Grace

Grace: The Possession

Horor / Thriller

USA, 2014, 87 min

Na Satana jedině s P.O.V. kamerou. Chudák Grace si toho do svých osmnácti let moc neužila. První týden na studentských kolejích taky žádná sláva, nemluvě o masturbaci, jež jí byla celá ta léta odpírána. Máma exla u jejího porodu, na krku zůstala přísně katolické bábrli, která j dopřála stejně přísnou výchovu, kluky zná tak maximálně z vyprávění, "jizva" na jejím bříšku si žije svým vlastním životem a v jejím nezkaženém nitru se usadilo cosi hodně zkaženého, co už brzy vyleze ven. Fim probíhá tak, že divák bezpečně ví, co to má pohledná dívka v sobě, naopak ona sama ani v nejmenším netuší. Je to sice od režiséra zdánlivě naivní postup, nicméně dobře od počátku cílený. Jeff Chan do té doby natočil jen pár krátkometrážních snímků v nichž dokázal zaujmout a upozornit na sebe, např. jistou cílovou skupinu pařanů. Proč tedy nazaujat diváckou skupinu mající v oblibě horory s tématikou satanismu. To je docela velký skok od válečné hry. Na co však déle se svým celovečerním debutem otálet. Tedy pane Chane, pouštět na mě s takovou nebývalou (satanskou) silou intenzivní hrůzu, toho bych se ani nenadál. Měl jsem vážnou obavu, abych po desátém vybafnutí neskončil na kapačkách. Co minuta,to lekanec, ale fakt příšerný, Chan mě zkrátka nešetřil. Nemalou měrou se na tom podílely i nejrůznější zvuky odevšad, z mé obří televize, i z mé pod peřiny. No, já si kurva málem nasral do tepláků. Prostor k nudě byl minimalizován. Pořád se něco dělo. Mít za zlé Chanovi, že přišel se stylem P.O.V. snímání, který tady byl relativně nedávno (Maniac-Elijah Wood), není až tak na místě. Ze všeho vyplývá, že ho "neokopčil" z filmu, ale z videohry - Call of Duty, na které kdysi režijně pracoval. Alexii Fast, jsme si vlivem neobvyklé režijní formy, mohli prohlédnout pouze v zrcadle, které zde mělo zajímavý efektní účel. A ve filmu se satanskými motivy pochopitelně nesmí chybět rituál vymítání. I zde na něj v závěru přijde řada. Fungoval z diváckého hlediska poměrně nápaditě a strašidelně. S představitelkou hlavní role jsem byl nadmíru spokojený, stejně tak i s Alexis Knapp, co hrála její spolubydlící na koleji, hororovou veteránkou Linn Shaye, co hrála její pominutou bábrli, k zahození nebyl ani mladý kněz Joel David Moore. Naopak začátek na koleji byl jen zahřívacím kolem před strašidelnými sekvencemi v domě dívky a dál. Režisér ne úplně vše ustál na jedničku. Těžko se dalo věřit, že ještě dnes někde žije mladá, mrdatelná holka, co nemá do osmnácti žádné zkušenosti s masturbací. "Zatmívačky" si schovejte spíše do televizního filmu, pane Chane. Vylepšil bych i závěr a udělal ho více nekompromisnějším, Jinak to bylo na debutanta vyzrálé a s celkem provařeným námětem se vytáhl do dábelských výšin. Nechápu to zdejší příkré hodnocení. Kdo se chce bát, můžu jen doporučit. Dabing byl super, především dvojice dabérek Suchánková & Syslová prokázala extratřídu. 90%(26.12.2014)

Horor s temnou a ponurou atmosférou natočený netradičně z pohledu první osoby, což právě mě zaujalo (nevzpomínám si že bych něco podobného zatím shlédl), narozdíl od jiných zde hodnotících, kteří to považují za škodu. Lepší, než se koukat na roztřepanou kameru populárních "found footage" hororů. I přes několik dějových nesmyslů, které jsou zcela v rozporu s teologií si film svou atmosférou i zpracováním drží slušnou úroveň.(28.11.2014)

• KUFI

Napad dobrej, originalni a i dobre zpracovanej. Libilo se mi, ze tam zakomponovali takovy veci jako mrkani, nebo tras kamery pri cisteni zubu. Za tyhle detaily davam jednu hvezdu navic. Pokud me pamet neklame, tak jsem podobne dobre zpracovanou 1st person scenu videl zatim pouze v beckovym DooMovi. Skoda, ze je to jinak nudny a stokrat videny tema a navic tomu schazi atmosfera. Poslednich 5 minut jsem si musel dodatecne pretocit, protoze jsem u toho usnul. Tamta baba (schnell google...Lin Shaye), ktera taky hraje v kdejaky srajde, je mi krajne nesympaticka.(30.12.2014)

Tenhle rok by mohl být hororovým rájem, vážně!Kolik to už bylo filmů?Patnáct?Dvacet?A vole ani jeden opravdu povedenej.Grace je další rutinní horůrek na jednu nudnou noc, ve kterým oceníte hlavně ty luxusní stehýnka spolubydlící hlavní hrdinky.Lin Shaye se jasně stává horor babčou století, i když v tomhle filmu hraje fakt nesnesitelnou píču.Nebýt opravdu povedeného finále, dal bych týhle x tý variaci na vymítání hodně míň.45%.(1.12.2014)

• TomasRichtr

No já nevím, ale mně ten film nepřipadal zas tak hrozný. Samozřejmě trošku banální zápletka, začátek dost rozvláčný, ale dost to zachraňuje originální způsob zpracování filmu. Uznávám, že to po čase začne být otravné, ale všechno to vyváží velice sugestivní konec filmu, který teprve naplno předvedl sílu použitého způsobu vyprávění. Kdyby byl takový celý film, měli bychom tu horor roku. Nicméně to chtělo daleko propracovanější scénář a krom řemeslné originality do toho vnést i originálnější příběhové prvky.(30.12.2016)

• - Natáčelo se v kanadské provincii Britská Kolumbie ve městě Vancouver. (Terva)