David.Darco

Film má na stránke dva profily, čo nechápem, no rozhodol som sa napísať komentár pod ten, kde je viac informácií. Večný manžel Barabáša je po dejovej stránke svojej predlohe verný takmer sto percentne, rozdiely sú len v maličkostiach. Značný interpretačný posun však nadobúda celková atmosféra filmu. Dostojevskij napísal povhmúrne, až depresívne pôsobiacu poviedku o akejsi kríze stredného veku (veľmi zjednodušene povedané), prekypujúcu množstvom absurdít a umelej slušnosti. Práve tá absurdita celkovej situácie, absurdita toho, ako sa postavy spolu rozprávajú, ako sú k sebe "osudovo" pripútané umožnila Barabášovy natočiť príbeh s nadsázkou humoru. Príbeh tak pôsobí skôr ako tragikomédia. Rozumuem tomuto interpretačnému východisku rozumiem, je pre mňa plne pochopiteľné, no k srdcu bližšia mi bola atmosféra knihy. Práve preto nedokážem dať 5tu aj napriek nesporným kvalitám filmu. Nehovoriac o kameramanských postupoch a experimentoch, atypických pre najmä našu filmovú tvorbu. A k tomu je tu perfektný, aj keď trochu otravný, no pre celkové vyznenie filmu nadmieru dôležitý hudobný motív. ()