Apokalypsa: 1. světová válka

(epizoda)
  • Francie Enfer
Dokumentární / Válečný / Historický
Francie, 2014, 52 min

Mathieu Kassovitz (vypravěč), François Arnaud (vypravěč), císař Wilhelm II (a.z.), král Jiří V. (a.z.), Philippe Pétain (a.z.)

V zákopech žili vojáci jako krysy mezi krysami. Jakmile však zazněla píšťalka, vyhrnuli se vstříc záhubě... Píše se září roku 1915. Na východě bojují Turci, Rakušané a Němci proti Rusům. Na jihu drží Rakušané v šachu Italy. Na západě čelí Němci Belgičanům, Francouzům a Britům na zákopové linii táhnoucí se téměř 650 kilometrů. Aby spojenecké jednotky dokázaly udržet pozice, potřebovaly lepší výstroj. V září tak francouzské továrny, nyní zaměstnávající převážně ženy, přijaly spěšnou zakázku na dvacet milionů přileb. A nebyly jediné. Změny se dostává také ošacení vojáků – nové modrošedé uniformy by při útoku měly splývat s oblohou na obzoru. Tato nová výzbroj byla však také předznamenáním dlouhé války, k jejímuž konci po dalších dvou letech utrpení a takřka bezvýsledných bojů mohla přispět snad jedině revoluce. A ta byla v Rusku již na spadnutí. (Česká televize)

Wiikii

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Epizoda o krutosti a podmínkách 1. světové války v letech 1915-1916, kde se také ukázaly první typy tanků a prohloubila se beznaděj vojáků, kterou např.: francouzi zachytili v písni La Chanson de Craonne. .... ()

Frajer42

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hodně silná epizoda, která zobrazuje válku v plné krutosti. Tvůrci nás vezmou na místa, která byla vydatně zalitá krví. V hlavní roli figurují zákopy na západní frontě, střídání útoků na obou stranách a držení vyrovnaného skóre. V boji se ve vydatné míře začaly vyskytovat bojové plyny a také první tanky. Nejvíce se mi líbilo mistrovské vyobrazení situace v zákopech a jejich blízkosti. Špína, smrad, krysy, nemoci. Dobové záběry všemu dodávají neuvěřitelnou autenticitu a člověk se místy cítí, jako by tam opravdu byl. Po technické stránce je dokument zcela mimořádně vymazlený. Kromě notoricky známé západní fronty se v tomto dílu podíváme například na neméně brutální situaci v méně známém Řecku. Nejsilnější zážitek je ovšem rozhodně z Verdunu na západní frontě. 300 dní trvající masakr a beznaděj. ()

Luk Skywalker

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jelikož se jedná o francouzský dokumentární cyklus, tak logicky se mluví nejvíce o francouzských vojácích. Celkový dojem to ale nekazí, zmar a peklo války je v této epizodě dobře vystiženo (bitvy Yper, Somma, Verdun). ()