Apokalypsa: 1. světová válka

Peklo (E03)

(epizoda)
  • Francie Enfer
Francie, 2014, 52 min

Mathieu Kassovitz (vypravěč), François Arnaud (vypravěč), císař Vilém II. (a.z.), král Jiří V. (a.z.), Philippe Pétain (a.z.)

Píše se září 1915. Boje dosahují neuvěřitelné úrovně násilí. Dělostřelectvo vytrvale ostřeluje nepřítele. (National Geographic)

Wiikii

Epizoda o krutosti a podmínkách 1. světové války v letech 1915-1916, kde se také ukázaly první typy tanků a prohloubila se beznaděj vojáků, kterou např.: francouzi zachytili v písni La Chanson de Craonne. .... ()

Luk Skywalker

Jelikož se jedná o francouzský dokumentární cyklus, tak logicky se mluví nejvíce o francouzských vojácích. Celkový dojem to ale nekazí, zmar a peklo války je v této epizodě dobře vystiženo (bitvy Yper, Somma, Verdun). ()

Frajer42

Hodně silná epizoda, která zobrazuje válku v plné krutosti. Tvůrci nás vezmou na místa, která byla vydatně zalitá krví. V hlavní roli figurují zákopy na západní frontě, střídání útoků na obou stranách a držení vyrovnaného skóre. V boji se ve vydatné míře začaly vyskytovat bojové plyny a také první tanky. Nejvíce se mi líbilo mistrovské vyobrazení situace v zákopech a jejich blízkosti. Špína, smrad, krysy, nemoci. Dobové záběry všemu dodávají neuvěřitelnou autenticitu a člověk se místy cítí, jako by tam opravdu byl. Po technické stránce je dokument zcela mimořádně vymazlený. Kromě notoricky známé západní fronty se v tomto dílu podíváme například na neméně brutální situaci v méně známém Řecku. Nejsilnější zážitek je ovšem rozhodně z Verdunu na západní frontě. 300 dní trvající masakr a beznaděj. ()