Vysvobození (E05) (epizoda)

• Francie

Délivrance

Dokumentární / Válečný / Historický

Francie, 2014, 52 min

Na tohle bych se dokazal divat hodiny. Dokonaly dokument plny dobovych zaberu a citatu zasazenych do souvislosti. Lepsi nez vsechny hodiny dejepisu.(15.10.2018)

Ukončení války a Versailleská smlouva, která zapřičinila vznik války další.(4.12.2018)

I tato epizoda měla s těmi předešlými podstatně pozvolnější průběh. Válka doznívala. Rusko se rozpadlo. Německo kapitulovalo a bylo doslova ožebračeno. Pokud někomu dosud není známý důvod vzniku druhé světové války, tak doporučuji jej hledat právě v konci té první. Opravdu moc hezky to bylo tvůrci v závěru řečeno a mohu se pod to maximálně tak podepsat. Když si uvědomíte, v jakých podmínkách musely žít německé děti, tak se člověk ani nemůže divit, že jakmile dospěli, tak jejich srdce byla plná hněvu a touhy po pomstě. Nejděsivější byl úsek, kde byly divákům sdělovány naprosto děsivá čísla počtu obětí. Z toho šel mráz po zádech. První světová válka zároveň zásadně změnila postavení USA ve světě a tak nějak tedy i udála směr a podobu současného světa.(22.5.2019)