Peklo (E03) (epizoda)

 • Francie

  Enfer

Dokumentární / Válečný / Historický

Francie, 2014, 52 min

 • Wiikii
  *****

  Epizoda o krutosti a podmínkách 1. světové války v letech 1915-1916, kde se také ukázaly první typy tanků a prohloubila se beznaděj vojáků, kterou např.: francouzi zachytili v písni La Chanson de Craonne. ....(12.12.2017)

 • Luk Skywalker
  ****

  Jelikož se jedná o francouzský dokumentární cyklus, tak logicky se mluví nejvíce o francouzských vojácích. Celkový dojem to ale nekazí, zmar a peklo války je v této epizodě dobře vystiženo (bitvy Yper, Somma, Verdun).(9.10.2018)

 • Frajer42
  ****

  Hodně silná epizoda, která zobrazuje válku v plné krutosti. Tvůrci nás vezmou na místa, která byla vydatně zalitá krví. V hlavní roli figurují zákopy na západní frontě, střídání útoků na obou stranách a držení vyrovnaného skóre. V boji se ve vydatné míře začaly vyskytovat bojové plyny a také první tanky. Nejvíce se mi líbilo mistrovské vyobrazení situace v zákopech a jejich blízkosti. Špína, smrad, krysy, nemoci. Dobové záběry všemu dodávají neuvěřitelnou autenticitu a člověk se místy cítí, jako by tam opravdu byl. Po technické stránce je dokument zcela mimořádně vymazlený. Kromě notoricky známé západní fronty se v tomto dílu podíváme například na neméně brutální situaci v méně známém Řecku. Nejsilnější zážitek je ovšem rozhodně z Verdunu na západní frontě. 300 dní trvající masakr a beznaděj.(17.5.2019)