Moje povstanie.sk (TV film) (festivalový název)

Moje povstanie.sk

Povídkový / Válečný

Slovensko, 2014, 38 min (Alternativní: 59 min)

Krátke a dobre zahrané príbehy z obdobia povstania, kde tie prvé boli vybraté tak, aby akoby naschvál poukazovali aj na zločiny režimu, ktorý prišiel po ňom a tak sa po tom podľa mňa nemôže oháňať žiaden kritik povstania, ktorý by tvrdil, že sme sa vrátili do nejakej doby alebo, že sa nahráva podobe histórie ako ju popisujú niektorí známi historici, ktorých obhajcovia vtedajšieho štátu nemusia. Mne možno naopak trocha vadí taký ten súčasný kapitalistický, americký, novodobý pohľad na to, ktorý je badateľný výberom úvodných príbehov, či protagonistov. O povstaní sa však veľa nedozviete z tých akoby poviedok, sú to však príbehy konkrétnych ľudí, ktoré sú dobrým doplnkom k terajšiemu 70. výročiu začiatku povstania. Najviac sa mi asi páčila časť s Latinákom, tá s Cibulkovou bola dosť slabá, až zbytočná, ale najhoršie z toho podľa mňa vyšla časť s Dušičkom, kde som toho veľa nerozumel. Som zvedavý na ďalšie príhody, je to celkom zaujímavé.(31.8.2014)

Ako celok hodnotím tento projekt veľmi pozitívne. Je určený predovšetkým mladým divákom a azda v kombinácii so známymi ľuďmi zo športového a hudobného prostredia budú schopní pozrieť si tieto poviedky z čias pre nich málo zaujímavých... Všetky poviedky sú pravdupovediac len náčrtom príbehov a sú tak kratučké, až je to na škodu veci. Taktiež ma nepotešili opakujúce sa exteriéry, akoby sa dej nedal zasadiť aj do iného prostredia. Technické spracovanie je však absolútne dokonalé, vizuál je pôsobivý a čiernobiela kamera vyznieva veľmi atraktívne.(1.9.2014)

Videné tri časti: Vskutku výborný nápad natočiť kraťasy o malých veľkých príbehoch z dôb národného povstania. Reklamu mu robí netradičné obsadenie a fakt, že sa niečo také natočilo. Je otázka, či zvolený štýl, pripomínajúci občas horor, potom zase reklamný vizuál je vždy k námetom priliehavý, to je ale vážne iba otázka vkusu. Asi je to lepšie, ako byť svedkom nasadenia nejakého nového 2 hodinového filmu k danej téme do kín, keď už sa ich toľko natočilo a potom sa tam nudiť.(9.10.2014)

