Mataram meu irmão

• angličtina They Killed My Brother

Radko

Záznam z rodinnej kroniky vydávaný za dokument. Dokonca pozbieral akési festivalové ocenenia. V skratke ide o toto: režisérovi pred rokmi zastrelili brata. On sa vydáva za rodinou a známymi aby rekonštruoval príčiny, ktoré viedli až k úmrtiu. Nejde o dokumentárnu detektívku, mená vrahov nezaznejú, skôr sa spomína na osobnosť mŕtveho. Kedysi mal bar, potom sa spriahol so zlou partiou a dal sa na drogy. Odtiaľ nebolo ďaleko ku krádežiam áut. Komusi za čosi nezaplatil a tak v krutom svete rýchlo trestajúceho predmestia São Paula zaplatil životom. Pozostalí samozrejme obhajujú mŕtveho, z ich rečí vyplýva, že to bol skvelý a správny chlap, nepoznajúci násilie. Udalosť sa snažia dať do kontextu s nešťastným osudovým znamením rodu, ktorého členovia umierali rýchlo za sebou (predtým alkoholizmus, dnes drogy, násilné úmrtia). V porovnaní s dostupnými reportážami a filmami zo slumových predmestí juhoamerickýxh veľkomiest sa žiadne veľké presahy ani objavné postrehy sa v tomto rodinnom videu neobjavili. Nepodarilo sa ani sprostredkovať prostredie, pretože kamera sa sústredila viac na tváre vypovedajúcich, než na okolie ich obydlí. Nič proti ucteniou si bratovej pamiatky, len myslím, že by pre distribúciu filmu plne postačovalo jeho založenie do rodinných videoték režisérovej rodiny. ()