poster

Melbourne (festivalový název)

 • Írán

  Melbourne

 • Slovensko

  Melbourne

  (festivalový název)

Drama

Írán, 2014, 91 min

Režie:

Nima Javidi

Scénář:

Nima Javidi

Hudba:

Hamed Sabet

Producenti:

Javad Noruzbegi
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Naushika.
  ****

  Zajímavé situační drama místy hraničící s absurdní tragikomedií. Nadchlo mě svou komorností a civilností, která dává vyniknout několika velmi silným momentům (ano, např. zmiňovaná scéna s kufrem). Nedá se říct, že by zde nějak zvlášť dobře fungovalo budování napětí - pocuchaných nervů a okousaných nehtů se divák spíš nedočká. Zato morální kocovinu si, pokud chce, může odnést docela pěknou. Poslední scéna je výborná.(15.1.2016)

 • lucascus
  ****

  Íránské kinematografii v poslední době začínám přicházet na chuť. Nevím, jestli za to může "Rozchod Nadar a Simin", který získal Oscara, nebo spíše ta netypická orientální atmosféra, která na druhou stranu není příliš nebodobná té evropské. Osobně beru Írán jako jednu z nejvyspělejších zemí Asie, s nejsilnější a nejpestřejší umělecko-kulturní linkou. Ovšem to nic nemění na tom, že jsou ty filmy tak nějak stejné - vztahové, dramatické, upovídané, dialogové, psychologické, většinou smutné. Tento film má mnoho slabých míst, mnoho míst, kde vládne klišé, a asi jen dvě opravdu silné scény, které mě dostaly. Spoiler: první z nich je, když se muž rozhodne zabalit mrtvé dítě do kufru a zbavit se ho - zatímco jeho přítelkyně se všemocně snaží mu v tom zabránit. Takže vidíme scénu, kdy muž z kufru vybaluje oblečení, žena jej balí zase zpět, až se neudrží a vlepí mu facku. Mistrovsky zahrané z obou stran. Druhá luxusní scéná je zároveň scéna závěrečná.. Mladý pár jede taxíkem na letiště a pouze jejich mimika poukazuje na to, co vlastně uvnitř prožívají. Kéž by i zbytek filmu měl méně slov...(14.1.2016)

 • rivah
  ***

  Přepis názvu z farsi je MELBORN.(18.7.2020)

 • Madsbender
  **

  [IFF 2014] Priemerná komorná melodramatická inscenácia, ktorá len prešľapuje na mieste a nepríjemne sa zvrháva do nechcenej čiernej komédie. Viac viz. festivalový denník.(13.11.2014)