• E=mc2

Celkom odvážny počin (a zavádzajúci popis "poviedkový film"). Názov "Moje povstanie" evokuje skôr nejaký kvalitný nemecký čiernobiely erektívny film. Takmer až "Goebbelsovská" propaganda SNP, ako o niečom kladnom a hlboko pozitívnom. Ani jeden príbeh o partizánoch ktorý by vypálili dediny, či pozabíjali stovky Slovákov, tak ako sa to aj dialo počas SNP. Ani jeden dobrý nemecký vojak ktorý by niekomu pomohol. Viem nehodilo by sa to niekomu do krámu. Všetko musí sedieť v rámci propagandy a demagógie o SNP ako povstaní proti nacizmu ( a ako o niečom jednoznačne pozitívnom, hoci SNP sa nedá vnímať jednoznačne pozitívne) . Prirodzene bolo tam aj plno hrdinských a kladných príbehov. Hodnotné v týchto krátkych a prakticky dejovo nezmyselných skečoch - spotoch sú dva. A to Latinák a Buckingham (ktorá má evidentne aj herecký talent) kde sa režiséri snažia vypracovať atmosféru a napätie, ktoré sa azda chce až priveľmi podobať na Inglorious Bastards a to predovšetkým pri Latinákovom spote. Bohužial atmosféra napätia nie je postupne gradovaná pretože v nej absentuje potrebné tempo a teda aj čas - ale hlavne dobrý scenár (teda opak toho z ktorého vychádzali tvorcovia). Osobne nerozumiem prečo každý jeden skeč má iba cca 6 min. Ak by mal aspoň každý 15 min (známe tváre by hrali vedľajšie postavy ak by neutiahli takú dĺžku - tiež škoda absolútnej nevyužitosti Majka Spirita, naopak prítomnosť Mira Šatana bol dobrý nápad) dalo by sa hodnotiť aj niečo iné, než len vizuálna stránka a strih. Ostatné príbehy okrem spomenutých sú zlé aj po formálnej stránke. Gulometný epileptický strih ala Guy Ritchie a natripovaná kamera nám teda na atmosfére 40 rokov vôbec nepridá. Voľba ísť do BW je pravdepodobne zapríčinená low budgetom kedže s BW má človek menej starostí na sete kvôli svetlu a v postpro a tiež zakryje vizuálne chyby. Ale ok. BW aby sme sa cítili že sme v minulosti. Avšak aj BW sa dá točiť kvalitne - čoho svedkami však nie sme (čo pri osadenstve DP zamrzí - alebo len odhalí smutnú pravdu). Naozaj nerozumiem prečo Karásek a Majorová natočili tak krátke spoty - možno pri dlhšej metráži by sa tým prejavila ich neschopnosť zvládať vybudovať napätie a predostrieť dobre napísaný a postupne gradujúci dialóg - škoda že si spomínaných Tarantinových Bastardov nenaštudovali lepšie. Takto teda môžem hodnotiť len dva príbehy a to Latinák a Buckingham. Ostatné za nič nestáli, lebo sa o príbehoch či zápletke, alebo jej náznaku nedá ani hovoriť a pripomínali skôr školské strihové cvičenie na prenasledovanie - Cibulková. Pri dobovke zo 40 rokov treba statické kamery a statické komponovanie záberov, dlhé jazdy, žiadne gulometné strihy, priemer jedného záberu cca 5-7 sekúnd - teda formu prispôsobiť dobe 40 rokov a nepoužiť výrazové prostriedky využívané vo videoklipoch či reklamách, ale prirodzene pri 5-6 min skečoch to takto poňaté nie je možné (hoci je možné to aj do 10 min. natočiť lepšie), preto sa treba pýtať po zmysle tohto diela a týchto miniatúrnych "príbehoch" ktoré sa míňajú účinku. Radšej 3 príbehy po 20 min. Summa sumárum 55% - teda dva a pol hviezdy. Navyše, od Karáskovho formálne zdarilého Kandidáta sa jedná po formálnej stránke o krok späť. Dovolím si malú radu tvorcom. Ak NAOZAJ chcete zaujať mladšiu generáciu a chcete ísť naozaj FILMÁRSKOU cestou a rozpovedať kvalitný krátky príbeh o hrdinoch FILMOVÝM spôsobom ( v čom mám istú pochybnosť, kedže tvorcovia sú reklamátori a tak o "story structure" vedia málo) - odporúčam pozrieť tento krátky 10 min film. Takto nejako má vyzerať schéma 10 min. filmu - všetko sa má uzavrieť ako kruh a všetko čo sa v tých 10 minútach odohrá, má mať to isté, čo celovečerný film, teda - expozíciu, kolíziu, krízu, peripetiu a katarziu. Len v skrátenej podobe. Čím skôr si tieto princípy osvojíte, tým lepšie pre slovenskú kinematografiu, divákov a pre slovenských filmárov, ktorých môžete svojou tvorbou neskôr inšpirovať. Držím palec. http://www.csfd.cz/film/321928-punisher-dirty-laundry-the/videa/?type=4(2.9.2014)

Na slovenské pomery výnimočný projekt. Jednotlivé epizódy miestami pôsobia ako bez príbehu, ale tu ide o myšlienku, pocit a mimoriadne invenčný vizuál. Dĺžka kapitol nie je daná ani tak obsadením populárnych nehercov, či nedostatkom materiálu na adaptovanie, ale skôr rozpočtom- tvorcovia sa museli rozhodnúť medzi minimálnou minutážou charakterickou pútavým vizuálom pre mladých divákov a obšírnejším rozprávaním bez efektu. Oceňujem, že režisér sa ako jeden z mála pustil do rozprávania obrazom.(30.8.2014)

• - Tvorcovia si prvou sériou pripomenuli 70 rokov od vypuknutia SNP. (Johnny.ARN)

• - Zoznam osobností, ktoré vo filme hrajú, vznikol na základe prieskumov na školách. Žiakov sa pýtali, koho obdivujú, kto je pre nich vzorom a hrdinom. Všetky známe osobnosti účinkovali bez nároku na honorár. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - Čiernobiele príbehy nie sú dlhšie ako šesť minút, čo je podľa tvorcov čas, ktorý sú tínedžeri ochotní venovať jednému videu. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)