Moje povstanie.sk (TV film) (festivalový název)

Moje povstanie.sk

Povídkový / Válečný

Slovensko, 2014, 38 min

Samotný nápad nie zlý, akurát dané prevedenie poslúžilo iba ako ukážka technických možností točenia filmov u nás. Z hľadiska formy niet čo vytknúť, kvalita v HD ukážková, strih a aj rôzne hrátky so zábermi cool (spomalené, či akčné zábery s vysokým FPS). No nanešťastie väčšina príbehov je triviálna a všetky do jedného priveľmi krátke. Takže tam, kde by mohol daný príbeh zarezonovať nasleduje rýchly koniec (autori sa silou mocou držali pravidla, že jednotlivý segment nemá viac ako 6 minút). Škoda, odkaz k SNP mohol byť omnoho silnejší. Rovnako by pomohlo, keby boli mená daných postáv uvedené aj s priezviskom, nielen krstným menom (údajne sa jednalo o skutočné príbehy, takto ale vyznieli nevierohodne a z "hrdinov" sa stali anonymi). Hosťovanie Šatana, Tommy Kida, či Cibulkovej pobavili, ale vidieť, že to herci nie sú. Prekvapila Celeste Buckingham, ktorá podala ako neherečka najlepší výkon. Z hercov jednoznačne vyčnieval Lukáš Latinák, ktoý ukázal, že naozaj vie (najsilnejšia scéna zo všetkých príbehov). Takže nabudúce ešte poriadny a radšej iba jeden príbeh a môžeme ísť do sveta.(3.4.2015)

• E=mc2

Celkom odvážny počin (a zavádzajúci popis "poviedkový film"). Názov "Moje povstanie" evokuje skôr nejaký kvalitný nemecký čiernobiely erektívny film. Takmer až "Goebbelsovská" propaganda SNP, ako o niečom kladnom a hlboko pozitívnom. Ani jeden príbeh o partizánoch ktorý by vypálili dediny, či pozabíjali stovky Slovákov, tak ako sa to aj dialo počas SNP. Ani jeden dobrý nemecký vojak ktorý by niekomu pomohol. Viem nehodilo by sa to niekomu do krámu. Všetko musí sedieť v rámci propagandy a demagógie o SNP ako povstaní proti nacizmu ( a ako o niečom jednoznačne pozitívnom, hoci SNP sa nedá vnímať jednoznačne pozitívne) . Prirodzene bolo tam aj plno hrdinských a kladných príbehov. Hodnotné v týchto krátkych a prakticky dejovo nezmyselných skečoch - spotoch sú dva. A to Latinák a Buckingham (ktorá má evidentne aj herecký talent) kde sa režiséri snažia vypracovať atmosféru a napätie, ktoré sa azda chce až priveľmi podobať na Inglorious Bastards a to predovšetkým pri Latinákovom spote. Bohužial atmosféra napätia nie je postupne gradovaná pretože v nej absentuje potrebné tempo a teda aj čas - ale hlavne dobrý scenár (teda opak toho z ktorého vychádzali tvorcovia). Osobne nerozumiem prečo každý jeden skeč má iba cca 6 min. Ak by mal aspoň každý 15 min (známe tváre by hrali vedľajšie postavy ak by neutiahli takú dĺžku - tiež škoda absolútnej nevyužitosti Majka Spirita, naopak prítomnosť Mira Šatana bol dobrý nápad) dalo by sa hodnotiť aj niečo iné, než len vizuálna stránka a strih. Ostatné príbehy okrem spomenutých sú zlé aj po formálnej stránke. Gulometný epileptický strih ala Guy Ritchie a natripovaná kamera nám teda na atmosfére 40 rokov vôbec nepridá. Voľba ísť do BW je pravdepodobne zapríčinená low budgetom kedže s BW má človek menej starostí na sete kvôli svetlu a v postpro a tiež zakryje vizuálne chyby. Ale ok. BW aby sme sa cítili že sme v minulosti. Avšak aj BW sa dá točiť kvalitne - čoho svedkami však nie sme (čo pri osadenstve DP zamrzí - alebo len odhalí smutnú pravdu). Naozaj nerozumiem prečo Karásek a Majorová natočili tak krátke spoty - možno pri dlhšej metráži by sa tým prejavila ich neschopnosť zvládať vybudovať napätie a predostrieť dobre napísaný a postupne gradujúci dialóg - škoda že si spomínaných Tarantinových Bastardov nenaštudovali lepšie. Takto teda môžem hodnotiť len dva príbehy a to Latinák a Buckingham. Ostatné za nič nestáli, lebo sa o príbehoch či zápletke, alebo jej náznaku nedá ani hovoriť a pripomínali skôr školské strihové cvičenie na prenasledovanie - Cibulková. Pri dobovke zo 40 rokov treba statické kamery a statické komponovanie záberov, dlhé jazdy, žiadne gulometné strihy, priemer jedného záberu cca 5-7 sekúnd - teda formu prispôsobiť dobe 40 rokov a nepoužiť výrazové prostriedky využívané vo videoklipoch či reklamách, ale prirodzene pri 5-6 min skečoch to takto poňaté nie je možné (hoci je možné to aj do 10 min. natočiť lepšie), preto sa treba pýtať po zmysle tohto diela a týchto miniatúrnych "príbehoch" ktoré sa míňajú účinku. Radšej 3 príbehy po 20 min. Summa sumárum 55% - teda dva a pol hviezdy. Navyše, od Karáskovho formálne zdarilého Kandidáta sa jedná po formálnej stránke o krok späť. Dovolím si malú radu tvorcom. Ak NAOZAJ chcete zaujať mladšiu generáciu a chcete ísť naozaj FILMÁRSKOU cestou a rozpovedať kvalitný krátky príbeh o hrdinoch FILMOVÝM spôsobom ( v čom mám istú pochybnosť, kedže tvorcovia sú reklamátori a tak o "story structure" vedia málo) - odporúčam pozrieť tento krátky 10 min film. Takto nejako má vyzerať schéma 10 min. filmu - všetko sa má uzavrieť ako kruh a všetko čo sa v tých 10 minútach odohrá, má mať to isté, čo celovečerný film, teda - expozíciu, kolíziu, krízu, peripetiu a katarziu. Len v skrátenej podobe. Čím skôr si tieto princípy osvojíte, tým lepšie pre slovenskú kinematografiu, divákov a pre slovenských filmárov, ktorých môžete svojou tvorbou neskôr inšpirovať. Držím palec. http://www.csfd.cz/film/321928-punisher-dirty-laundry-the/videa/?type=4(2.9.2014)

