Moje povstanie.sk (TV film) (festivalový název)

Moje povstanie.sk

Povídkový / Válečný

Slovensko, 2014, 38 min (Alternativní: 59 min)

Krátke a dobre zahrané príbehy z obdobia povstania, kde tie prvé boli vybraté tak, aby akoby naschvál poukazovali aj na zločiny režimu, ktorý prišiel po ňom a tak sa po tom podľa mňa nemôže oháňať žiaden kritik povstania, ktorý by tvrdil, že sme sa vrátili do nejakej doby alebo, že sa nahráva podobe histórie ako ju popisujú niektorí známi historici, ktorých obhajcovia vtedajšieho štátu nemusia. Mne možno naopak trocha vadí taký ten súčasný kapitalistický, americký, novodobý pohľad na to, ktorý je badateľný výberom úvodných príbehov, či protagonistov. O povstaní sa však veľa nedozviete z tých akoby poviedok, sú to však príbehy konkrétnych ľudí, ktoré sú dobrým doplnkom k terajšiemu 70. výročiu začiatku povstania. Najviac sa mi asi páčila časť s Latinákom, tá s Cibulkovou bola dosť slabá, až zbytočná, ale najhoršie z toho podľa mňa vyšla časť s Dušičkom, kde som toho veľa nerozumel. Som zvedavý na ďalšie príhody, je to celkom zaujímavé.(31.8.2014)

Zaujímavý dokument a oceňujem nápad tvorcov začleniť osobnosti nehereckého prostredia ako hlavných aktérov. Každý príbeh mal svoju silu, aj keď napríklad od Dominiky Cibuľkovej som čakal viac ako len šprint cez les. Najzaujímavejšie príbehy mi prišli ten Pavlov, ktorý by som si rád pozrel so širším spektrom informácií a Máriín. Ten bol asi najzaujímavejší a by som rád videl ako pašovala veci náckom pod nosom. Na začiatok ma prekvapila čiernobiela kamera, ale po chvíli som ocenil tento nápad a dokonca mi to prišlo ako veľmi vhodné. Len škoda, že tie príbehy nie sú dlhšie. Je smutné, že slovenská kinematografia, ale aj vyučovanie na školách sa tejto historickej udalosti až do takej hĺbky nezaoberá.(3.9.2014)

Ako celok hodnotím tento projekt veľmi pozitívne. Je určený predovšetkým mladým divákom a azda v kombinácii so známymi ľuďmi zo športového a hudobného prostredia budú schopní pozrieť si tieto poviedky z čias pre nich málo zaujímavých... Všetky poviedky sú pravdupovediac len náčrtom príbehov a sú tak kratučké, až je to na škodu veci. Taktiež ma nepotešili opakujúce sa exteriéry, akoby sa dej nedal zasadiť aj do iného prostredia. Technické spracovanie je však absolútne dokonalé, vizuál je pôsobivý a čiernobiela kamera vyznieva veľmi atraktívne.(1.9.2014)

Samotný nápad nie zlý, akurát dané prevedenie poslúžilo iba ako ukážka technických možností točenia filmov u nás. Z hľadiska formy niet čo vytknúť, kvalita v HD ukážková, strih a aj rôzne hrátky so zábermi cool (spomalené, či akčné zábery s vysokým FPS). No nanešťastie väčšina príbehov je triviálna a všetky do jedného priveľmi krátke. Takže tam, kde by mohol daný príbeh zarezonovať nasleduje rýchly koniec (autori sa silou mocou držali pravidla, že jednotlivý segment nemá viac ako 6 minút). Škoda, odkaz k SNP mohol byť omnoho silnejší. Rovnako by pomohlo, keby boli mená daných postáv uvedené aj s priezviskom, nielen krstným menom (údajne sa jednalo o skutočné príbehy, takto ale vyznieli nevierohodne a z "hrdinov" sa stali anonymi). Hosťovanie Šatana, Tommy Kida, či Cibulkovej pobavili, ale vidieť, že to herci nie sú. Prekvapila Celeste Buckingham, ktorá podala ako neherečka najlepší výkon. Z hercov jednoznačne vyčnieval Lukáš Latinák, ktoý ukázal, že naozaj vie (najsilnejšia scéna zo všetkých príbehov). Takže nabudúce ešte poriadny a radšej iba jeden príbeh a môžeme ísť do sveta.(3.4.2015)

Výborný nápad, ktorý podkopávajú klasické slovenské neduhy ako snaha o prílišnú artovosť či postavy odrapkávajúce scenár. (ne)Herci tu však nie sú dôležití, snažia sa. Neprekvapí však, že Latinákov Ján je jednoznačne najlepší a najsilnejší príbeh, napriek prkenným Nemcom. Veľká pochvala, za tento nápad a klobúk dolu.(8.2.2017)

• - Čiernobiele príbehy nie sú dlhšie ako šesť minút, čo je podľa tvorcov čas, ktorý sú tínedžeri ochotní venovať jednému videu. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - Druhá séria bola odvysielaná na 75. výročie vypuknutia SNP. (Johnny.ARN)

• - Tvorcovia si prvou sériou pripomenuli 70 rokov od vypuknutia SNP. (Johnny.ARN)