Rituals

Rituals

The Creeper

Horor / Dobrodružný / Thriller

Kanada / USA, 1977, 100 min (Director's cut: 89 min)

Peter Carter

Ian Sutherland

René Verzier

Hagood Hardy

Lawrence Dane

George Appleby

,,PREŽIJEME." ,,TOMU VERÍŠ LEN TY." __ Napriek mnou udelenému priemernému hodnoteniu neľutujem, že som si film pozrel, nemôžem ho v ničom striktne odsúdiť a v istom zmysle mi pootvoril obzory k danému žánru, ktorý som doteraz príliš nevyhľadával, v budúcnu si však určite pozriem aj iné, námetovo podobné tituly. Na priemernosť film drtia dva faktory, každý idúci svojim vlastným smerom nemajúc žiadnu šancu sa konzistentne stretnúť. Proti nanajvýš solídne tvorenej atmosfére podporenej prevažne sugestívnymi zábermi viac či menej oku lahodiacej krajiny (v pasážach z rúbanísk či spálenísk videli moje oči kus estetiky) totiž stojí nevydarený obsah, chyby ktorého sa pritom vyplavujú na povrch postupne a svetlo sveta uzrú až v poslednej štvrtine. Aby som bol konkrétnejší, zápletka vo svojej prezentovanej podobe "mstiaceho sa potencionálneho pacienta" nemá logiku - veď ako by sa už len človek odrezaný od civilizácie mohol dozvedieť, že hrdinovia príbehu prídu akurát vtedy na to konkrétne miesto. Vo viacerých dramatických momentoch navyše zlyháva tiež práca réžie, z časti však možno tento vrtoch pripísať práve scenáru. Tak či onak, film má svoj potenciál a ako divák neholdujúci príliš hororovému žánru som si pre kľudnejší spánok rozhodol pozretie záverečnej konfrontácie (ktorý ako som už naznačil, v mnohom sklamal) odložiť na nasledujúci biely deň. Spomínať analógiu s Boormanovým dielom nemá význam. (125. hodnotenie, 26. komentár k filmu)(18.4.2014)

Na Boormana to kouká uctivě hodně zespoda. Nemá to ten správný tak na bránu, jako ´Deliverance´, ani to tak jedinečně negraduje, abyste o tom mohli kámošům nadšeně vyprávět u piva. Ale abych jen nehanil. Herci jsou skvělí, fakt si museli při natáčení vytrpět, po většinu stopáže to je fajn survival drámo, bohužel v samotném závěru se to překlopí do přepáleného hororu se směšnými maskami, nemluvě o pointě, kterou z pečlivě nakašírovaných rentgenových snímků dobrou opravdu neuděláte.(21.7.2018)

Dobrodružný thriller nebo survival horror? V podstatě je to jedno, atmosféru to má místy sice silnou, všude okolo jenom drsnou přírodu a spousty beznaděje, ale i tak mi nepřišel Rituals ničím výjimečný. Ke všemu když jsem se tak hrozně moc těšil na konec, abych konečně spatřil to / toho, co má celé ty události na svědomí, lehce mě atakoval pocit ošizení. Ale to je pouze můj problém. Komu se líbil Deliverence, s velkou pravděpodobností neudělá chybu ani s tímhle.(12.8.2010)

Volná adaptace Hochů od Bobří řeky a Záhady hlavolamu. Zklamáním byla zejména postava tajemného Em v závěru, to i Jaroslav Moučka v české verzi byl mnohem lepší. Za velký faul se dá považovat i nezařazení bobříka mlčení mezi povinné úkoly, jeho plnění se klidně mohlo stát i leitmotivem celého příběhu. Na druhou stranu ostatní bobříky kluci plnili vcelku pohodově, zejména ten o odvaze se včelkami se povedl a bobřík ohně taky nebyl k zahození a kanadská příroda dobrodružným snímkům vždycky svědčí.(1.10.2018)

Parta ukřičených, psychicky labilních, zbrkle uvažujících a zcela nelogicky se chovajících doktorů na filmové procházce skrze kanadské hory a doly, to vše ve stylu např. Deliverace, Hory mají oči anebo třeba nedávného The Ritual od Netflixu. Těžko se ale jakkoli strachovat o grupu tak šíleně nesympatických postav, dobře skrytému a chytře stupňovanému zlu navzdory.(19.5.2019)