Grace

Grace: The Possession

Horor / Thriller

USA, 2014, 87 min

• KUFI

Napad dobrej, originalni a i dobre zpracovanej. Libilo se mi, ze tam zakomponovali takovy veci jako mrkani, nebo tras kamery pri cisteni zubu. Za tyhle detaily davam jednu hvezdu navic. Pokud me pamet neklame, tak jsem podobne dobre zpracovanou 1st person scenu videl zatim pouze v beckovym DooMovi. Skoda, ze je to jinak nudny a stokrat videny tema a navic tomu schazi atmosfera. Poslednich 5 minut jsem si musel dodatecne pretocit, protoze jsem u toho usnul. Tamta baba (schnell google...Lin Shaye), ktera taky hraje v kdejaky srajde, je mi krajne nesympaticka.(30.12.2014)

Snímek „Grace“ není ve svém stylu nijak zásadně objevný, ale je to přece jen jedna z vlaštovek, které mají kvalitní obraz a kvalitní provedení. Herecky je to dobré obsazení, kdy Lin Shaye je klasicky démonická, ale docela mile překvapí i hlavní hrdinka v podání Alexii Fast, která dokáže celý film utáhnout. Ve druhé polovině už se z toho stává poměrně klišovité vymítací drama, ale právě pohled očima vymítané tomu dává trochu nový náboj. Jsou zde scény, které vyděsí a prožitek docela funguje.(4.12.2014)

Ak ste ( bigotným ) prívržencom církve, budete fandiť ( s môjho pohľadu ) otupeným ľudským ovciam ovládaným chlípnymi farármi. Ak ste človek žijúci dnešný ,,normálny,, život, budete fandiť stredoškolským faganom, večne sa ožierajúcim a dennodenne fetujúcim na internátnych párty. Ak ste sexy panna, ktorá sa medzi týmito dvoma svetmi zmieta, budete fandiť Grace, ktorá sa nevie rozhodnúť, či strčiť prsty do nádobky so svätenou vodou, alebo do svojej vagíny. A dosť jej pri tom pomáha démon, ničiaci jej telo zvonku, aj zvnútra. Obsahovo priemerný horor, ktorý obsahuje celkom originálne nasnímaný záverečný exorcizmus a teší príjemnou minutážou.(18.3.2015)

• Morholt

Něco podobného zkoušel v loňském roce Wood v Maniakovi a vyšlo to, takže jsem byl zvědav, jak se tenhle relativně inovativní způsob osvědčí v jednom z nejprovařenějších hororových námětů. Neosvědčil. Holka s kamerou na hlavě mě zrovna moc nechytla a v zrcadle, kde byla jediná možnost něco vidět, se toho také zas tak moc nedělo. A tak všechno směřovalo k očekávané vymítací scéně, která sice nebyla kdovíjaká, ale od odpadu Grace zachránila. 15%(4.12.2014)

Na Satana jedině s P.O.V. kamerou. Chudák Grace si toho do svých osmnácti let moc neužila. První týden na studentských kolejích taky žádná sláva, nemluvě o masturbaci, jež jí byla celá ta léta odpírána. Máma exla u jejího porodu, na krku zůstala přísně katolické bábrli, která j dopřála stejně přísnou výchovu, kluky zná tak maximálně z vyprávění, "jizva" na jejím bříšku si žije svým vlastním životem a v jejím nezkaženém nitru se usadilo cosi hodně zkaženého, co už brzy vyleze ven. Fim probíhá tak, že divák bezpečně ví, co to má pohledná dívka v sobě, naopak ona sama ani v nejmenším netuší. Je to sice od režiséra zdánlivě naivní postup, nicméně dobře od počátku cílený. Jeff Chan do té doby natočil jen pár krátkometrážních snímků v nichž dokázal zaujmout a upozornit na sebe, např. jistou cílovou skupinu pařanů. Proč tedy nazaujat diváckou skupinu mající v oblibě horory s tématikou satanismu. To je docela velký skok od válečné hry. Na co však déle se svým celovečerním debutem otálet. Tedy pane Chane, pouštět na mě s takovou nebývalou (satanskou) silou intenzivní hrůzu, toho bych se ani nenadál. Měl jsem vážnou obavu, abych po desátém vybafnutí neskončil na kapačkách. Co minuta,to lekanec, ale fakt příšerný, Chan mě zkrátka nešetřil. Nemalou měrou se na tom podílely i nejrůznější zvuky odevšad, z mé obří televize, i z mé pod peřiny. No, já si kurva málem nasral do tepláků. Prostor k nudě byl minimalizován. Pořád se něco dělo. Mít za zlé Chanovi, že přišel se stylem P.O.V. snímání, který tady byl relativně nedávno (Maniac-Elijah Wood), není až tak na místě. Ze všeho vyplývá, že ho "neokopčil" z filmu, ale z videohry - Call of Duty, na které kdysi režijně pracoval. Alexii Fast, jsme si vlivem neobvyklé režijní formy, mohli prohlédnout pouze v zrcadle, které zde mělo zajímavý efektní účel. A ve filmu se satanskými motivy pochopitelně nesmí chybět rituál vymítání. I zde na něj v závěru přijde řada. Fungoval z diváckého hlediska poměrně nápaditě a strašidelně. S představitelkou hlavní role jsem byl nadmíru spokojený, stejně tak i s Alexis Knapp, co hrála její spolubydlící na koleji, hororovou veteránkou Linn Shaye, co hrála její pominutou bábrli, k zahození nebyl ani mladý kněz Joel David Moore. Naopak začátek na koleji byl jen zahřívacím kolem před strašidelnými sekvencemi v domě dívky a dál. Režisér ne úplně vše ustál na jedničku. Těžko se dalo věřit, že ještě dnes někde žije mladá, mrdatelná holka, co nemá do osmnácti žádné zkušenosti s masturbací. "Zatmívačky" si schovejte spíše do televizního filmu, pane Chane. Vylepšil bych i závěr a udělal ho více nekompromisnějším, Jinak to bylo na debutanta vyzrálé a s celkem provařeným námětem se vytáhl do dábelských výšin. Nechápu to zdejší příkré hodnocení. Kdo se chce bát, můžu jen doporučit. Dabing byl super, především dvojice dabérek Suchánková & Syslová prokázala extratřídu. 90%(26.12.2014)

• - Natáčelo se v kanadské provincii Britská Kolumbie ve městě Vancouver. (Terva)