Darounická poudačka (TV film)

Pohádka

Československo, 1964, 95 min

• Pitryx

Nebylo to na děti moc zamotané? Mne se to chvílemi líbilo, hlavně řeči v těch nebeských kancelářích. Pan Neumann je můj oblíbenec, takže mu musím přidat. Ale jinak je to takové pomalé, kratší stopáž by přišla vhod. Nepochopil jsem, proč mu pak někdo říkal poštmistr a někdo nadpoštmistr.(28.12.2017)

viděla jsme ji tuhle sobotu a byla jsem mile překvapená, museli si to natáčení hodně užívat......(19.11.2017)

Netypická, ne příliš často vysílaná, takže v současnosti poněkud zapomenutá, pohádka o vánocích, poště a svědomí. Kuchařka, která by mi měla tendenci neustále rvát plískánky, a krom mě celému širokému okolí, by mě poněkud zneklidňovala (plískánky = bramboráky), a to přes to, že zmíněné jídlo mám ráda. Jaký člověk, taková přání a jak vidno, zparchantělý degenerát má zparchantělá přání. Oproti tomu kuchařka, která vědoma si svých profesních nedostatků, chtěla hrnec, co uvaří všechno, měla přání zdánlivě přízemní, leč ve svém důsledku praktické. Spletitost a nepřehlednost byrokratického aparátu je tu ztvárněna snad ještě lépe než ve dvanácti úkolech pro Asterixe. Zazní vtipy, které by asi feministkám způsobily cukání palců, koutků, koutů, obočí a možná by se cukaly celé, ale všichni ostatní se u hlášek typu: "Posadíme ho na kozlík?" "Ne, je to dárek, dejte ho mezi houpací koně, ať si zvyká na chomout", budou bavit. Konec je takový, jako celá pohádka, vtipný, otázkou je, zda ho lze považovat pro všechny za šťastný.(7.12.2017)