Moje povstanie.sk

(festivalový název) (TV film)
  • Slovensko Moje povstanie.sk

Poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti.
V produkcii RTVS vzniklo 6 vizuálne aj obsahovo pútavých minifilmov, ktoré mapujú historickú udalosť cez osud konkrétnych mladých ľudí počas Slovenského národného povstania v roku 1944. Jednotlivé príbehy majú približne 4-6 minút a účinkujú v nich aj neherci, ktorí sú však mladým divákom známi z iných oblastí.
Moje povstanie.sk je poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti. Televízny film RTVS sa skladá zo šiestich krátkych príbehov a dokumentu, v ktorom sa zjavujú zábery z nakrúcania filmov a v ktorom sa vyjadrujú protagonisti o SNP.
1.príbeh
Pavel (Celeste Buckingham) mala v čase SNP dvadsaťtri rokov a pred vojnou bola učiteľkou na základnej škole. Ovládala päť jazykov, v partizánskom odboji preto pôsobila predovšetkým ako prekladateľka. Spolupracovala so sovietskou rozviedkou, americkou OSS i britskou tajnou službou. Je držiteľkou Bronzovej hviezdy za hrdinstvo. Zomrela vo veku sedemdesiatosem rokov v Kalifornii v USA. Pri svojej prvej misii prepašovala vo vlaku plnom nemeckých vojakov krátkovlnnú vysielačku.
3.príbeh Zoltán (Miroslav Šatan) mal v čase SNP tridsaťdeväť rokov a pracoval ako súkromný lekár. Pre svoj židovský pôvod musel ukončiť prax a pridal sa k partizánskemu odboju. V bunkri Grúnik zachránil životy desiatkam slovenských, ruských i nemeckých vojakov. Pochovali ho na lučenskom židovskom cintoríne.
4.príbeh Milan (Majk Spirit) mal v čase SNP dvadsaťjeden rokov. Pôsobil v partizánskej jednotke Za ideál, a neskôr v oddiele pod vedením Miloša Uhra. Jeho veľkou vášňou bolo divadlo a poézia. Spieval v spevokole a recitoval. Keď ho príslušníci gestapa zatkli, niekoľko dní ho vypočúvali, kruto mučili, a nakoniec popravili na židovskom cintoríne v Novom Meste nad Váhom. Posmrtne mu vyšli dve zbierky poézie Odkaz a Odpusťte, mamička...
5.príbeh Marta (Dominika Cibulková) mala v čase SNP dvadsaťštyri rokov a pred vojnou pracovala ako kuchárka. Zachránila život stovkám partizánov, ktorým pravidelne dodávala potraviny, muníciu, lieky, šaty a informácie o presunoch nemeckých oddielov. Jej pravdivý príbeh, v ktorom ju pred smrťou zachránila konzerva sardiniek, sa stal legendou. Marta má dnes deväťdesiatštyri rokov.
6.príbeh Ján (Lukáš Latinák) mal v čase SNP štyridsať rokov a pôsobil ako evanjelický kňaz. Pre zranenie sa nemohol zúčastniť na priamych bojoch, preto sa stal jedným z hlavných organizátorov Povstania na Gemeri. Celé štyri mesiace ukrýval na povale hľadaného partizána, dokonca aj v čase, keď si v jeho dome príslušníci SS zriadili kanceláriu. Miestni ho preto pokladali za kolaboranta a zradcu. Poskytol azyl trom desiatkam partizánov a utečencov z táborov smrti. Umrel v roku 1946. Keďže nebol komunista, režim jemu ani jeho rodine nikdy nepriznal hrdinské zásluhy v Povstaní. (STV)

Celý film 3

Fretakata

Chvilku na zaciatku som sa bala, ze to bude pateticke. Zbytocne. Nastastie. Narocna tema, kvalitne aj zaujimave spracovanie, v tempe. . Odvaha s nehercami, ale mozno aj preto su jednotlive poviedky take kratke :-). Rozmyslam o tej dobe. Niektori mali moznost volby, chovanie inych bolo vyvolane. Preco riskovali, hmmm. Hrozna doba. Inak, aj moj stary otec hovoril, ze povstanie si komunisti ukradli a potom ze dekretov 255 bolo mnohonasobne viac nez partizanov a ich podporovatelov.. ()

