Taboo

Drama / Thriller / Mysteriózní
Velká Británie, 2017, 7 h 55 min (Minutáž: 55–60 min)

Epizody(8)

Temně surreálná minisérie TABOO, odehrávající se v roce 1814, sleduje dobrodruha Jamese Keziaha Delaneyho (Tom Hardy) – muže, který byl na konci světa a zpět se vrací nezvratně změněn. Dlouho se věřilo, že je mrtvý, nyní přijíždí domů do Londýna, aby převzal to, co zbylo z otcova podnikatelského impéria a přebudoval svůj život. Dědictví po otci je však pohár plný jedu, James si musí dokázat poradit s čím dál tím více spletitými okolnostmi a nepřáteli číhajícími za každým temným rohem, aby se vyhnul rozsudku smrti. Ve víru intrik, vraždy a zrady se mysteriózní rodinné drama rozvíjí v žhnoucí příběh lásky a proradnosti. (HBO Europe)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (9)

Season 1 (2017) (S01)

Spoilery. Taboo je vydarený seriál s perfektnou dobovou atmosférou, v ktorej by ste nechceli žiť, lebo by ste pravdepodobne zomreli ešte pred tridsiatkou a je jedno, či by vás podrezal zlodej alebo by ste chytili fajnovú infekciu a posledné dni pred smrťou by ste sledovali, ako vám kus po kuse odhníva vlastné telo. Výprava, interiéry, exteriéry, zachytanie ducha toho historického obdobia, kostýmy, dekorácie, to všetko je parádne, poctivé a mimoriadne dobre odvedené. Na rozdiel od iných si nemyslím, že v Taboo sa toho veľa nestane. Stane sa toho dosť, ale je pravda, že uvidíte vedľajšie dejové linky, ktoré sú vyložene zbytočné, pre hlavný príbeh neveľmi dôležité/prínosné a, nuž, nudné (linky so sestrou a svokrou, ženy sú obecne v tomto seriáli strašne nudné). Okrem toho Taboo klame telom. Spočiatku pôsobí ako Gróf Monte Christo, asi najlepší príbeh o pomste. Myslíte si, ako to má James úžasne premyslené a tešíte sa, akú brutálnu pomstu predvedie. No a nakoniec sa ukáže, že to vlastne skoro vôbec premyslené nemal, veľakrát sa spoliehal na náhodu, nebol bohvieako napred pred svojimi protivníkmi a veľakrát ho zradia ako keby bol naivné decko. Našťastie to bohato kompenzujú silné herecké výkony Davida Haymana (komorník), Jonathana Prycea (šéf Východoindickej), charizmatického Luciana Msamatiho (Chichester), Michaela Kellyho (môjho obľúbenca zo Snyderovho Úsvitu mŕtvych), Toma Hollandera (chemik Cholmondeley), Stephena Grahama (Atticus) a, prirodzene, afrického démona v diabolskom podaní Toma Hardyho. Pre Toma šlo o srdcový projekt, ktorý napísal spolu so svojím otcom a aj to spolu produkovali (spolu s Ridleym Scottom). ()

Episode 1 (2017) (E01)

V podstate výborný (90%?) a ukážkový prvý diel – vstupujeme do originálneho prostredia, spoznávame zaujímavé postavy, sú nastolené základné otázky, ku ktorým neskôr zrejme pribudnú ešte nejaké nové, prvé konflikty sú zručne načrtnuté, ale nikam sa neponáhľame, lebo nás čaká ešte – zdá sa fajnových – sedem dielov. Tom Hardy je tu vskutku démonický, proste diabol, s ktorým by si zahrával len šialenec alebo niekto, kto ho hrubo podcenil, niekto neskutočne, neopísateľne arogantný a presvedčený o svojej nadradenosti, ktorému ani len nenapadne, že by existovala možnosť, že je na svete niekto mocnejší, než je on sám. Plno silných scén, je tu dokonca náznak humoru (hlášky o „chcaní“) a citov (stretnutie s komorníkom), čo je dosť prekvapivé, ak uvážime, v akom nehostinnom svete sa pohybujeme a aký magor je Hardy. Plusom sú dozaista i dobré dialógy a množstvo – zatiaľ – zamlčaných, pôsobivých otázok. Teším sa na odpovede. A som rád, že je tam ten pes. V poslednom čase si na sebe všímam, že keď v nejakom filme/seriáli vidím psa, som s výsledným dielom hneď o čosi spokojnejší. Každopádne, prvá epizóda drsného Taboo by bola super aj bez neho. Drsné trio Tom Hardy, Stven Knight a Ridley Scott sa s tým nemaže. Mám taký pocit, že by z toho mohol byť nový Gróf Monte Christo. Zbožňujem Grófa Monte Christo – temného muža, mstiaceho sa za ešte temnejšie veci, ktoré na ňom boli spáchané. ()

