Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

dobytek

Já tenhle film už kdysi dávno viděl, ale skoro nic jsem si nepamatoval. Pak jsem kolem toho hodně let tak nějak přešlapoval, jestli se na to mám podívat, nebo to bude úplná ztráta času... Nakonec jsem se odhodlal, že se na to podívám. Upřímně řečeno, ten příběh sám o sobě neni nejhorší. Travolta, kterýho teda zrovna moc nemusim, tam hledá nějaký to svoje místo na světě a řeší problémy s despotickym fotrem, pobožnou matkou, se šéfem v práci, atd... Ale ten nosnej příběh zůstal tak trochu v pozadí za tou disco-omáčkou kolem. Mně to i podle komentářů připadá, že hodně lidí snad ani nehodnotí ten film jako celek, ale spíš jenom ten disco soundtrack. Ono je to strašně jednoduchý vysmívat se 40 let starý muzice a módě, ale já teda s odstupem těch 40 let můžu konstatovat, že tahle disco-éra byla ještě docela v pohodě. Když to srovnám s nějakejma recitujícíma negrama z ghetta nebo recitujícíma cikánama z Púchova, co si hrajou na negry z ghetta, a podobnym odpadem, co je v současnosti IN, tak fakt jako zlatý Bee Gees nebo KC & the sunshine band a další muzika, která ve filmu zazní. Celkově vzato z historickýho hlediska je to docela zajímavá sonda do kratičkýho období, kdy disco vládlo. O nějaký 2 roky dřív disco teprve začínalo pronikat do mainstreamu a o 2 roky později bylo to klasický 70's disco přibito na pranýř hanby a v podstatě zmizelo z povrchu zemskýho. Ty 3 hvězdy si tohle dílo určitě zaslouží. Navíc několik scének bylo skvěle parodováno v Noci v Roxbury. ()

Fiftis

Jedná sa pravdepodobne o film s jedným z mojich najobľúbenejších intier celkovo. Tá chôdza Johna Travoltu nemá chybu. Aj tá atmosféra 70tych rokov. Jeden z najúspešnejších filmov 70.rokov nakrútil režisér John Badham. Ten mal šťastnú ruku aj pri voľbe hudobného sprievodu, súčasťou deja sú dnes už slávne hity skupiny Bee Gees. O speváckom a najmä tanečnom nadaniu Johna Travoltu nie je pochýb. Dnešná mládež na tento štýl filmov môže pozerať, že je nič moc. Ale pred rokmi sa tým žilo, úplne iný štýl ani náhodou podobný tomu dnešnému negerskému hip hopu. Napodobňovali sme Travoltove kreácie a tá doba bola úžasná. Tak ako to zachytil režisér, vedel v tej dobe ako si pripútať divákov. A kto má rád život s tancom, nie je nad lepšiu snímku. John Travolta tu podal výborný výkon nielen teda tanečný, ale aj jeho úloha je podfarbená psychologicky a to je dobre. Horúčku považujem za hodnotný film, ktorý stále môže osloviť aj mladú generáciu. ()

Pedestrian

Jen těžko si lze představit větší klasiku 70. let, než právě Horečku sobotní noci. A víte, co je na tom tak krásný? Že ten film vlastně vůbec nezestárnul. "Viděl jsem tě v 2001. - No a? - Dívala ses na mě a já se díval na tebe. - Podívám se na kluka miliontinu sekundy a on z toho dělá kdoví co!" Takže ty 4* dáme. Hodně scén mi navíc pořád leží v hlavě (opening, Travoltova forever alone jízda nočním metrem, závěr). ()

choze

Rok po Rockym přitančila tahle jeho variace, kde se vymaňuje z okovů svého prostředí frajerský Travolta a kde se místo boxu tančí. Ale zatímco v Rockym je na romanci kladený nečekaně velký důraz (na sportovní film), tady očekávatelnou romanci na parketu kazí vážná nota v závěru a samotná taneční soutěž není dopředu prezentována jako pro hrdinu osudová, tou se stane až ve finále, když během ní hrdina prozře. Sedmdesátková atmosféra za zvuků diska super, ale čekal jsem větší drajv. ()

gabin(a)

V době svého promítání v našich kinech naprostá pohroma pro mě jako pro fanynku Rolling Stones, Doors, Led Zeppelin, Queen, Genesis, Jethro Tull, King Crimson a podobných skvostů. Navíc nás v tanečních učili debilní skupinový tanec na Stayin´Alive, no prostě hrůza. Tehdy bych při své mladické nekompromisnosti určitě označila jako odpad. Dnes za ten bezpočet zparodovaných scén v čele s Připoutejte se prosím, za mrštného Travoltu, za zaznamenání disco doby a ne úplně blbý scénář dávám za čtyři. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 12. prosince 1977 v New Yorku. (Varan)
  • Jedním s fanatických obdivovatelů filmu byl filmový kritik Gene Siskel. Sám dle vlastních slov viděl film sedmnáctkrát po sobě a neváhal v pozdější aukci vydat za Travoltův bílý polyesterový oblek 145 000 amerických dolarů. (Hans.)

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!