Moje povstanie.sk

(festivalový název) (TV film)
  • Slovensko Moje povstanie.sk
TV spot

Poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti.
V produkcii RTVS vzniklo 6 vizuálne aj obsahovo pútavých minifilmov, ktoré mapujú historickú udalosť cez osud konkrétnych mladých ľudí počas Slovenského národného povstania v roku 1944. Jednotlivé príbehy majú približne 4-6 minút a účinkujú v nich aj neherci, ktorí sú však mladým divákom známi z iných oblastí.
Moje povstanie.sk je poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti. Televízny film RTVS sa skladá zo šiestich krátkych príbehov a dokumentu, v ktorom sa zjavujú zábery z nakrúcania filmov a v ktorom sa vyjadrujú protagonisti o SNP.
1.príbeh
Pavel (Celeste Buckingham) mala v čase SNP dvadsaťtri rokov a pred vojnou bola učiteľkou na základnej škole. Ovládala päť jazykov, v partizánskom odboji preto pôsobila predovšetkým ako prekladateľka. Spolupracovala so sovietskou rozviedkou, americkou OSS i britskou tajnou službou. Je držiteľkou Bronzovej hviezdy za hrdinstvo. Zomrela vo veku sedemdesiatosem rokov v Kalifornii v USA. Pri svojej prvej misii prepašovala vo vlaku plnom nemeckých vojakov krátkovlnnú vysielačku.
3.príbeh Zoltán (Miroslav Šatan) mal v čase SNP tridsaťdeväť rokov a pracoval ako súkromný lekár. Pre svoj židovský pôvod musel ukončiť prax a pridal sa k partizánskemu odboju. V bunkri Grúnik zachránil životy desiatkam slovenských, ruských i nemeckých vojakov. Pochovali ho na lučenskom židovskom cintoríne.
4.príbeh Milan (Majk Spirit) mal v čase SNP dvadsaťjeden rokov. Pôsobil v partizánskej jednotke Za ideál, a neskôr v oddiele pod vedením Miloša Uhra. Jeho veľkou vášňou bolo divadlo a poézia. Spieval v spevokole a recitoval. Keď ho príslušníci gestapa zatkli, niekoľko dní ho vypočúvali, kruto mučili, a nakoniec popravili na židovskom cintoríne v Novom Meste nad Váhom. Posmrtne mu vyšli dve zbierky poézie Odkaz a Odpusťte, mamička...
5.príbeh Marta (Dominika Cibulková) mala v čase SNP dvadsaťštyri rokov a pred vojnou pracovala ako kuchárka. Zachránila život stovkám partizánov, ktorým pravidelne dodávala potraviny, muníciu, lieky, šaty a informácie o presunoch nemeckých oddielov. Jej pravdivý príbeh, v ktorom ju pred smrťou zachránila konzerva sardiniek, sa stal legendou. Marta má dnes deväťdesiatštyri rokov.
6.príbeh Ján (Lukáš Latinák) mal v čase SNP štyridsať rokov a pôsobil ako evanjelický kňaz. Pre zranenie sa nemohol zúčastniť na priamych bojoch, preto sa stal jedným z hlavných organizátorov Povstania na Gemeri. Celé štyri mesiace ukrýval na povale hľadaného partizána, dokonca aj v čase, keď si v jeho dome príslušníci SS zriadili kanceláriu. Miestni ho preto pokladali za kolaboranta a zradcu. Poskytol azyl trom desiatkam partizánov a utečencov z táborov smrti. Umrel v roku 1946. Keďže nebol komunista, režim jemu ani jeho rodine nikdy nepriznal hrdinské zásluhy v Povstaní. (STV)

pepo

Scenáristicky až na výnimky strašne ale strašne lenivé ( tomu kto vymyslel nápad to skutočne zaujímavé dorozprávať v titulkoch by som najradšej prežehlil prsty) a formálne (aj keď vynikajúce) dosť nevhodné - historická vážna téma by sa fakt mala točiť inak ako rapový videoklip alebo reklama na banku. Ale ako priblíženie udalostí SNP fanúšikom Rytmusa a Kameňákov to chápem a ide celkovo o veľmi, veľmi záslužný počin. Neherci v úplne v poriadku 7/10. a poprosím viac podobných projektov. Zaokrúhľujem hore za zásluhy ()

