Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

kleopatra

Nechce se věřit, že John Travolta někdy vypadal a pohyboval se tak, jako v tomhle filmu, který mu ostatně na dlouhá léta bez pořádné role zajistil existenci. Nejde o žádný převratný děj, jen o jednu taneční soutěž komplikovanou rivalitou mezi dvěma barevnými komunitami, a jak jinak - o lásku. I když film stojí v podstatě jen na hudbě a tanci, občas se do toho hercům vloudí i hraní, je to šikovně nastřiháno - statické scény pohotově střídají scény akční, stejně tak při tanečních vstupech práci střihu a kamery nepřehlédnete jako nepřeslechnete hudbu Bee Gees, která nezapadla prachem. A pátou hvězdičku přidávám za to, co je jen moje .... ()

Gemini

Tahle záležitost nemá šanci získat si obdiv svými filmařskými kvalitami. Obsahově je to jakési drama mladíka hledajícího cestu z chudého předměstí skrze tanec, pročež z nějakého důvodu chce vyhrát soutěž na místní diskošce, jako kdyby to něco měnilo. Mohlo by to fungovat, kdyby šlo o jeho vnitřní zaujetí a přesvědčení a blablabla, znáte to. Ale tady do toho vstupuje jakási pochybná reality show v podobě upocených rychlovek na zadním sedadle, bitek s cizáckým gangem a v neposlední řadě též životních rozhodnutí a osobních tragédií, to vše tak nějak v duchu Pomády a tamních partičkových párty přenesených z žoviálního rozjuchaného pojetí do hustých let sedmdesátých. Naprosto úžasné je ale všechno, co se nějak týká tance a disco hudby, tady naprosto chápu, proč je Horečka taková legenda. Problém je ten, že tyhlety světlé chvíle jsou příliš krátké a příliš rozstrkané po zbytečně dlouhé stopáži, aby mohly nějak významně zvednout akcie filmu jako takového. Ano, Bee Gees jsou klasa, mladý tančící Travolta je klasa, barevná blikající světla jsou klasa, a holky jsou taky klasa. Ale pod povrchem všeho toho je něco, co si nezaslouží být chváleno. Co se dam týká, mohlo by to zajisté být to zvíře, jehož zabitím zachráníte strom, ale takhle jsem to nemyslel;) Stále ještě stayin' alive dávám 60%. ()

T2

║Rozpočet $3milióny║Tržby USA $139,486,124║Tržby Celosvetovo $282,400,000║ videl až v roku 2012 a dosť sklamalo, dosť povrchné a tanečky to nezachránia /40%/ ()

Djkoma

Slabá legenda. John Travolta vlní své tělo v rytmu Bee gees a každá holka na parketě i mimo něj by se mu odevzdala. Škoda, že film samotný není tak dobrý jako Travoltovo tančení a charisma. Po Pomádě jsem čekal trochu jinou jízdu a ne zadřený motor v sobotu večer u mého půjčeného auta, které musím namazat kamarády a nějakou tou holkou, co má ráda kotníky od sebe... Především závěr dovršuje fádní podívanou příběhu o "kultuře" doby, která nemá moje sympatie. ()

Radek99

Discohudba jako symbol úpadku západní kultury a obecně civilizace, tímhle příklonem k hedonismu a metrosexualitě moderního městského člověka...v reflexi tohoto snímku příhodná metafora...a to i přesto, že Travolta skutečně uměl tančit... ()

Superpero

Mě to přišlo mega. Travolta tam je megahustej a tancovat fakt umí. Ten jeho gayovskej image se ke skvělé muzice Bee Gees hodí a dobová atmosféra je perfektní. Výtky kvůli slabému ději si nepřipouštím, protože mě se to líbilo takové jaké to je. Hodně se mi líbila i Karen Lynn Gorney. Hodně lidí mě za tohle asi sejme, ale přišlo mi to jako takovej taneční Rocky. Jeden z nejlepších filmů s Travoltou, stopro lepší než Pomáda. ()

