Seoboojeonseon

• Jižní Korea 서부전선 (více)

EvilPhoEniX

Film mi leží v PC asi 8 měsíců a když se konečně objeví anglické titulky, tak na mě Korejci vyplivnou takovou nezáživnou a nudnou srajdu, kde akční sekvence, které zabíraly minutu v traileru jsou zde pouze na začátku a zbytek filmu sledujeme vztah dvou Korejců uvnitř tanku. Drama a Korejský humor mi nic neříká, tedy jsem trpěl jak už dlouho ne. Martýrium. 20% ()

(Z)denny

Jak pomaličku dozrávám, tak jsem od honkongských a čínských kungfu filmů přešel k filmům i jiných asijských zemí. V posledních letech jsem zakotvil u jihokorejské provenience a musím říct, že ani tento snímek mě nezklamal. Kluci jedni šikmoocí uchopili Korejský válečný konflikt "posvém" a docela se jim to povedlo. Snímek je naplněn emocemi, touhou přežít a vrátit se domů. Navíc je vtipně prošpikován lehkou nadsázkou. Když to řeknu zjednodušeně - komu se líbí snímky Emira Kusturici (např. Underground), tak tek určitě nebude zklamán ()

sniper18

Na každý juhokórejský film z obdobia kórejskej vojny sa vždy teším, nech už sa jedná o akékoľvek prevedenie, či už čistokrvný vojnový film založený na akcii alebo aj drámy, prípadne komédie a síce Long way home určite patrí medzi to slabšie, ale aj tak som celkom spokojný. Film nanešťastie zlyháva v tých najdôležitejších faktoroch, teda príbeh a postavy. Zápletky o tom, ako sa spriatelia vojaci zo znepriatelených strán mám síce rád, ale tu mi to celkovo prišlo úplne nedôveryhodné a motivácie zase nedostatočne vykreslené, takže ma to nedokázalo vtiahnuť. A navyše obaja hlavní hrdinovia mi vôbec neprišli ako plnohodnotné postavy, ktorým by sa dalo fandiť, ale len ako také komické figúrky a tak mi bolo úplne jedno, ako dopadnú. A pritom stačilo tak málo, trochu viac normálnych civilnejších rozhovorov, ktoré by ich lepšie vykreslili a hneď by to bolo omnoho lepšie. Inak obsadenie nie je zlé, ale tieto postavy im moc nesadli. Sol Kyung-Gu omnoho lepšie zvláda seriózne úlohy a to aj v drámach, Yeo Jin-Goo mi tu tiež vyhovoval iba vtedy, keď sa správal aspoň trochu normálne, no z vedľajších postáv už vyniká len charizmatický vojenský veliteľ. A tak som film dokázal brať skôr ako sled takých menších epizód a tu mi to už celkom vyhovovalo. Hlavne prvú hodinu, kedy sa ešte obaja snažia zabiť a veľký priestor má tank a akcia ma to dosť bavilo, pôsobí to tak pestrejšie, ale potom to už upadne do úplného priemeru, pri ktorom som sa síce nenudil, ale ani ma to už až na pár scén výraznejšie nebavilo a navyše záverečná dvadsaťminútovka mi už prišla úplne samoúčelná, akoby tvorcovia za každú cenu museli prejsť do drámy, aj keď mi to tentoraz prišlo úplne zbytočné a nemalo to najmenšiu šancu čo i len trochu dojať. Po kvalite akčnej stránky si tu určite nemôžem sťažovať, akčné sekvencie mi prišli veľmi dobre natočené, hlavne letecký útok na konvoj, ale je jej veľmi málo a po trochu akčnejšom úvode už tu toho moc nie je. Na prvom mieste tu bol jednoznačne humor, ktorý je tu takmer všadeprítomný, ale kvalitou mi prišiel dosť rozporuplný. Páčil sa mi vlastne iba v tých akčnejších situáciách, ako hádzanie neodistených granátov, uhýbanie sa pred strelcom alebo zaujímavá naháňačka tanku s lietadlom. V tých bežných scénach ma už nebavil, ale aspoň bol stále znesiteľný. Takže hlavne vďaka prvej polovici Long way home vnímam dobre, celkom sa mi to páčilo, ale vylepšiť sa tu toho dalo určite dosť veľa. 63% ()

Lacike

Na prvy pohlad to je klasicky film o tom ako su dvaja ludia zo znepriatelenych stran donuteny spolupracovat. Co je presne ten typ zapletky, ktory mam rad. Ale u tohto filmu mi vadili dve veci. Prvou su postavy. Jeden z tych dvoch je stary hlupak a druhy je mlady idiot. Takze postupny vyvoj ich vztahu mi bol ukradnuty a obidvaja ma konstantne srali. Druhou vecou je styl filmu. Namiesto nejakej citlivej alebo poetickej dramy to je regulerna komedia. A mne bohuzial nepripadala vôbec vtipna. Popri vzajomnom zblizovani hlavni hrdinovia zaziju rôzne eskapady, ale styl humoru akym to je podane mi pripadal trapny. Takze vo vysledku som sa dost nudil. Najviac sa mi na celom filme pacila posobiva asi minutova bojova scena na zaciatku. Zvysok isiel mimo mna. A to je Welcome to Dongmakgol jeden z mojich najoblubenejsich filmov. Long Way Home je v kazdom ohlade ovela slabsi. 4/10. ()

LangiJ

Válečný film trošku jinak. Žádné velké bitvy ani přestřelky, děj se soustředí hlavně na "přátelství" dvou hlavních hrdinů, vojáků, severokorejského studenta a jihokorejského otce od rodiny, kteří se přou o přísně tajný dokument. Ve výčtu žánrů nahoře určitě chybí komedie, protože většina filmu je hodně vtipná. Přišlo mi to něco ve stylu Tankovýho praporu. Dost jsem se bavila. Seol Kyeong-gu a Yeo Jin-goo se do sebe skvěle navážejí a i vedlejší postavy jsou sympatické a parádně perlí. Mihnou se v nich známí korejští herci a z dětského herce Yeo Jin-gooa vyrůstá talentovaný umělec, který dokazuje, že hrát taky umí. Líbily se mi i exteriéry - rozbombardované budovy a hlavně příroda. Jezdí tankem sem a tam, takže je pořád na co koukat. Jen ten konec... Vzhledem k celkovému vyznění filmu, bych ho i čekala jiný, ale Korejci zas nezklamali :) 3,5* Přeloženo. ()

• Zbraně použité ve filmu na severokorejské straně byly samopal PPSH 1941, pistole Tokarev TT-33 a kulomet DT v tanku T-34. Na jihokorejské straně byly používány samopal Thompson, samopal M3 a puška M1 Garand. (K98)
  • Útočící americké letadlo je F-51D Mustang (před korejskou válkou označované P-51D). Tank je typu T-34/85. (Peklop)