘ll Be Gone se objevily v neméně legendárním Fucking Åmål, česky Láska je láska). ()