Rituals

Creeper, The

Horor / Dobrodružný / Thriller

Kanada / USA, 1977, 100 min (Director's cut: 89 min)

Peter Carter

Ian Sutherland

René Verzier

Hagood Hardy

Lawrence Dane

George Appleby

Príroda braná z vrchu bola prenádherná,celkovo som sa kochal nádhernou ale veľmi drsnou scenériou.Film má dobrého ťahúňa a tým je atmosféra ale zas napätie nemá skoro vôbec.Lebo pozerať sa na viaceré indivíduá,ktoré prídu na miesto,kde človek nechodí moc často a niečo sa im prihodí a začnú sa medzi sebou hádať,obviňovať a aj pomaly biť.Ale mohli s tým rátať,že sa môže niečo posrať a aj sa posralo.Pár vecí mi tu mimoriadne vadilo a bola tu čiastočne aj nuda.Je to hlavne o psychológii postáv a nie o nejakej krvavej či šialenej naháňačke po lesoch.A tak je to viac Dobrodružný film ako horor.A finálna pointa tiež neoslnila.(22.1.2015)

Tak tohle byla pecka.Tíživý atmosferické survival.Nemůžu si pomoct,ale ve srovnání s Deliverance u mě vyhrál Rituals.Ikdyž jsem tady asi jedinej.Tady byla atmosféra tak hutná,že by se opravdu dala krájet.Skvělá kamera a excelentní výkony všech zúčastněných herců(nad všemi ale vyčníval Hal Halbrook) jen napomohli tomu,že mě film naprosto vtáhl do děje a já si to protrpěl s nima.Kolikrát jsem nevěřícně koukal a popadal se za hlavu.Nedokážu pochopit jak se někdo u tohoto filmu může nudit.Za sebe můžu jen doporučit.(18.5.2015)

Příjemné překvapení. Obecně mám tyhle filmy o přežití rád zejména proto, že autoři většinou vybírají nádherné přírodní lokace - což je zde splněno. Pravda, banda rozeřvaných doktorů moc sympatická není (zatraceně, to musí pořád řvát jak Viktorka na lesy?), ale vývoj jejich vzájemných vztahů je uvěřitelný. Kombinace ponorkové nemoci s pocitem ohrožení se povedla. Natáčení si herci vskutku užili, jelikož dvě třetiny snímku tráví ve vodě, která jistě příliš teplá nebyla. Putování lesem a řekou za záchranou ničí hlavní protagonisty fyzicky i psychicky, a tak to v jistých chvílích vypadá, že se povraždí navzájem. Výživné gore jsem tentokrát nepostrádal, jelikož vše vyvažovaly kamera-hudba-herecké výkony-atmosféra.(28.10.2015)

Pokud máte chuť na opravdu kvalitní, originální a atmosférický thriller, Rituals je bezpochyby tou nejlepší volbou. Od bezstarostného začátku se fim ubírá do bezvýchodné džungle a stejně bezvýchodnou se postupně stává i situace hlavních hrdinů. Pomalu, ale neodvratně houstnoucí atmosféra pohlcuje jejiich mysl i mysl diváka a spěje k nutnému závěru. Po přečtení několika komentářů jsem se dostal i ke srovnání s filmem Deliverence, které ale nepovažuji za příliš opodstatněné. Filmy mají sice společnou nejzákladnější linii, ale každý se s tématem vypořádává naprosto odlišným způsobem. Deliverence oproti Rituals využívá přímější taktiku, dovolí i poznat protivníka a konfrontovat se s ním. Negraduje atmosféru a spoléha na pouhé dva příběhové vrcholy, nakonec i závěr dává mnohem víc tušit a celkovému dojmu nepřidá. Deliverance sází na jistotu i po herecké stránce, ale samotný Hal Holbrook je v Rituals s přehledem válcuje. Je smutné, že někteří přistupují k tomuto snímku s velkými hororovými očekáváními, z jejichž nenaplnění vinní samotný film, který pak automaticky odsoudí. Proto rovnou pro budoucí říkám; tohle není horor, tohle není technicky prvotřídní film. Připravte se na naturalistický snímek, s dokumentární vizáží a zatraceně dobrou zápletkou. Neprávem zapomenutý klenot.(1.8.2011)

Na Boormana to kouká uctivě hodně zespoda. Nemá to ten správný tak na bránu, jako ´Deliverance´, ani to tak jedinečně negraduje, abyste o tom mohli kámošům nadšeně vyprávět u piva. Ale abych jen nehanil. Herci jsou skvělí, fakt si museli při natáčení vytrpět, po většinu stopáže to je fajn survival drámo, bohužel v samotném závěru se to překlopí do přepáleného hororu se směšnými maskami, nemluvě o pointě, kterou z pečlivě nakašírovaných rentgenových snímků dobrou opravdu neuděláte.(21.7.2018)