Podoba ticha

Dánsko / Velká Británie / Norsko / Finsko, 2014, 90 min

Lars Skree

Signe Byrge Sørensen

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(10.1.2015)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $101,001Tržby Celosvetovo $268,280▐ Dokument Podoba ticha prináša ťažkú a rozsiahlu výpoveď ohľadne genocídy z Indonézie, páchanej v 60.rokoch. Výpovede vykonávateľov rozsudkov nad odsúdenými sprevádzajú tento dokument po celý čas, ich postoj sa ani po viacerých rokoch nezmenil a nevypadá to ani z jedným, že by ich to nejak trápilo, skôr to berú z takou ľahkosťou, pohodou, bez poľutovania nad tým ako likvidovali takzvaných komunistov z tejto krajiny. Na škodu je, že v dokumente neboli použité, aj nejaké dobové zábery aby to úmorné monotónne vyprávanie okorenili. /videl v kine: 40%/(filmový festival Cinematik Piešťany 2015)(15.9.2015)

V 60 rokoch minulého storočia bola na obyvateľoch Indonézie páchaná genocída nevídaných rozmerov. Denno denná krutosť bola tolerovaná nie len políciou, ale najmä vládou, ktorá prostredníctvom armády nad všetkým v tichosti dohliadala. Tento zarážajúci dokument prezentuje skutočný príbeh mladého očného lekára, ktorý sa postupne stretáva s nejedným brutálnym vrahom, podieľajúcim sa na vražde milovaného člena rodiny. Ideológia vlády, ktorá zvrhla vtedajších politikov bola nekompromisná: kto neverí v boha či mal sex s viacerými ženami, je automaticky považovaný za nebezpečného komunistu, ktorý si nezaslúži nič iné ako smrť. Aby toho nebolo málo, dotyční "ľudia", ktorí vtedajšiu genocídu riadili, dodnes sedia na najvyšších politických miestach. Nikdy neboli potrestaní, dokonca sami seba považujú za hrdinov, ktorí by si za svoje skutky zaslúžili výlet do Ameriky ...(23.2.2016)

Po Způsobu zabíjení je to prostě málo. Šokováni jsme už byli, pak někdo Joshuovi řekl: "Kámo a co to hodit z druhý stránky?" a kámo to hodil z druhý stránky, ale že bych byla schopna tu hoďku a půl sledovat, to už prostě ne-e.(20.3.2015)

Všichni indonézští tvůrci a spolupracovníci jsou v závěrečných titulcích uvedeni jako Anonymous. Bojí se i dnes, diktatury a teroru, které v zemi před 40 lety brutálně zavraždily přes milión lidí. Tentokrát jde hlavně o zpovědi rodin obětí a také některých vrahů. Vrazi se hájí, že plnili rozkazy armády a vlády. Vláda nechtěla, aby genocida byla mezinárodně odsouzena, proto údajné komunisty masově vraždili civilisté, resp. polovojenské, více méně ilegální jednotky. Byla z toho jakoby občanská válka a svět mlčel a mlčí dodnes. Žádný haagský tribunál se nekoná. Na tomto dokumentu se mi nejvíce líbila věta jednoho z masových vrahů: To Američané nás naučili nenávidět komunisty, oni byli našimi vzory. Tento dokument je mnohem lepší než Způsob zabíjení stejného režiséra. Ale myslím si, že je nutno vidět oba.(9.6.2017)

V rámci festivalu Jeden svět, jsem tenhle dokument sledoval téměř ze zatajeným dechem. Jak je možné, že je dnes ještě možné, nechat bez trestu takovou obludnost, jakou bezesporu bylo masové vyvražďování obyvatelstva v Indonésii. To bylo samozřejmě omlouváno likvidací komunistické infekce, která se zemí podle aktérů šířila. Naprostá bezcitnost a absence jakéhokoliv pocitu zodpovědnosti, jak aktérů těchto zrůdností, tak ani ze strany jejich rodin, dělají tenhle dokument šokující. Bohužel to vypadá, že tyhle zločiny zůstanou navždycky nepotrestané.(20.3.2015)

Strašný příběh, který se těžko vydýchává a otevírá staré rány. Naprosto se ztotožňuji s komentářem od BoXBe.(23.5.2016)

- Bez pití lidské krve by jsme zešíleli. - Někteří jich zabili tolik, že z toho zešíleli. - Zabil jich příliš. Je na to jenom jeden lék: pít krev svých obětí, nebo se zblázníš. - Pokud piješ krev, tak zvládneš všechno!(6.9.2017)