Karlos80

Naštěstí mě tahle doba tzv disco-boomu minula a nikdy jsem ji ani moc nemusel ale na druhou stranu si zas rád poslechnu neuvěřitelně plytké hity skupiny Bee Gees..Pokud chcete trochu satiry doporučuji "Dancin' Fool" od Franka Zappy. To co v Americe už dávno znali a tímto filmem se vlastně disco hudba jako taková jen více zpopularizovala (později však někdy koncem 70 let disco zcela upadlo, krom Evropy, na svědomí ho měl sám nenasytný hudební průmysl ale i producenti a hudebníci), se u nás objevilo až někdy v 80 letech a ostatně to vidíme dodnes i v jiných moderních hudebních stylech (hip-hop, techno, house), v módě apod..Napomádovaní paňáci, metrosexuálové atd..Nenáročný film pro nenáročné diváky kteří si jen nostalgicky zavzpomínají na dobu kterou zažili, i když se zpožděním ale zrovna tak může stále oslovit i dnešního teenagera..Pokud jde o Travoltu tak z Pomády jsem ho měli přeci jen radši..2* za choreografii, písničky a taneční Travoltovi kreace, které byly naprosto úžasné...Komentář zde jako 13-tý v pořadí. Zajímavé komentáře tzv. ddt. po čase : MovieFan55, Radek99, dopitak, Lavran, CheGuevara, Gemini. ()

Boss321

Snímek, který doslova přes noc udělal z Johna Travolty hvězdu. Při dnešním pohledu na něj se ani nechce věřit, že má takové pohybové nadání. Celým snímkem ná¨s provází špičková muzika Bee Gees v čele s Staying Alive, kterou mám do dnes moc rád..... ()

Jara.Cimrman.jr

Po zásahu elektrickým proudem mi travoltovské taneční kreace nečiní větších obtíží, ale zatím jsem nenašel partnerku, která by stačila mému tempu. Tony Manero takovou našel a v podmanivém rytmu největších hitů sboru kastrátů z Bee Gees se spolu zavlnili tak, že mne to celkem zaujalo, ale touhu provozovat taneční studio či klub to ve mně rozhodně nevzbudilo. ()

CheGuevara odpad!

Když je film povrchní jak zákon káže, tak to samo o sobě nemusí hned znamenat špatný zážitek. Horečka sobotní noci však taky neměla žádné ambice na hlubokomyslný film, ale nic se nemá přehánět. Nejvíc to logicky odskákaly hlavní postavy, které nejsou ani sympatickými antihrdiny. John Travolta si v Pomádě zahrál jednoduše božího frajera, ale v tomhle paskvilu je z něj jenom frajer libovej, o kterého bych si neopřel ani kolo. Tolik iritující hlavní postavu jsem dlouho neviděl. Aspoň jsem se na jeho účet pěkně pobavil, obzvláště ve chvíli, kdy se na svého otce oboří, aby ho nemlátil, neboť mu rozcuchá jeho účes. Ke konci však těchto perel ubývá a už předem nastavené charaktery postav se ne a ne změnit. A tak sleduji tuto krajně nesympatickou šaškárnu, kde ženy jsou buď děvky, panny nebo krásné vyvolené, až do hořkého konce. Možná by se nějaká ta hvězdička našla pro tuhle nablýskanou povrchnost, ale to si ji radši schovám pro o mnoho přitažlivější a stylovější parodii ve filmu Starsky a Hutch. Tanec a muzika byla sice boží, ale žel hrála v podniku čtvrté cenové - dobře jí tak! ()

