Moje povstanie.sk

(festivalový název) (TV film)
  • Slovensko Moje povstanie.sk
Celý film 5

Poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti.
V produkcii RTVS vzniklo 6 vizuálne aj obsahovo pútavých minifilmov, ktoré mapujú historickú udalosť cez osud konkrétnych mladých ľudí počas Slovenského národného povstania v roku 1944. Jednotlivé príbehy majú približne 4-6 minút a účinkujú v nich aj neherci, ktorí sú však mladým divákom známi z iných oblastí.
Moje povstanie.sk je poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti. Televízny film RTVS sa skladá zo šiestich krátkych príbehov a dokumentu, v ktorom sa zjavujú zábery z nakrúcania filmov a v ktorom sa vyjadrujú protagonisti o SNP.
1.príbeh
Pavel (Celeste Buckingham) mala v čase SNP dvadsaťtri rokov a pred vojnou bola učiteľkou na základnej škole. Ovládala päť jazykov, v partizánskom odboji preto pôsobila predovšetkým ako prekladateľka. Spolupracovala so sovietskou rozviedkou, americkou OSS i britskou tajnou službou. Je držiteľkou Bronzovej hviezdy za hrdinstvo. Zomrela vo veku sedemdesiatosem rokov v Kalifornii v USA. Pri svojej prvej misii prepašovala vo vlaku plnom nemeckých vojakov krátkovlnnú vysielačku.
3.príbeh Zoltán (Miroslav Šatan) mal v čase SNP tridsaťdeväť rokov a pracoval ako súkromný lekár. Pre svoj židovský pôvod musel ukončiť prax a pridal sa k partizánskemu odboju. V bunkri Grúnik zachránil životy desiatkam slovenských, ruských i nemeckých vojakov. Pochovali ho na lučenskom židovskom cintoríne.
4.príbeh Milan (Majk Spirit) mal v čase SNP dvadsaťjeden rokov. Pôsobil v partizánskej jednotke Za ideál, a neskôr v oddiele pod vedením Miloša Uhra. Jeho veľkou vášňou bolo divadlo a poézia. Spieval v spevokole a recitoval. Keď ho príslušníci gestapa zatkli, niekoľko dní ho vypočúvali, kruto mučili, a nakoniec popravili na židovskom cintoríne v Novom Meste nad Váhom. Posmrtne mu vyšli dve zbierky poézie Odkaz a Odpusťte, mamička...
5.príbeh Marta (Dominika Cibulková) mala v čase SNP dvadsaťštyri rokov a pred vojnou pracovala ako kuchárka. Zachránila život stovkám partizánov, ktorým pravidelne dodávala potraviny, muníciu, lieky, šaty a informácie o presunoch nemeckých oddielov. Jej pravdivý príbeh, v ktorom ju pred smrťou zachránila konzerva sardiniek, sa stal legendou. Marta má dnes deväťdesiatštyri rokov.
6.príbeh Ján (Lukáš Latinák) mal v čase SNP štyridsať rokov a pôsobil ako evanjelický kňaz. Pre zranenie sa nemohol zúčastniť na priamych bojoch, preto sa stal jedným z hlavných organizátorov Povstania na Gemeri. Celé štyri mesiace ukrýval na povale hľadaného partizána, dokonca aj v čase, keď si v jeho dome príslušníci SS zriadili kanceláriu. Miestni ho preto pokladali za kolaboranta a zradcu. Poskytol azyl trom desiatkam partizánov a utečencov z táborov smrti. Umrel v roku 1946. Keďže nebol komunista, režim jemu ani jeho rodine nikdy nepriznal hrdinské zásluhy v Povstaní. (STV)

nemcosk

Predcilo moje ocakavania, super hudba a jednotlive scenky maju drsnu atmosferu ked som si par krat povedal ze fakt by som nechcel zazit. A aj ten sedy vizual mi prisiel uplne v pohode. Scenka s Latinakom uplna parada a taktiez ked Cibulka uteka tym lesom presne podla mojho gusta (slowmotion, super strihy atd). Ked porovnam s tym co u nas alebo v CZ vyslo za posledne roky tak spracovan a atmosfera jednoznacne patri medzi top 5/10. Po zhliadnuti tohoto a Kandidata predpovedam reziserovy este velku buducnost. ()

kacer4

Trošku nešťastné poňanie tvorcov, ktorý to najzaujímavejšie nechávali v záverečnom komente alebo na vtip. Scéna so Šatanom bola tá najnešťastnejšia. To, čo bolo natočené malo byť v komentári a komentár mal byť natočený. Cibulková zostala nepoznaná do poslednej chvíle a trochu nepochopená doteraz. Z vyhrážania Latinákovej rodine som bol spočiatku v napätí, ale potom som bol naštvaný. To boli tri časti, ktoré mi vadili. Ostatné boli v pohode. Celkovo zhrnuté: Mohlo to mať celé hlbší pohľad. Potenciáln no malo. Škoda. ()