Skvělý přídavek k unikátnímu dokumentu Způsob zabíjení, který hlavně díky kratší stopáži působí mnohem kompaktněji a svěžeji. Naprosto výborná je technická stránka, která skvěle film doplňuje. Podoba ticha je stejně děsivou výpovědí, rozhodně snadněji stravitelnou než o pár let starší předchůdce, ale možná ta hutnost a masitost dělala ze Způsobu zabíjení mnohem větší unikát na dokumentárním poli. A první může být jen jeden. 75 %(9.1.2016)

70-75% ... Muž spovedá niektorých ľudí zodpovedných za vraždu jeho brata. Dosť depresívne, no miestami aj monotónne, avšak poskytuje dobrý náhľad na jednu zo stránok indonézskej histórie, a to boj s komunizmom. V roku 1965 bolo režimom zabitých milión komunistov, zväčša len "komunistov". Komunisti boli démonizovaní - súložia so ženami iných súdruhov, neveria v boha, atď ... Najviac ma dostala veta: Američania nás naučili nenávidieť komunistov. No, že by sa im páčila až takáto voľná interpretácia? No neviem. Mnohí z tých ľudí, ktorí bolo do toho zapojení sa stále nachádza pri moci.(28.2.2016)

Zločin bez trestu udělá z lidí zrůdy. V tomto případě masové zrůdy o rozměrech vašeho milého souseda. Působivé až do morku kostí.(27.1.2015)

Sice asi nenapíšu nic nového. Nicméně to, jak někteří lidé dokážou mluvit o takových hrůzách, které prováděli, zcela bez ostychu, otevřeně a ještě předvádí, jak to všechno dělali a to pod rouškou toho, že oni jen vykonávali co museli, protože bránili svoji vlast či co, je neuvěřitelné. Souhlasím s jedním komentářem, že takové dokumenty by se měly pouštět na školách, aby děti/mladiství věděli, že svět často není hezké místo a jsou lidé schopní čehokoliv, zvlášť když jsou zfanatizováni nějakou bláznivou ideologií. Co mě ještě dostalo, bylo jak Adi přesto, že se ho to celé týkalo dokázal zůstat nad věcí a do konce si s člověkem, který se na tom podílel, dokázal podat ruku. Přestože už jde o starého člověka, asi bych to nedokázal. Možná díky tomu, že Adi se narodil až dva roky po bratrově smrti rukou těchto lidí, byl schopen najít správnou míru zainteresovanosti, aby se nebál do toho trochu šít a zároveň být schopen snad i odpustit. Způsob zabíjení jsem neviděl, dávám však na pomyslný seznam. 70 %(17.12.2016)

Další z dokumentů, který by se měl povinně vysílat na školách v rámci hodin dějepisu, aby školáci zjistili, že svět není černobílý. Zvěrstva mohou být páchána, oslavována, vyučována a vydávána za hrdinství, stačí pouze, aby jste byl komunista/"komunista" a vše je prominuto v rámci vyššího dobra. Jakákoli absence morální zodpovědnosti, výčitek svědomí či snad schopnosti hlouběji analyzovat důsledky svých činů, je jednoznačně šokující. Pochopení pro bratra oběti mám stejně tak velké, jako pro rodiny vrahů. Být konfrontován s faktem, že je/byl váš otec sadistická zrůda, musí být bytostně nepříjemné a nikdo to slyšet nechce. Otevírat staré rány, či snad požadovat nějakou satisfakci, je cestou nekonečného kruhu, který se nikdy neuzavře. Zároveň chtít po obětích, aby zapomenuly a žily dál, obzvlášť, když vidí onu lhostejnost a nespravedlnost, je svým způsobem nemyslitelné. Náboženství je největším hybatelem násilí na této planetě od počátku věků, někdy si s naprostou jistotou říkám, že by bez něj bylo lépe - což ze mě zřejmě dělá komunistu, mám štěstí, že nežiji v Indonesii 60.let.(25.5.2016)