dobytek

Já tenhle film už kdysi dávno viděl, ale skoro nic jsem si nepamatoval. Pak jsem kolem toho hodně let tak nějak přešlapoval, jestli se na to mám podívat, nebo to bude úplná ztráta času... Nakonec jsem se odhodlal, že se na to podívám. Upřímně řečeno, ten příběh sám o sobě neni nejhorší. Travolta, kterýho teda zrovna moc nemusim, tam hledá nějaký to svoje místo na světě a řeší problémy s despotickym fotrem, pobožnou matkou, se šéfem v práci, atd... Ale ten nosnej příběh zůstal tak trochu v pozadí za tou disco-omáčkou kolem. Mně to i podle komentářů připadá, že hodně lidí snad ani nehodnotí ten film jako celek, ale spíš jenom ten disco soundtrack. Ono je to strašně jednoduchý vysmívat se 40 let starý muzice a módě, ale já teda s odstupem těch 40 let můžu konstatovat, že tahle disco-éra byla ještě docela v pohodě. Když to srovnám s nějakejma recitujícíma negrama z ghetta nebo recitujícíma cikánama z Púchova, co si hrajou na negry z ghetta, a podobnym odpadem, co je v současnosti IN, tak fakt jako zlatý Bee Gees nebo KC & the sunshine band a další muzika, která ve filmu zazní. Celkově vzato z historickýho hlediska je to docela zajímavá sonda do kratičkýho období, kdy disco vládlo. O nějaký 2 roky dřív disco teprve začínalo pronikat do mainstreamu a o 2 roky později bylo to klasický 70's disco přibito na pranýř hanby a v podstatě zmizelo z povrchu zemskýho. Ty 3 hvězdy si tohle dílo určitě zaslouží. Navíc několik scének bylo skvěle parodováno v Noci v Roxbury. ()

Morien

(1001) -"You want a dream girl? Then go to sleep and have a nightmare." Z tohohle jsem měla velmi silný pocit, že se dívám na aktualizaci Rebela bez příčiny. Oproti roku 1955 se hodně posunula hranice toho, co všechno můžou tvůrci ukázat, ale ten základní pocit, že je to všechno zaranžované a falešné, zůstává. Když například po super legrační předstíraně drsné bitce v hospodě, kde jsou všechny rány očividně jenom na oko, nikdo nikoho doopravdy nemlátí a všichni si dávají velký pozor, aby si navzájem neublížili, hrdinové odjíždějí v autě a mají na sobě krásně nalíčené tržné rány s jasně červenou krví, vypadá skoro už jako parodie. Na druhou stranu jsem vůbec nečekala, že bude charakter Travoltovy role tak zajímavý, vrstevnatý a navzdory všemu, co jsem zatím řekla, uvěřitelný. Scénář je sice dost těžkopádný, ale myslím, že Tony i já jsme nakonec byli proti svojí vůli vzděláni. A to jsem se jako hodná holka ovládla a nenechala se ovlivnit svým názorem na všechnu tu hudbu, protože a) Bee Gees v mé hlavě budou vždy jen ti zubatí chlapci, co zpívají Massachusetts a za b) když se tahle disco hudba pokouší vystihnout temnější stránky života, je to zase spíš směšné. ()

gudaulin

Nesmírně povrchní film bez nosné zápletky a výraznějších hereckých výkonů, nicméně taneční kreace, kostýmy a v neposlední řadě hudba a střih stojí za 30 % celkového dojmu... ()

choze

Rok po Rockym přitančila tahle jeho variace, kde se vymaňuje z okovů svého prostředí frajerský Travolta a kde se místo boxu tančí. Ale zatímco v Rockym je na romanci kladený nečekaně velký důraz (na sportovní film), tady očekávatelnou romanci na parketu kazí vážná nota v závěru a samotná taneční soutěž není dopředu prezentována jako pro hrdinu osudová, tou se stane až ve finále, když během ní hrdina prozře. Sedmdesátková atmosféra za zvuků diska super, ale čekal jsem větší drajv. ()

mysicka

wow!! tak takhle vypadal travolta "na vrcholu".. film jsem shlédla s titulkama, takže mě zklamalo, že na mě nevybafnul pavel trávníček, který k němu už od dob vince vegy tak trošku patří (btw. dabování travolty a princ z tří oříšků pro popelku jsou jediné dvě užitečné věci, které pavel dle mě pro film udělal-a paradoxně jako princ byl nadabován:-) sorry, že to uvádim zrovna tady, ale na filmy s trávníčkem normálně nekoukám).. jinak film měl říz a spád a koule a disco!!! a mě to prostě sebralo:)) ()

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!