Černé duše

Čierne duše

Black Souls

Itálie / Francie, 2014, 103 min

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(10.1.2015)

• Malarkey

Očekával jsem ponurou italskou gangsterku a dostal jsem nudné rodinné drama z prostředí lidsky docela hnusné Kalábrie, kterou tu ale notně vyvyšuje kamera. Nebýt závěru, který vytvořil alespoň trošku dojem toho, že se ve filmu něco děje, tak bych asi šel i do horšího hodnocení.(27.9.2018)

• Enšpígl

Italové přece uměj gangsterky daleko, daleko líp. První půlku ti tvůrci nedaj ani čichnout k postávám, žádná scéna, nic podle čeho by sis vytvořil (a) vztah ke komukoli. Dialogy záživny asi jako sprchovej gel (Zabili ho u kostela. To jim nedarujeme) . Když nebyli schopný vytvořit atmosféru, dát filmu tempo, dynamiku, cokoli...měli si tvůrci alespoň pomoci hudbou, ale i na to se vyflákli. V druhý půli se sice najde pár scén, který bych pozval na pivo, ale i tak docela zklamání.(1.6.2016)

Působivé drama, kde koupíš snáz kulku do hlavy, než napočítáš pět. Napětí přichází pozvolna v pomalém rytmu bez vulgarity a násilných efektů.(26.3.2016)

Poctivá rodinná dráma!(23.3.2016)

Nie práve ten druh filmov s ktorých padám na zadok, ale som veľkým zastáncom toho, že v jednoduchosti je krása. Čierne duše náznakovo ukazujú dôležitosť rodinnej hierarchie, hlúposti vzájomných súperení a aj chamtivosť po moci a samotný fakt, že ak ste už raz do niečoho namočený aj keď nepriamo, tak vás následky vždy dostihnú. Viacej ako na akčnú strunu, alebo mudrovanie je film postavený na tichosti. Prostredie je krásne, osamelé - pripomína mi niektoré turecké mestečká pánu Bohu za chrbtom. Dej je značne od dramatizovaný, ale na konci dokáže pekne stúpiť na pedál a priniesť za sebou niekoľko naozaj výborne spravených scén. Priznám sa, že mám omnoho radšej iný pohľad na Taliansko a jej obyvateľov, než z pohľadu nejakých mafiánov, ale Čierne duše považujem za veľmi príjemné prekvapenie, kde hlavne posledných 20 minút a pohľad zúfalého otca v kostole vybojovali filmu tú 4 hviezdu.(23.10.2015)

• Morholt

Máme tu tři bratry, přičemž dva se věnují kriminální činnosti a třetí se snaží svou rodinu držet mimo, což se mu bohužel příliš nedaří. Hezky natočené, solidně zahrané, ale příšerně nudné. Mafiánské prostředí je tady spíše jen naznačené, takže na nějaké vyhrocené konflikty mezi jednotlivými klany můžete de facto zapomenout a víc než o cokoliv jiného se jedná o rodinné drama. Problém je, že to příliš nefunguje ani v téhle rovině. Tvůrci pojali pnutí mezi bratry spíš decentně, takže, když to trochu přeženu, je to víc o pohledech než o vyhrocených hádkách. To, co přijde v závěru, je sice s dosavadním průběhem příjemně kontrastní, ale předchozí dlouhé chvíle to vymazat nedokáže. Škoda. 40%(24.2.2018)

Hodně se hraje na atmosféru a na stylizaci. Hra tmy a světla, nebo možná i absence světla, jsou na první pohled patrné, stejně jako barevné filtrování, které dodává filmu temné odstíny. Bohužel dějově mi snímek až tak zajímavý nepřišel a sledovat jen to, jak jsou obrazy krásné a zajímavé, mi nepřijde až tak zásadní v mafiánském filmu. Lepší děj bych ocenil více.(27.10.2016)

Výborná podívaná s gangsterským nádychom, ktorá sa síce trochu pomalšie rozbieha, ale o to viac sa po chvíli jej atmosféra dá krájať doslova nožom! Výborné zahraté, skvelý scenár, gangsterský žáner ktorý milujem, preto u mňa dnes vysoko...4,5 nazdar(9.1.2016)

Inteligentní, rozjímavý thriller o třech bratrech, zločinu a hlubokých kořenů pomsty, kde jedna malá rebelie zničila celou rodinu. Promyšlený scénář a charismatické postavy dělají film velmi dobrým, snad jen některé pasáže byly příliš rozvláčné.(10.4.2016)