Tento dokument je hrozně důležitým dílem, nejen proto jaké hrůzné skutky popisuje a seznamuje s nimi, jelikož těch genocid už je na světě tolik, že o nich člověk ani kolikrát neví. Tento dokument je však velmi hlubokou cestou muže, který v tomto běsnění, ve kterém zemřelo milion lidí, přišel o bratra. Dokument hlavně jasně ukazuje propast, která často ve vzdálených regionech mezi lidmi vzniká. Ukazuje na nebezpečí fanatismu a na to, jak lidé nevěří, že jejich činy při kterých zmasakrovali milion lidí, jsou vlastně oprávněné.(5.1.2016)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11124115712-podoba-ticha do 8.6.16(27.5.2016)

• subic

V Indonésii v šedesátých letech a později řádili komunisti jako černá ruka hlava nehlava. Ti, co přežili jejich běsnění, vzpomínají na ty, co ho nepřežili. Ti, kdo běsnili a stále žijí, tak tvrdí, že zase tak hrozné to nebylo a hrdě ukazují, co tehdy s odpůrci dělali, jak a kde je mučili a podřezávali.... a to je docela depresivní podívaná. Já to už více vidět nemusím.(11.7.2016)

Dokud jsem snímek pokládal za pouhý nářky na komunistický teror odrážející doklad o zkušenostech daleko více než jen opačných, kdy se na komunistech a samozřejmě údajných komunistech vybíjely všechny možné frustrace, pathologické sklony a pragmatické zájmy, cenil jsem si ho provizorně za 3 hvězdy. To bylo před rokem, kdy jsem z něho ve velice povrchním rozpoložení vydržel asi polovinu. Nakonec je mi jasné, že sdělení je mnohem chytřejší a politicky neúčelové, o čemž vypovídají všechny záběry, které nechávají promluvit minulost i vnitřní prožívání na všech zúčastněných stranách. Z vrahů je mi sice špatně, protože jsou to ti typičtí podlí křiváci a vypočítaví pokrytci mezi eklektickými fanatiky, pohoršujícími se na jedné straně nad jejich falešné tradice ohrožující modernitou materialismu a zároveň toužícími po životě v blahobytné západní společnosti, skýtajícím právě možnosti užívat si zapovězenými způsoby, a nesnesou ani náznak připomínky, jak rozporuplné je jejich líčení událostí a důvodů; přesto je jistým zadostiučiněním sledovat, jak se jedna rodina bez vytáček a pohrůžek upřímně omluví. Vysvětlující důraz na oprávnění takto zacházet s oběťmi z důvodu jejich špatného hodnotového profilu (zavrženíhodnosti) prozrazuje, že dokud chceme takto běsnit, tyto "zlé" lidi potřebujeme (vždy bychom si je museli vymyslet), takže jde o převrácený sled důvodů, jehož si pokrytecký sadista na sobě nechce nijak všimnout. Příčina běsnění není povinnost k obci, ale běsnění samo si vyžaduje záminky, protože pokrytec se snaží vyhovět i svým naučeným hodnotovým potřebám. Zároveň nejde o pouhou likvidaci politické konkurence a kořistění, k nimž dochází mezi zvířaty, protože tnutí údů (včetně těch napájejících samu budoucnost) je nad rámcem nutného a spíše evokuje atmosféru, kdy šílenec zuřivě protestuje proti "stvoření" a organizaci života tím, že se jeho ústrojnosti a smysluplnosti takovým aktem vysmívá. Pití krve obětí je z hlediska jakékoli civilizované představivosti tak odporné, že ho lze vysvětlit jedině jako potřebu již zcela dezintegrovaného subjektu, ztotožňujícího se s chaotičností situace, jíž propadnul, vyhrotit její absurditu natolik, aby samo vraždění bylo snesitelnějším: maniak se tím zatracuje, aby si ve stadiu neodpustitelného překročení dokonce i přirozených "norem" vše ulehčil. Tyto myšlenkové pochody velmi výstižně a znale popisuje terorem a nenávistí se zabývající Glücksmann, s nímž ale v nejmenším nemohu souhlasit, co se týče politických východisek a závěrů, natož jeho spirituálně fantaskní mythologisující domněnky, že v pozadí nenávisti stojí psychologicky neredukovatelné mystérium démonické síly.(18.3.2017)

Stačilo by o půl hodiny kratší, některé pasáže jsou zbytečné, ale jinak stojí za shlédnutí, minimálně třeba jen zrychleně udělat si obrázek...(29.12.2017)

Drsná záležitost. A to pouze z vyprávění a konfrontačních rozhovorů.(10.3.2015)

Najhorší horor čo som za posledné roky videl. Škoda, že je to dokument.(17.8.2016)

<< předchozí 1 2