gogo76

K 70. výročiu SNP prišiel niekto so zaujímavým nápadom vtĺcť niečo do hlavy aj tým mladším, čo o tom často nemajú ani šajnu. "Čo je SNP?" ..."Hmmm, ta to asi ten novinový stánok nie?" Možno vďaka ich idolom aspoň trochu nahliadnu do minulosti. Neviem nakoľko to tvorcom vyšlo, ale ja pokladám sériu príbehov za vydarenú. Filmársky najkvalitnejší je ten vianočný príbeh s Lukášom Latinákom Veľmi zaujímavý aj z pekne urobeným digitálnym lietadlom je ten s boxerom T. Kidom. Najviac som bol zvedavý na partizána M. Šatana, ani jeho príbeh nesklamal. Príbeh D. Cibulkovej o konzerve, ktorá jej zachránila život je natočený zručne , ale je to trochu málo. Príbeh z vlaku so C. Buckingham celkom ušiel, ale je o čosi slabší. Príbeh M. Spirita trúfal prilákať asi najviac dnešných mladých hip-hoperov. Jeho príbeh z vypočúvania u gestapa som nemal problém vizuálny,ale chcelo to viac sa pohrať so zvukom. Jeho rap často priveľmi splýval s hudbou a zrozumiteľnosť jeho textov bola zlá. Celkovo dobrý projekt, u niektorých som oľutoval, že neboli dlhšie. V tom najlepšom prípade by z niektorých mohol byť celovečerný film, ale to už chce talent i peniaze a to je u nás vzácna kombinácia. 80%. ()

Anderton

Videné tri časti: Vskutku výborný nápad natočiť kraťasy o malých veľkých príbehoch z dôb národného povstania. Reklamu mu robí netradičné obsadenie a fakt, že sa niečo také natočilo. Je otázka, či zvolený štýl, pripomínajúci občas horor, potom zase reklamný vizuál je vždy k námetom priliehavý, to je ale vážne iba otázka vkusu. Asi je to lepšie, ako byť svedkom nasadenia nejakého nového 2 hodinového filmu k danej téme do kín, keď už sa ich toľko natočilo a potom sa tam nudiť. ()

Arsenal83

Nič nie je len čierne alebo biele, ale politickí vykladači histórie to žiaľ takto maskujú. Nič proti SNP nemám a tento filmový počin je chvályhodný, komornejšie natočený, ale na druhej strane zaujímavo. Ale glorifikovať SNP odmietam, vraždenie sa dialo aj na strane tých "dobrých", no dnes to je úmyselne zamlčiavané. Zaujímavé je aj svedectvo jedného z top povstalcov, veľkého účastníka povstania, komunistu a budúceho prezidenta, ktorý na SNP nikdy nedal zanevrieť. Dokument z pera Gustáva Husáka: "Nové skupiny narychlo sehnané místními lidmi nebo ruskými zajatci, kteří utekli z německých lágrů, a mnohými podezřelými individui, se staly neřádem nejen pro partyzány, ale pro celé osvobozené území. Tyto skupiny si braly auta, peníze, šperky, zboží, všechno, co chtěli a v množství, jaké se jim zalíbilo. Jejich tábory byly často brlohy ožralství a prostituce." ()

triatlet

Kladně hodnotím celoroční propagaci i zapojení neherců, kteří ovšem svým jménem dokážou nalákat především náctileté. Výsledek splnil moje očekávání. Nejsilnější je příběh Jána - evokuje film Půlnoční mše. V příběhu Zoltána je nejvíc vypovídající věta "Vždyť je to jen děcko.". Příběh Pavla by si zasloužil celovečerní zpracování. ()

Flego

Ako celok hodnotím tento projekt veľmi pozitívne. Je určený predovšetkým mladým divákom a azda v kombinácii so známymi ľuďmi zo športového a hudobného prostredia budú schopní pozrieť si tieto poviedky z čias pre nich málo zaujímavých... Všetky poviedky sú pravdupovediac len náčrtom príbehov a sú tak kratučké, až je to na škodu veci. Taktiež ma nepotešili opakujúce sa exteriéry, akoby sa dej nedal zasadiť aj do iného prostredia. Technické spracovanie je však absolútne dokonalé, vizuál je pôsobivý a čiernobiela kamera vyznieva veľmi atraktívne. ()

Havenohome

Takto to dopadne keď chce niekto točiť žáner, ktorému vôbec nerozumie. Ako keby niekto dal režírovať Avengerov režisérovi, ktorý vôbec nečíta komixy. Skutočne je niekto namäkko z hračkárských postprodukčných trikov ako simulácia škrabancov, či zo zrýchlených alebo spomalených záberov? V jednej poviedke vykradli Polnočnú omšu, v druhej Zbehov a pútnikov a v ďalšej dokonca Čiernu knihu. Veľký Lol! Žáner partizánskeho filmu zostáva u nás aj naďalej mŕtvy, aspoň do doby kým ho budú kriesiť reklamní režiséri. ()

