Dobrou, mámo

Ulrich Seidl

Kostýmy:

Tanja Hausner
  • Isherwood

Od počátku průhledná pointa dává tušit, že se k ní tvůrci dopracují skrze vymazlenou psychologickou hru ústřední trojky, jenže chyba lávky a divák dostává nemluvný biják, kde nefunguje krom bratrské herecké souhry absolutně nic, tudíž je z toho stominutová nuda k uzoufání, která vyvrcholí v nechtěný gejzír směšnosti, protože ta exploatace je po nulových motivacích absolutně mimo.(11.8.2015)

No dobre, takže nebyť jedného veľmi umne skrytého detailu tesne pred koncom, považoval by som tento film skôr za priemerný. O čom implicitne rozpráva je viac menej jasné, využíva v každom zábere vhodne zvolenú formu a nesnaží sa šokovať ľakačkami. Ale ak máte dojem, že má film viac alternatívnych vysvetlení, tak práve ona scéna by mala všetko elegantne vysvetliť. Teda bohužiaľ všetko asi nie, nejaké nelogické nedostatky, najmä čo sa týka motivácií, tu stále sú. Pre mňa je tento film skôr kombináciou amerických a španielskych mainstreamových hororových klišé a nejakého toho európskeho artu, ale osobne to viac vidím v tom prvom prúde. No a pevne dúfam, že tvorcovia s tým, že každému vnímavému divákovi príde pointa, respektíve to najzákladnejšie tajomstvo do 10 minút, vedome pracujú. Ak sa dozviem v nejakom rozhovore, že nás tým chceli v závere šokovať, tak hviezdička ide v momente dole. 70%(12.5.2017)

Zimomriavkové psycho o dvoch sympatických chlapcoch a ich podivnej mamine. Problém som mal trocha v odhade čo si mám myslieť, vodítka totiž mohli byť rozvedené na viacero strán, čo sa bohužiaľ nestalo. Zopár znepokojivých scén veľmi potešilo, s označením filmu ako horor by som však bol opatrný. Rakúsko má svoje nové Funny Games. Pozoruhodný a nevšedný zážitok.(9.8.2015)

Kvalitné psycho s vynikajúcimi hereckými výkonmi, takže ja sa rozhodne nesťažujem. Keď totiž hrajú v takomto horore detskí herci a film obsahuje mučiace scénky, tak je jasné, že psychický tlak na diváka bude dostačujúci. Z tohto hľadiska film funguje výborne a čo sa týka technických kvalít, na jednotku s hviezdičkou. Len by som chcel upozorniť na to, že netreba pred projekciou čítať absolútne žiadne info o tomto filme, a už vôbec nie komentáre, ktoré tu sú (a nečítať ďalej ani ten môj, zvyšok až po pozretí!!!) Pretože potom to dopadne tak, ako v mojom prípade. Začal som sa nad celou vecou zamýšľať už od prvej minúty filmu, a ešte ani nenabehli úvodné titulky s nápisom Ich seh ich seh, a už som si povedal - "čo ak napokon pôjde o niečo také". A bum, mal som pravdu, a tvorcovia sa mohli snažiť odkloniť moju pozornosť hocikde inde, ale už to aj tak nebolo nič platné. Ale fajn film, dobre odvedená práca, aj keď som z neho ani zďaleka neomdlieval a ani ma nijako nevyviedol z rovnováhy.(15.7.2015)

Moje výhoda asi je, že jsem nenáročný divák, a tak si náznaků a detailů, které v průběhu filmu naznačují pointu, sice všimnu, ale až do konce si z nich nic nevyvodím. Taky nemám moc rád ono tvůrčí: "Dá se to brát tak a tak, to je na každém, jak to pobere." Mě to spíš přijde, že si tvůrci myslí, že jejich film bude víc zajímavý / umělecký / whatever, když nebude podaný jednoznačně. Největší plus jsou určitě dětské výkony.(17.8.2015)

• - Ve filmu lze zahlédnout českou stokorunu připíchnutou na nástěnce v domě hlavních postav. (Corpsegrinder)

• - Natáčeno bylo v dolnorakouské obci Haugschlag, ležící v těsné blízkosti českých hranic. (fctp)