ProfChudak

Osobne som od toho veľa nečakal, skutočne išlo len o torzá príbehov, hlavný účel bol (ako bolo cítiť aj z naväzujúceho Filmu o filme) spropagovať povstanie a celkovo dejiny medzi mladými. Celkovo ma však projekt svojou kreativitou - výberom hercov-nehercov, strihom, grafikou - príjemne prekvapil a myslím, že keby sa natočilo v tomto štýle niečo väčšie, napr. seriál, nemal by som chuť pichnúť si vidličku do oka pri slovnom spojení "slovenský seriál". ()

hufnagel

Film hodnotím z hľadiska novej slovenskej tvorby veľmi pozitívne.Výborná moderná kamera a klipové strihy a čierno biely film spolu stvorili neobyčajnú dramatickú výpoved o anonnymných tvárach nášho povstania.A pritom žiadny pátos. ()

heger

Ako kameramanské a strihačské cvičenie je to fajn... Ale absolútne nechápem zmysel tohto projektu (presnejšie povedané zvolenú formu) ()

rigby

Mistrně natočené filmové zkratky, z nichž každá má svůj hluboký niterný příběh, který dovede filmovou řečí v několika minutách podat srozumitelným způsobem. Přitom každá má jinou atmosféru, je trochu jinak ztvárněná, ale vždy poutavá a obsahující silné poselství obyčejného lidského hrdinství. Tleskám a hluboce smekám. ()

Tominko12

RTVS sa vcelku prekonala radom programov o SNP v rámci 70. výročia a tento počin hodnotím veľmi pozitívne. Najviac bol propagovaný počin Moje Povstanie, kde si zahrali neherci a podarilo sa! Čiernobiela kamera tu pôsobí veľmi autenticky a veľmi pútavo. Videá zachytávajú kúsok z príbehu určitej osoby, hrdinu, bežného človeka. Niektoré príbehy mohli byť kľudne dlhšie, bola by to iba výhoda. ()

Hombre8

Druhý film, zhlédnutý od tohoto slovenského režiséra a opět velká spokojenost. Jak jsem se dočetl, nejsem cílová skupina. Film byl svojí klipovitostí určen mládeži, aby se při příležitosti výročí SNP historicky a národovecky dovzdělala. Díky tomu byly rovněž "použity" populární postavy ze sportu, hudby, atd... Mno. Nic z toho jsem před zhlédnutím filmu nevěděl (celebrity neznaje) a pochopil ho jako novátorsky natočený snímek, který měl záměrně kontrastovat s dříve natočenými slovenskými filmy na dané téma, které se točily zejména v 60-80 letech minulého století. A jako takový se mi velmi líbil. Samosebou hlavně co do kamery a střihu. Jasné. Byla přeafekovaná, podbízivá, přeartovaná, jak by mnozí s pohrdavým odfrknutím poznamenali. Ale zkuste to tak nasnímat! Apropo, proč tu není uveden kameraman a střihač? Takže doplňuji: Kameramani Tomáš Juríček (ten prostě umí), Lukáš Teren, Juraj Chlpík, střih Matej Beneš. Ještě poznámku: Nemohu se zbavit pocitu, že tvůrci ze všemi tak trochu vy*ebali a natočili si film ne tak jak byl prezentován, ale pro sebe a podle sebe. ()

peto9110

Hodnotim pozitivne. V dobe trapnych reality show a domacich serialov je toto pre mna prijemne spestrenie vecera....RTVS znovu boduje... ()

Antivirusak

Veľmi zaujímavý projekt na ktorý som sa dlho tešil. Kamera a celkové "noir" ladenie ma príjemne prekvapili, avšak celkovo tomu niečo chýbalo a film ako celok nezachráni od 3* ani skvelý posledný príbeh. ()

katikka

Prekvapivo nadpriemerné poňatie poviedok, najmä po vizuálnej stránke. Profesionálny obraz, najmä keď kamera snímala bežiacu Cibulku a letiaci náboj. Nemohla som si pomôcť, ale čienobiele poňatie mi chvíľami pripomínalo SinCity. Najpôsobivejšie poviedky: Mária a najviac posledná vianočná poviedka, obe mi evokovali Tarantinových Nehanebných bastardov. Latinák bol špičkový. Na to, na čo som pri slovenských filmoch zvyknutá, je to vysoký nadpriemer porovnateľný so zahraničnou produkciou. ()

legenda2

Neviem prečo autori spojili 5-7 minútových príbehov do jedného celku. Sympatickejšie by bolo o každom príbehu natočiť samostatný diel s dĺžkou okolo 60 minút. Mohli by odvysielať oveľa viac zo života danej osobnosti a nezakončovať každú scénku čítaním ďalšieho osudu postavy. Mohol vzniknúť 6-dielny hodnotný vojnový seriál. Oceňujem dobrú kameru (zvlášť filter) a perfektnú napínavú atmosféru, ktorú tvorcovia dokázali v divákovi vzbudiť. Ide o profesionálny televízny projekt, nevydaný v novodobej slovenskej kinematografii. O to viac ma mrzia krátke príbehy, v ktorých si nestihnete vychutnať charaktery jednotlivých postáv. ()

mikla

RTVS prekvapuje..Majk Spirit, Celeste Buckingham, Miro šatan či Dominika Cibulková v takejto vojnovej podobe, tak to je ozaj nevídaná vec..Latinák ma zase ale ničím neprekvapil, ved o jeho kvalitných hereckých výkonoch všetci velmi dobre vieme...prekvapil Miro šatan- ukazuje že po skončení kariéry hokejistu, može byt s neho perfektný herec...a to dokázal aj v tomto projekte, tak isto aj v seriály RTVS Superhrdinovia, ale aj vo filmovej pocte pre Pavla Demitru, kde šatanov prejav priam fanúšika nadchol ked Miro spomínal na svojho kamaráta s národnej reprezentácie ()