Apokalypsa: 1. světová válka (TV seriál)

• Francie

Apocalypse la 1ère Guerre mondiale

Apocalypse: World War I

Dokumentární / Válečný / Historický

Francie, 2014, 4 h 20 min (Minutáž: 5x52 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (33)

Nejsem (zatím) zběhlý v dokumentech o první světové, ale tenhle asi trumfne máloco. Slova "kde se vzalo ve světě tolik zla" následuje bezhlavý pád tehdy civilizované Evropy do jednoho velkého epic failu, šílenství a nesmyslnosti, přes všechna pekla zákopů zpustošených krajin masových hrobů zabahněných mrtvol a ostnatých drátů na území nikoho. Made in France jako rozlámaný kolébky demokracie, příjemně odvyprávěno, poskládáno komplet z brutálně kolorizovaných dobových záběrů - což je asi vůbec nejúžasnější. Vžít se do té doby a všeho co se událo jde tak naprosto hladce. Ač (logicky) malinko frankofilní, zatížený na západní frontu a v rámci 250 minut stručný (dá se dohnat jinde), je tohle "povinný", osobitý, samé chvály hodný příspěvek a já se těším na další dva související tituly z úseku dějin co už navždy tak suveréně fascinuje. Jako krátký středoškolácký prequel doporučuji toto (spolu s částí I a II). (P.S. a jako doplňek z pohledu amíků sérii The GREAT WAR, skvělá též podcast série Dana Carlina, "Blueprint for Armageddon", plus zde tipy na náležitě temný hudební doprovod, nezapomeňte na Verdun speciál, králem všech WW1 titulů ale zřejmě asi tohle)(24.4.2017)

Pět let po veleúspěšné sérii Apokalypsa: 2. světová válka vydalo duo režisérů Isabelle Clarke a Daniel Costelle obdobnou sérii o 1. světové. Je úžasné, jak se podařilo oživit prastaré filmové materiály z dřevní doby němého filmu, dodat jim zvuk a barvu, znovu vdechnout těm nešťastným vojákům v zákopech život. Přesto mám pocit, že na úroveň kvalit dříve natočené série se nyní nedostáváme. Vysoko hodnotím první a poslední díl, kde je krom samotné války věnována velká pozornost mezinárodní politické situaci a zájmům velmocí. Zbytek se odehrává stejně jako celá válka v zákopech. Leč bohužel téměř s výhradním zájmem o západní frontu. Složitá situace uvnitř mnohonárodnostně poskládané Rakousko-Uherské armády, boje v Polsku a Turecku, Itálii, Balkáně, Občanská válka v Rusku, to vše je nastíněno jen velmi povrchně. Tak zásadní věc, jako byla Kerenského ofenzíva, jejíž selhání ve svém důsledku znamenalo pád Prozatímní vlády, není zmíněna vůbec. Stejně tak cizinecké legie. Líbil se mi závěr, kde už byly vhodně naznačeny nedostatky mírových jednání a zárodky problémů a nestability poválečného uspořádání, které měly vést k budoucím katastrofám. Wilsonova politická doktrína práva národů na sebeurčení byla uplatněna pouze vůči poraženým říším, které se zhroutily do propadliště dějin. Francie s Anglií si kolonie ponechaly a v Orientu vznikly umělé státy, s jejichž důsledky se potýkáme dodnes. Ta bezmoc vyřešit novodobé uspořádání Evropy a blízkého východu je patrná. Ve svém důsledku znamenala jen 20 leté přerušení bojů. Je to také důvod, proč někteří historici mluví o obou světových válkách jako o jednom velkém konfliktu. Z popela Velké války povstala říše, která spálila celou Evropu ohněm tak strašným, že pohřbil celý starý svět. Předtuchy se naplnily.(4.11.2016)

Skvělá série válečných dokumentů. Ukazuje do 1. světovou válku v docela drsném, světle. Opravdu nikdo netušil, jak se to natáhne...(25.12.2015)

Začínam vážne uvažovať, či nepreceňujem dokumenty o 1. svetovej vojne, pretože ich často hodnotím najvyšším hodnotením. Proste tie informácie ma zaujímajú, som za ne vďačný, tiež za tie zábery a ešte viac ma vie potešiť aj farba. Tento seriál je kratší, no tá stručnosť je dosť správne zostrihaná a myslím, že v súčasnosti by som vedel odporučiť aj tento seriál.(7.1.2015)