Episode 2 (2017) (E02)

"Teraz utvoríte usporiadanú frontu." Skvelé postavy, chytľavé dialógy, ponurá výprava, intenzívne a napínavé scény, čo viac si priať? Fakt to vyzerá ako Gróf Monte Christo - jedna pomsta, jeden poriadne drsný a rafinovaný megatemný klaďas (+ komorník, ktorý dodáva odľahčenie a možno i nejakú tú mentorskú hlášku) a banda arogantných kreténov, mysliacich si, že nad nich nie je. Ale to sa mýlia. To sa VEĽMI mýlia. Myslím, že Tom Hardy sa mi ešte v ničom nepáčil viac. Ale kam zmizol pes? :-) ()

Episode 3 (2017) (E03)

Relatívne slabší diel, v ktorom sa toho až tak veľa nedeje a to, čo sa deje, nie je až také zaujímavé a pôsobivé, ako v prvých dvoch dieloch. ()

Episode 4 (2017) (E04)

"Dúfam, že nejdem nevhod." Po predsa len troška slabšej/nudnejšej tretej časti znova návrat do sedla. Drsné, pochmúrne, nekompromisné v zobrazovaní násilia a sexu, ale hlavne brutálne temnej atmosféry tej doby. Tom Hardy ako "diabol" tomu úplne šéfuje. Scény, v ktorých rieši veci so sestrou a láskou ma trocha nudia, ale akonáhle plánuje pomstu, je to ozaj novodobý Gróf Monte Christo. ()

Episode 5 (2017) (E05)

"Hovoria, že je diabol. Ale ku mne nie." ()

Episode 6 (2017) (E06)

Po predsa len troška zasnenejšej a menej akčnej piatej epizóde prichádza šiesta a tá je drsnejšia, ostrejšia a zomiera sa v nej. Nie snáď, že by sa doteraz v Taboo neumieralo, ale dnes o čosi viac. A o čosi brutálnejšie. Jednotlivé strany, v čele s africkým diablom, prestávajú hrať v rukavičkách a začína ísť o čoraz otvorenejšiu vojnu, čo mám rád. ()

Episode 7 (2017) (E07)

Spoilery. Vražda, zrada, väzenie... a mučenie. Nakoniec sa ukazuje, že James vlastne nikdy poriadny plán nemal, čiže moje počiatočné prirovnávanie k megarománu Gróf Monte Christo bolo predčasné. I tak ale skvelá "vízia" starého, temného a riadne drsného Anglicka. ()

Episode 8 (2017) (E08)

Spoilery. Tak a je za nami posledný diel 1. série. Tvorcom v čele s Tomom a Chipsom Hardyovcami, Stevenom Knightom a Ridleym Scottom treba poďakovať za to, že prvú robili s tým, že viac pokračovať nebudú. Čiže je pomerne dôstojne uzavretá a plnohodnotne dokončená. Medzičasom sa síce začala chystať aj druhá séria, ale prvá je naozaj poctivo ukončená, až na pár nie príliš podstatných detailov. Poriadnej akcie sa dočkáme až v tejto časti. ()

Tom Hardy a Zazie Beetz v severské krimi

Tom Hardy a Zazie Beetz v severské krimi

04.02.2023

Hvězdný Timothée Chalamet nedávno natočil reklamu o tom, jak všichni slavní a uznávaní herci pracují pro Apple. Nyní to technologický gigant s bezednými kapsami a vlastní streamovací službou Apple TV… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Tom Hardy si zahraje válečného fotografa

Tom Hardy si zahraje válečného fotografa

24.06.2016

Ačkoliv Tom Hardy seká jednu velkou roli za druhou, teprve letos se dočkal první oscarové nominace. Na rozdíl od Leonarda DiCapria šel sice domů s prázdnou, i tak mu ale Revenant pomohl k dalšímu… (více)