K 70. výročiu SNP prišiel niekto so zaujímavým nápadom vtĺcť niečo do hlavy aj tým mladším, čo o tom často nemajú ani šajnu. "Čo je SNP?" ..."Hmmm, ta to asi ten novinový stánok nie?" Možno vďaka ich idolom aspoň trochu nahliadnu do minulosti. Neviem nakoľko to tvorcom vyšlo, ale ja pokladám sériu príbehov za vydarenú. Filmársky najkvalitnejší je ten vianočný príbeh s Lukášom Latinákom Veľmi zaujímavý aj z pekne urobeným digitálnym lietadlom je ten s boxerom T. Kidom. Najviac som bol zvedavý na partizána M. Šatana, ani jeho príbeh nesklamal. Príbeh D. Cibulkovej o konzerve, ktorá jej zachránila život je natočený zručne , ale je to trochu málo. Príbeh z vlaku so C. Buckingham celkom ušiel, ale je o čosi slabší. Príbeh M. Spirita trúfal prilákať asi najviac dnešných mladých hip-hoperov. Jeho príbeh z vypočúvania u gestapa som nemal problém vizuálny,ale chcelo to viac sa pohrať so zvukom. Jeho rap často priveľmi splýval s hudbou a zrozumiteľnosť jeho textov bola zlá. Celkovo dobrý projekt, u niektorých som oľutoval, že neboli dlhšie. V tom najlepšom prípade by z niektorých mohol byť celovečerný film, ale to už chce talent i peniaze a to je u nás vzácna kombinácia. 80%.(25.12.2014)

Forma víťazí nad obsahom. To nie je výtka ale fakt. Poviedky sú určite zaujímavé, žiaľbohu krátke. Funkciu akejsi šírenia osvety o osudoch obyčajných ľudí v SNP ale plnia dokonale. Páči sa mi štýl filmárov, po technickej stránke je Moje povstanie slovenská filmová špička. Výber hercov/celebrít treba zrejme len ticho rešpektovať. Pritiahnuť cieľovku k takejto látke ide asi len týmto smerom. Hanbu si ale naše hviezdy určite neurobili. Chválim projekt, slovenské dejiny obsahujú mnoho námetov na sfilmovanie, snáď podobných formátov bude len pribúdať a snáď sa niekedy dočkáme aj celovečerných filmov na minimálne rovnakej úrovni.(14.9.2014)

Na slovenské pomery výnimočný projekt. Jednotlivé epizódy miestami pôsobia ako bez príbehu, ale tu ide o myšlienku, pocit a mimoriadne invenčný vizuál. Dĺžka kapitol nie je daná ani tak obsadením populárnych nehercov, či nedostatkom materiálu na adaptovanie, ale skôr rozpočtom- tvorcovia sa museli rozhodnúť medzi minimálnou minutážou charakterickou pútavým vizuálom pre mladých divákov a obšírnejším rozprávaním bez efektu. Oceňujem, že režisér sa ako jeden z mála pustil do rozprávania obrazom.(30.8.2014)

• - Natáčania sa zúčastnili slovenské kluby vojenskej histórie a ostatné občianske združenia, ktorých členovia hrajú reálnych vojakov nemeckej či slovenskej armády z druhej svetovej vojny, partizánov a civilov v dobovej originálnej výstroji, výzbroji a s originálnou vojnovou technikou (motorky a iné). Ide o kluby (občianske združenia): Klub vojenskej histórie CARPATHIA, o.z., Klub vojenskej histórie Dubná Skala, o.z., Klub vojenskej histórie PRESSBURG, o.z., Múzeum na kolesách či SAHARA o.z.. (k4li)

• - Tvorcovia si prvou sériou pripomenuli 70 rokov od vypuknutia SNP. (Johnny.ARN)

• - Producent Martin Marko sa inšpiroval nahradiť neznámych hrdinov z čias povstania súčasnými osobnosťami, ktoré mládež obdivuje, ako napríklad hercom Johnnym Deppom a jeho pirátom Jackom Sparrowom. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)