Marek1991

Krátke a dobre zahrané príbehy z obdobia povstania, kde tie prvé boli vybraté tak, aby akoby naschvál poukazovali aj na zločiny režimu, ktorý prišiel po ňom a tak sa po tom podľa mňa nemôže oháňať žiaden kritik povstania, ktorý by tvrdil, že sme sa vrátili do nejakej doby alebo, že sa nahráva podobe histórie ako ju popisujú niektorí známi historici, ktorých obhajcovia vtedajšieho štátu nemusia. Mne možno naopak trocha vadí taký ten súčasný kapitalistický, americký, novodobý pohľad na to, ktorý je badateľný výberom úvodných príbehov, či protagonistov. O povstaní sa však veľa nedozviete z tých akoby poviedok, sú to však príbehy konkrétnych ľudí, ktoré sú dobrým doplnkom k terajšiemu 70. výročiu začiatku povstania. Najviac sa mi asi páčila časť s Latinákom, tá s Cibulkovou bola dosť slabá, až zbytočná, ale najhoršie z toho podľa mňa vyšla časť s Dušičkom, kde som toho veľa nerozumel. Som zvedavý na ďalšie príhody, je to celkom zaujímavé. ()

Pugo

Forma víťazí nad obsahom. To nie je výtka ale fakt. Poviedky sú určite zaujímavé, žiaľbohu krátke. Funkciu akejsi šírenia osvety o osudoch obyčajných ľudí v SNP ale plnia dokonale. Páči sa mi štýl filmárov, po technickej stránke je Moje povstanie slovenská filmová špička. Výber hercov/celebrít treba zrejme len ticho rešpektovať. Pritiahnuť cieľovku k takejto látke ide asi len týmto smerom. Hanbu si ale naše hviezdy určite neurobili. Chválim projekt, slovenské dejiny obsahujú mnoho námetov na sfilmovanie, snáď podobných formátov bude len pribúdať a snáď sa niekedy dočkáme aj celovečerných filmov na minimálne rovnakej úrovni. ()