gogo76

K 70. výročiu SNP prišiel niekto so zaujímavým nápadom vtĺcť niečo do hlavy aj tým mladším, čo o tom často nemajú ani šajnu. "Čo je SNP?" ..."Hmmm, ta to asi ten novinový stánok nie?" Možno vďaka ich idolom aspoň trochu nahliadnu do minulosti. Neviem nakoľko to tvorcom vyšlo, ale ja pokladám sériu príbehov za vydarenú. Filmársky najkvalitnejší je ten vianočný príbeh s Lukášom Latinákom Veľmi zaujímavý aj z pekne urobeným digitálnym lietadlom je ten s boxerom T. Kidom. Najviac som bol zvedavý na partizána M. Šatana, ani jeho príbeh nesklamal. Príbeh D. Cibulkovej o konzerve, ktorá jej zachránila život je natočený zručne , ale je to trochu málo. Príbeh z vlaku so C. Buckingham celkom ušiel, ale je o čosi slabší. Príbeh M. Spirita trúfal prilákať asi najviac dnešných mladých hip-hoperov. Jeho príbeh z vypočúvania u gestapa som nemal problém vizuálny,ale chcelo to viac sa pohrať so zvukom. Jeho rap často priveľmi splýval s hudbou a zrozumiteľnosť jeho textov bola zlá. Celkovo dobrý projekt, u niektorých som oľutoval, že neboli dlhšie. V tom najlepšom prípade by z niektorých mohol byť celovečerný film, ale to už chce talent i peniaze a to je u nás vzácna kombinácia. 80%. ()

triatlet

Kladně hodnotím celoroční propagaci i zapojení neherců, kteří ovšem svým jménem dokážou nalákat především náctileté. Výsledek splnil moje očekávání. Nejsilnější je příběh Jána - evokuje film Půlnoční mše. V příběhu Zoltána je nejvíc vypovídající věta "Vždyť je to jen děcko.". Příběh Pavla by si zasloužil celovečerní zpracování. ()

Flego

Ako celok hodnotím tento projekt veľmi pozitívne. Je určený predovšetkým mladým divákom a azda v kombinácii so známymi ľuďmi zo športového a hudobného prostredia budú schopní pozrieť si tieto poviedky z čias pre nich málo zaujímavých... Všetky poviedky sú pravdupovediac len náčrtom príbehov a sú tak kratučké, až je to na škodu veci. Taktiež ma nepotešili opakujúce sa exteriéry, akoby sa dej nedal zasadiť aj do iného prostredia. Technické spracovanie je však absolútne dokonalé, vizuál je pôsobivý a čiernobiela kamera vyznieva veľmi atraktívne. ()

pepo

Scenáristicky až na výnimky strašne ale strašne lenivé ( tomu kto vymyslel nápad to skutočne zaujímavé dorozprávať v titulkoch by som najradšej prežehlil prsty) a formálne (aj keď vynikajúce) dosť nevhodné - historická vážna téma by sa fakt mala točiť inak ako rapový videoklip alebo reklama na banku. Ale ako priblíženie udalostí SNP fanúšikom Rytmusa a Kameňákov to chápem a ide celkovo o veľmi, veľmi záslužný počin. Neherci v úplne v poriadku 7/10. a poprosím viac podobných projektov. Zaokrúhľujem hore za zásluhy ()

• Producent Martin Marko sa inšpiroval nahradiť neznámych hrdinov z čias povstania súčasnými osobnosťami, ktoré mládež obdivuje, ako napríklad hercom Johnnym Deppom a jeho pirátom Jackom Sparrowom. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Natáčania sa zúčastnili slovenské kluby vojenskej histórie a ostatné občianske združenia, ktorých členovia hrajú reálnych vojakov nemeckej či slovenskej armády z druhej svetovej vojny, partizánov a civilov v dobovej originálnej výstroji, výzbroji a s originálnou vojnovou technikou (motorky a iné). Ide o kluby (občianske združenia): Klub vojenskej histórie CARPATHIA, o.z., Klub vojenskej histórie Dubná Skala, o.z., Klub vojenskej histórie PRESSBURG, o.z., Múzeum na kolesách či SAHARA o.z.. (k4li)
  • Tvorcovia si prvou sériou pripomenuli 70 rokov od vypuknutia SNP. (Johnny.ARN)