• Ivoshek
  **

  Ruské válečné filmy z 21. století mají poněkud kolísavou úroveň. Asi to souvisí s celkově jiným vnímáním světa, než mají středoevropané. Je tu spousta obtížně uvěřitelného patosu i individuálních situací, které jsou podané na můj vkus strašně polopatě. Vlastně bych tomu vyčetl totéž, co většině filmů z US produkce. Rusové by se měli vrátit k tomu, co je šlechtilo třeba v Idi i smotri (naturalismus a civilnost) nebo v 9. rotě, kde se (až na výjimky) z těch vojáků nedělají hrdinští nadlidé.(6.2.2017)

 • Trustme
  ***

  Lákavé téma a mnou vyhledávané - Žena bojovnice - tentokrát na ruský způsob. Rusové válku ve filmu technicky zvládají stejně dobře, tak jako Američané tu svoji. Vždy tam, ale bude o něco více východní chrabrosti, lásky k vlasti. Ruský válečný film je většinou smutné, dojemné syrové drama, kde se umírá bez ohledu na to jestli je to hlavní postava, takže pravidlo, že hrdina přežije tu až tak neplatí. Zajímavá skutečnost z 1. světové války, kde si Rusko už tenkrát poradilo po svém s emancipací a bojkotem vojáků a byl vytvořen vojenský ženský prapor z dobrovolnic je skvělý námět pro film. Bohužel z úžasného válečného drama se spíš zrodilo místy bizarní dílo s opravdu ženským přístupem k boji. Pokud tvůrci chtěli ukázat, že ženy se pro válku nehodí, tak se jim to povedlo. Velká škoda, že charaktery žen jsou na začátku pěkně načrtnuty, ale pak se již ztrácí spolu s oholením hlavy vojaček a horší orientací kdo je kdo. Nepřehlédnutelné jsou ovšem dvě postavy: velitelka praporu, jejíž vizáž a herecký výkon je důvodem ke zhlédnutí a potom korpulentní dvoumetrová báryšňa střílející z lehkého kulometu a mlátící Němce pažbou. Pro svojí atypičnost (jako u všeho ruského) lze film označit za studijně zajímavý.(9.2.2016)

 • tahit
  ****

  Rusko v předvečer revoluce roku 1917 byl největší bordel na světě. Marie Botchkareva je taková ruská Johanka z Arku, která milovala svou zem až do roztrhání těla. Její nezodpovědní mužští kolegové totiž věří, že báťuška car vyhrát nemůže. Tak raději chlastaj jak duhy a své důstojníky považují za největší škůdce Velké Rusi. Nebýt toho zbytečného zapálení ohně při útoku na německé zákopy. Pro nic za nic. Mohlo to být lepší(19.1.2016)

 • gogo76
  *****

  Iba nedávno Rusi urobili celkom vydarený remake slávneho hitu A rána sú tiché a už tu máme "ruskije ďévačky i žénštiny" opäť v plnej paráde. Príbeh podľa skutočnej udalosti dokáže upútať na 100%, zvlášť vynikne v pôvodnom znení v ruštine a celkovo si myslím, že sa film výnimočne podaril. Náborové i výcvikové scény sú rovnako dobré ako tie zákopové, v ktorých sa krvou a blatom rozhodne nešetrí. Na prvý pohľad prísna, ale spravodlivá veliteľka bataliónu zahral fantasticky. Pri scéne prvej ženskej obete, ktorú dovezú chlapi na povoze podala srdcervúci výkon, až sa mi slzy tlačili do očí. Výkony všetkých sú na profi úrovni, výborne bola vykreslená i nálada na fronte, v tých časoch už bol chaos a bordel v celom Rusku , to je skutočná pravda, ktorú potvrdzujú i knihy našich českých a slovenských legionárov z tej doby. Asi prvý krát som vo filme videl detailne strieľať plechovky s plynom!, celkovo úžasná scéna, vrátane všetkých zákopových scén, kde dostáva slušný priestor i nemecká strana a takto to mám rád. Má to celkovo ten správny náboj, adrenalín a sympatické a obetavé dévušky. Príjemné prekvapenie, ktoré je hriech vidieť s dabingom. Len titulky! 100%.(28.2.2016)

 • Rakosnicek77
  ****

  Ruská žena je buď krasavice, nebo vypadá jako traktor. Velitelka praporu Marie Bačkarijová, patřila jednoznačně k té druhé skupině a to jak ve filmu, tak bohužel i v reálu. Co ztratila na kráse, to získala na odvaze, kterou přenášela na celý svůj ženský prapor. Film je sice z historického hlediska trochu poamerikazovaný, což dokazuje hlavně závěrečná scéna v minutě dvanácté, nicméně věrně ukazuje reálný stav ruských frontových jednotek v první světové válce. Kolaboroval a zradil snad každý voják co tam byl :-) Aspoň tedy podle tohoto filmu.(1.1.2016)

 • - Zbraně použité ve filmu byly puška Mosin-Nagant, revolver Nagant a kulomet Maxim. (K98)