Willy Kufalt

Animovaný tenhle film vůbec není, patrně se tady někdo při zadávání žánrů nechal splést plakátem. Ačkoliv herectví Francise Blanche může nějaké ty ujeté postavičky z animáků pro děti klidně připomínat :D (přičemž zrovna plakát tuhle podobnost vůbec nevyvrací, spíše potvrzuje a třeba si Francis Blanche takhle opravdu představuje animák). Jinak Blanche osobně asi nejlépe snesu jako písňového textaře a zřejmě bych ho mohl snést i jako filmového režiséra, kdyby netrpěl stejnou potřebou jako Woody Allen či Pierre Richard, tedy obsazovat do hlavní role své autorské komedie sebe sama a naplnit svůj film velkou sebeprezentační exhibicí. Jenomže u obou zmíněných jsem ochoten uznat, že občas na nich přijdou světlé chvilky i po herecké stránce, u Blanche jsem nic takového nepozoroval. Blanchova snaha být za každou cenu šíleně vtipný a šíleně svérázný mi přišla vždycky spíše trapná, jeho sebestřední one man show o panu Tartarinovi je pro mě teprve nesnesitelná. Blanchovo výstřední přehrávání zde dosahuje téměř galaktických rozměrů (zlatí bratři Marxové!) a ačkoliv jako režisér sice Blanche podává mnohem lepší výkon a po formální stránce jeho komedie hýří zdařilými nápady, svým herectvím si nadobro zkazil jinak obstojný výsledek. Jelikož nedošlo alespoň na půl minuty bez toho, aby se Blanche před kamerou chvíli nezjevil a nevyváděl, nedokázal jsem si příliš užít ani tu hrstku skutečných kladů. Předpokládám, že s jakýmkoliv jiným hercem v hlavní roli by Tartarin z Tarasconu dostal z mé strany 3 nebo 4 hvězdičky, už jen za ty pěkné vypravěčské či střihačské nápady a netradiční africké prostředí. Ono tady hraje i pár herců, kteří komedii umí (nejvíc se mi líbil námořník Michel Galabru a pak mě bavila i ta glosující měšťacká parta na čele s P. Préboistem), ale většinou neměli dostatečný prostor na to, aby naplno vyyvážili celkový můj dojem... a dát jim trochu větší prostor, ještě by nám výtečníka v hlavní roli zcela zastínili a přes to by se Blanchovo ego jen tak nepřeneslo. [45%] ()