Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

Djkoma

Slabá legenda. John Travolta vlní své tělo v rytmu Bee gees a každá holka na parketě i mimo něj by se mu odevzdala. Škoda, že film samotný není tak dobrý jako Travoltovo tančení a charisma. Po Pomádě jsem čekal trochu jinou jízdu a ne zadřený motor v sobotu večer u mého půjčeného auta, které musím namazat kamarády a nějakou tou holkou, co má ráda kotníky od sebe... Především závěr dovršuje fádní podívanou příběhu o "kultuře" doby, která nemá moje sympatie. ()

Gemini

Tahle záležitost nemá šanci získat si obdiv svými filmařskými kvalitami. Obsahově je to jakési drama mladíka hledajícího cestu z chudého předměstí skrze tanec, pročež z nějakého důvodu chce vyhrát soutěž na místní diskošce, jako kdyby to něco měnilo. Mohlo by to fungovat, kdyby šlo o jeho vnitřní zaujetí a přesvědčení a blablabla, znáte to. Ale tady do toho vstupuje jakási pochybná reality show v podobě upocených rychlovek na zadním sedadle, bitek s cizáckým gangem a v neposlední řadě též životních rozhodnutí a osobních tragédií, to vše tak nějak v duchu Pomády a tamních partičkových párty přenesených z žoviálního rozjuchaného pojetí do hustých let sedmdesátých. Naprosto úžasné je ale všechno, co se nějak týká tance a disco hudby, tady naprosto chápu, proč je Horečka taková legenda. Problém je ten, že tyhlety světlé chvíle jsou příliš krátké a příliš rozstrkané po zbytečně dlouhé stopáži, aby mohly nějak významně zvednout akcie filmu jako takového. Ano, Bee Gees jsou klasa, mladý tančící Travolta je klasa, barevná blikající světla jsou klasa, a holky jsou taky klasa. Ale pod povrchem všeho toho je něco, co si nezaslouží být chváleno. Co se dam týká, mohlo by to zajisté být to zvíře, jehož zabitím zachráníte strom, ale takhle jsem to nemyslel;) Stále ještě stayin' alive dávám 60%. ()

kinej

Tenhle film se mi celkem líbil a to i přesto, že nenávidím disko hudbu, ještě víc nenávidím disko módu a, kromě sušenek, vůbec vše co s diskem souvisí. Staying Alive od Beeges, je pro mě nestravitelná záležitost a to i v rámci recese. Ale nemůžu neuznat, že John Travolta je zde strašně cool. Stačí jen vidět ho kráčet a dnešní divák si domyslí o čem ten krátký záchěv trendu disko byl. A co teprve vidět ho tancovat. Za své kreace si opravdu zaslouží hluboký respekt. Jinak děj celkem ujde, alespoň to není žádná romatnická muzikálová slátanina, ale průměrné drama s výbronými tančními vložkami. ()

Cimr

Koncentrovaný veškerý nevkus a kýč sedmdesátek, High School Musical roku 77. Je to totální hovadina, ale protože to je zasazeno do hodně bizarní doby, tak to má nechtěné kouzlo. Příběh o klukovi, co chodí na diskošku, protože je to to jediný v čem je fakt dobrej a do čeho dokáže dát srdíčko a žije svůj povrchní život až do doby, než mu nečekaná tragédie ukáže, že na světě jsou i důležitější hodnoty než disco, je sice nesmírně cool a zábavné dílo (rozhodně si pustím radši toto, než třeba Intoleranci, přestože jsem jí dal plné hodnocení), ale je to prostě taková blbost, že ji nemůžu ohodnotit lépe. Mimochodem - pokud budete stejně jako já natěšeni na druhou Pomádu, budete hodně překvapeni. Dočkáme se takových krás jako je Travolta ve slipech, hromadné znásilnění jedné dívky nebo záplava vulgárních mouder ve stylu ,,Když kluk dlouho neš*ká, tak ho bolej kulky." Spíš než Pomáda je to předchůdce Prciček. Tak bacha na to. ()

Morien

(1001) -"You want a dream girl? Then go to sleep and have a nightmare." Z tohohle jsem měla velmi silný pocit, že se dívám na aktualizaci Rebela bez příčiny. Oproti roku 1955 se hodně posunula hranice toho, co všechno můžou tvůrci ukázat, ale ten základní pocit, že je to všechno zaranžované a falešné, zůstává. Když například po super legrační předstíraně drsné bitce v hospodě, kde jsou všechny rány očividně jenom na oko, nikdo nikoho doopravdy nemlátí a všichni si dávají velký pozor, aby si navzájem neublížili, hrdinové odjíždějí v autě a mají na sobě krásně nalíčené tržné rány s jasně červenou krví, vypadá skoro už jako parodie. Na druhou stranu jsem vůbec nečekala, že bude charakter Travoltovy role tak zajímavý, vrstevnatý a navzdory všemu, co jsem zatím řekla, uvěřitelný. Scénář je sice dost těžkopádný, ale myslím, že Tony i já jsme nakonec byli proti svojí vůli vzděláni. A to jsem se jako hodná holka ovládla a nenechala se ovlivnit svým názorem na všechnu tu hudbu, protože a) Bee Gees v mé hlavě budou vždy jen ti zubatí chlapci, co zpívají Massachusetts a za b) když se tahle disco hudba pokouší vystihnout temnější stránky života, je to zase spíš směšné. ()

• Během natáčení zemřela přítelkyně Johna Travolti Diana Hyland. Díky této události se Johnovi přičítala zvýšená podrážděnost při natáčení. Filmování bylo na tři dny přerušeno. (Terva)
  • John Travolta kvůli své roli denně běhal dvě hodiny a tři hodiny tančil. Shodil devět kilogramů. (Terva)
  • Do hlavní role Tonyho bylo již předem počítáno s Johnem Travoltou. Díky jeho popularitě se však muselo několikrát přerušit natáčení v ulicích města, protože byl neustále obklopen davem šílících dívek. [Zdroj: Cinema] (Terva)

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!