E=mc2

Celkom odvážny počin (a zavádzajúci popis "poviedkový film"). Názov "Moje povstanie" evokuje skôr nejaký kvalitný nemecký čiernobiely erektívny film. Takmer až "Goebbelsovská" propaganda SNP, ako o niečom kladnom a hlboko pozitívnom. Ani jeden príbeh o partizánoch ktorý by vypálili dediny, či pozabíjali stovky Slovákov, tak ako sa to aj dialo počas SNP. Ani jeden dobrý nemecký vojak ktorý by niekomu pomohol. Viem nehodilo by sa to niekomu do krámu. Všetko musí sedieť v rámci propagandy a demagógie o SNP ako povstaní proti nacizmu ( a ako o niečom jednoznačne pozitívnom, hoci SNP sa nedá vnímať jednoznačne pozitívne) . Prirodzene bolo tam aj plno hrdinských a kladných príbehov. Hodnotné v týchto krátkych a prakticky dejovo nezmyselných skečoch - spotoch sú dva. A to Latinák a Buckingham (ktorá má evidentne aj herecký talent) kde sa režiséri snažia vypracovať atmosféru a napätie, ktoré sa azda chce až priveľmi podobať na Inglorious Bastards a to predovšetkým pri Latinákovom spote. Bohužial atmosféra napätia nie je postupne gradovaná pretože v nej absentuje potrebné tempo a teda aj čas - ale hlavne dobrý scenár (teda opak toho z ktorého vychádzali tvorcovia). Osobne nerozumiem prečo každý jeden skeč má iba cca 6 min. Ak by mal aspoň každý 15 min (známe tváre by hrali vedľajšie postavy ak by neutiahli takú dĺžku - tiež škoda absolútnej nevyužitosti Majka Spirita, naopak prítomnosť Mira Šatana bol dobrý nápad) dalo by sa hodnotiť aj niečo iné, než len vizuálna stránka a strih. Ostatné príbehy okrem spomenutých sú zlé aj po formálnej stránke. Gulometný epileptický strih ala Guy Ritchie a natripovaná kamera nám teda na atmosfére 40 rokov vôbec nepridá. Voľba ísť do BW je pravdepodobne zapríčinená low budgetom kedže s BW má človek menej starostí na sete kvôli svetlu a v postpro a tiež zakryje vizuálne chyby. Ale ok. BW aby sme sa cítili že sme v minulosti. Avšak aj BW sa dá točiť kvalitne - čoho svedkami však nie sme (čo pri osadenstve DP zamrzí - alebo len odhalí smutnú pravdu). Naozaj nerozumiem prečo Karásek a Majorová natočili tak krátke spoty - možno pri dlhšej metráži by sa tým prejavila ich neschopnosť zvládať vybudovať napätie a predostrieť dobre napísaný a postupne gradujúci dialóg - škoda že si spomínaných Tarantinových Bastardov nenaštudovali lepšie. Takto teda môžem hodnotiť len dva príbehy a to Latinák a Buckingham. Ostatné za nič nestáli, lebo sa o príbehoch či zápletke, alebo jej náznaku nedá ani hovoriť a pripomínali skôr školské strihové cvičenie na prenasledovanie - Cibulková. Pri dobovke zo 40 rokov treba statické kamery a statické komponovanie záberov, dlhé jazdy, žiadne gulometné strihy, priemer jedného záberu cca 5-7 sekúnd - teda formu prispôsobiť dobe 40 rokov a nepoužiť výrazové prostriedky využívané vo videoklipoch či reklamách, ale prirodzene pri 5-6 min skečoch to takto poňaté nie je možné (hoci je možné to aj do 10 min. natočiť lepšie), preto sa treba pýtať po zmysle tohto diela a týchto miniatúrnych "príbehoch" ktoré sa míňajú účinku. Radšej 3 príbehy po 20 min. Summa sumárum 55% - teda dva a pol hviezdy. Navyše, od Karáskovho formálne zdarilého Kandidáta sa jedná po formálnej stránke o krok späť. Dovolím si malú radu tvorcom. Ak NAOZAJ chcete zaujať mladšiu generáciu a chcete ísť naozaj FILMÁRSKOU cestou a rozpovedať kvalitný krátky príbeh o hrdinoch FILMOVÝM spôsobom ( v čom mám istú pochybnosť, kedže tvorcovia sú reklamátori a tak o "story structure" vedia málo) - odporúčam pozrieť tento krátky 10 min film. Takto nejako má vyzerať schéma 10 min. filmu - všetko sa má uzavrieť ako kruh a všetko čo sa v tých 10 minútach odohrá, má mať to isté, čo celovečerný film, teda - expozíciu, kolíziu, krízu, peripetiu a katarziu. Len v skrátenej podobe. Čím skôr si tieto princípy osvojíte, tým lepšie pre slovenskú kinematografiu, divákov a pre slovenských filmárov, ktorých môžete svojou tvorbou neskôr inšpirovať. Držím palec. http://www.csfd.cz/film/321928-punisher-dirty-laundry-the/videa/?type=4 () (méně) (více)

Autogram

Len to začne, a už je koniec. Hviezdy len za nápad a netradičných hercov, inak neviem čo hodnotiť, ako pri krátkych večerníčkoch. Akurát takýto večerníček v klipovej forme sa mi nezdá zvlášť putavý pre cieľovú skupinu starších detí. ()

Melios

Zbierka krákych čiernobielych poviedok zahrané známymi hercami a celebritami. Príbehy sú zväčša jednoduché ,ale dokážu rýchlo zaujmúť a nudiť sa nebudete. Na to ,že je to krátky tv film/spot má dobrú úroveň. Súhlasím s tunajším hodnotením. 72% ()

vander19

Zaujímavý dokument a oceňujem nápad tvorcov začleniť osobnosti nehereckého prostredia ako hlavných aktérov. Každý príbeh mal svoju silu, aj keď napríklad od Dominiky Cibuľkovej som čakal viac ako len šprint cez les. Najzaujímavejšie príbehy mi prišli ten Pavlov, ktorý by som si rád pozrel so širším spektrom informácií a Máriín. Ten bol asi najzaujímavejší a by som rád videl ako pašovala veci náckom pod nosom. Na začiatok ma prekvapila čiernobiela kamera, ale po chvíli som ocenil tento nápad a dokonca mi to prišlo ako veľmi vhodné. Len škoda, že tie príbehy nie sú dlhšie. Je smutné, že slovenská kinematografia, ale aj vyučovanie na školách sa tejto historickej udalosti až do takej hĺbky nezaoberá. ()

Angelino

Jedna z mála tém, na ktorú môžeme byť z hľadiska slovenskej histórie hrdý. Za to prvá. Spracovanie krátkymi príbehmi je atraktívna forma, za to druhá. Známe mená, ktoré pritiahnu pozornosť za to tretia. A subjektívne za tú kombináciu predchádzajúceho štvrtá :) ()