Žánrová lahůdka zaměřená na psychologii postav, ne na akční scény, kterých se v podstatě nedočkáte, i přes stále přítomné napětí. Samotné vyústění není příliš důvěryhodné, ale tragické gradaci se vzhledem k okolnostem vývoje příběhu nedalo zabránit.(18.8.2016)

Italsko-francouzská mafiánská rodina a jejich příběh. To rozhodně nezní špatně, z tohoto prostředí se dá čerpat výborně (viz Suburra nebo seriál Gomorra). Nicméně tady to zapadne do zapomnění, protože první půlka filmu tak příšerně neutíká a táhne se jak sopel, že víc už to ani nejde. Diváka to jen stěží drží u obrazovky... pak už se teda začne něco dít, ale vypadá to, jako by si tvůrci řekli, že neukážou žádný (ale jako vůbec žádný) násilí, aby to mělo víc takovej uměleckej přesah. Takže je to taková spíš konverzační gangsterka, kde furt čekáte na nějaký zadostiučinění, který teda na konci teoreticky přijde, ale na zadek vás to neposadí. Povedl se casting, dobrý je prostředí, ve kterým se to točí, ale tam to tak nějak hasne.(20.9.2016)

Tazky film, ktory mi este dlho po dopozerani ostal lezat v zaludku. V Kalabrii som zila, ich mentalitu poznam aj s jej temnymi strankami, ktore sa reziserovi podarilo az chirurgicky presne zobrazit.(10.12.2015)

Taková civilní exkurze do běžné mafiánské rodiny.(1.9.2016)

Pozvolna plynuci mafiansky pohlad do zivota v Calabrii s nekonvencnym rozuzlenim(26.1.2016)

• DonBraso

Už po traileru jsem se obával,že to nebude ončo.Bohužel se mé očekávání naplnilo měrou vrchovatou po zhlédnutí samotného filmu.O nějaký dusný atmosféře jsem si nechal jen zdát.Herecký obsazení taktéž nezaujalo,kromě jednoho herce,který bohužel v půlce filmu jde jako první na odstřel.Asi jedna z mála postav,který jsem věřil a dostala se mi pod kůži.Bohužel celé to hoří o nápadu a zpracování.Není tu vlastně nic zajímavého na poli hráčském.Leo udělá jednou takhle ve scéně bordel.Nejde o to,že se to pak nějaká protistrana dozvěděla,která tu vlastně nehraje skoro vůbec a je jen o ní pořád zmínka.Samozřejmě v mafii nemusí být každý kamarád,ikdyž si to myslíte.Začátek jede dramatickou notu spíše vesnického typu bez zábavy,ale je pěkně vykreslena.To určitě bod navíc.Horší je,že film se příšerně loudá a stále vůbec nic nenabídne.Jestli celá sranda měla být přečinem a nějakým do srdce zařezaným černým písmem,tak konec sice vysmahnul všem zrak z bezmoci,ale opět z jaké?Proč se jenom mluví na jednom pískovišti,nic se neděje?Bezmoc je spíše ve vyprávění a černé duše mafiánova je zabita z lehkostí barového hráče.Hudební vložka se rozjede ke konci filmu a skvěle sedne,jen jí je proklatě málo.Nečekejte od filmu vražedné běsnění,natož vůbec vědět něco o druhým klanu.Vše se dusí pod jednou pokličkou rodinky,všechno okolo je zbytečná vata,protože to v důsledku celého filmu je úplně jedno.Prodávat drogy,hodit do ananasu,za kolik,vemu....bla bla a film se utne v ten zásádní okamžik v autě a sledujeme jiný film.Takhle se mi to nelíbí bohužel.(2.10.2016)

Farebné, plastické, drásavé, plné emócií, moralitu som ja osobne ani nezaregistroval.(22.1.2016)

• Saxos

Atmosféra kalábrijské oblasti na Vás dýchne. Krásné městečko, tyčící se hory, moře. Jenže tímto končíme. Zápletka slabá, dialogy směšné, postavy nezajímavé.(18.6.2016)

Celkom zaujímavo natočená talianska mafiánska dráma, ktorá s citom poukazuje na mafiánske pomery a aj to, ako títo ľudia často končia. Od prvých málo zaujímavých scén až po poslednú, ktorá tak trošku zobrala dych, to bolo naozaj poctivo natočené. Nevyhlo sa to hluchým miestam, ale v rámci európskej kinematografie ďalší slušný kúsok. 65 %(31.5.2017)

Že bych se u toho nějak mimořádně bavil, to jsem se tedy nebavil. Ale ten překvapivý konec to v mých očích značně povýšil, i když mě připravil o toužebně očekávané grande finale.(8.9.2017)

<< předchozí 1 2