1. část - Hněv: Na pohled vyhlížejí pěkně, jen co je pravda ... kolorované a ozvučené záběry. Jenomže dle mého soukromého názoru taková poněkud pouťová úprava maličko sráží jejich dokumentární charakter ... neboť představuje cosi docela jiného nežli prosté zrestaurování za účelem dosažení lepší kvality obrazu. Nicméně - pokud se přestanu babrat v konečné, ne až tak šťastné podobě dobových útržků, dostanu vypovídající rámcový obrázek staré dobré Evropy, propojené blízkými příbuzenskými svazky a rozdělované propastnými třídními rozdíly ... v předvečer + úvodní večer První světové. Až neskutečně mrazivý obrázek, neboť naše dozajista skvělá a po všech stránkách pokroková civilizace se propadla do válečného šílenství až neuvěřitelně SNADNO ... prakticky BEZ ODPORU. ----- 2. část - Strach: O tom, kterak se válečný požár takřka nekontrolovaně šířil napříč světadíly, neboť válku je VŽDYCKY daleko snažší rozpoutat nežli ukončit. Bez ohledu na to, zdali a nakolik znáte podrobnosti o jejím plošném rozsahu a ničivé síle ... bez ohledu na to, kolik nových informací si zapamatujete - dobové záběry nepotřebují slova, aby k vám mohly promlouvat. ----- 3. část - Peklo: Asi nejdepresivnější díl, neboť válka jakoby se nehýbala z místa. Vydobyla si nadvládu nad člověkem - a spokojená sama se sebou den po dni polykala další a další lidské životy. Bez ustání, bez slitování - BEZ NADĚJE ... pro vojáky na všech frontách, neboť budoucnost světa se stala JEJÍ budoucností. ----- 4. Zuřivost: Jakoby se začínalo kdesi v dálce blýskat na časy, třebaže na frontě se nic podstatného nemění - kromě všeobecně narůstajícího odporu k vzájemnému vraždění za nelidských podmínek. Jenomže stávající situace vyčerpává nejenom vojáky, ale i zázemí - a především státní pokladny, neboť jsou to v první řadě soukromé firmy, komu se válka VYPLÁCÍ ... kdo na ní nejvíc vydělává. A v neposlední řadě se konflikt stává opravdu SVĚTOVÝM - když do něho vstupují USA ... z ušlechtilých i méně ušlechtilých pohnutek ... což dává určitou naději na trvalé vychýlení misek vah na jednu stranu - dokonce na tu SPRÁVNOU stranu ... což je vítaný bonus. Velice zajímavé je přitom nastínění problému segregace, neboť Evropa - potažmo Francie je v tomto ohledu daleko pokrokovější nežli její zámořský spojenec ... třebaže pro mnoho černošských vojáků to může paradoxně znamenat smrt. Možná se vám bude zdát, že je tady všeobecně kladen přílišný důraz právě na Francii - jenomže se jedná o francouzský dokument, takže je to logické a vcelku pochopitelné. Pokud bychom se rozhodli dát dohromady náš vlastní seriál mapující První světovou, pak můžeme vybírat a upřednostňovat pro změnu reálie, které přímo souvisejí s Českou - nebo spíš ČESKOSLOVENSKOU republikou. 5. Vysvobození: Německo ... s Rakousko-Uherskem po boku ... neztratilo víru v konečné vítězství, když zdánlivě elegantně, leč ve skutečnosti značně neprozřetelně napomohlo k vyšachování Ruska ze hry zkrze bolševickou revoluci. Dokonce ani španělská chřipka ho nepřiměla k přehodnocení situace. Naštěstí pro Svět ... naštěstí pro NÁS jakoby přece jenom - byť se značným zpožděním - občas zafungovalo cosi jako vyšší spravedlnost, takže jeho smělé plány definitivně skončily na smetiště dějin. A tak 11. 11. 1918 - přesně v 11:00 hodin mohl Svět vstát a udělat první krok vstíc MÍROVÉ budoucnosti ... vykoupené milióny životů a korunované rozpadem tradičních, leč patrně přežitých monarchií, které až dosud vládly evropské pevnině. Víte ... z dnešního pohledu si vůbec nejsem jistá, zdali by Německo jakožto poražená regionální mocnost zapomnělo na své ambice, kdyby k němu byla Versailleská smlouva velkorysejší. Popravdě ... moc tomu nevěřím, nicméně historie si na žádná kdyby nehraje. ===== P.S.: Je to cca 100 let ... co je to v porovnání s lidskými dějinami ? Nemluvě o druhé, ještě ničivější válce, která zdevastovala náš svět o pouhých 20 let později. Oč jsme lepší - s našimi "západními" a "evropskými" hodnotami ... v jedenadvacátém století ? Bojujeme bez oficiálního starosvětského vyhlašování válek ... na cizím území ... ve jménu zprofanovaných ideálů, kterým sami už dávno nevěříme, kterými se NEŘÍDÍME, pod jejichž záštitou jsme holubici míru předhodili jestřábům. Kdybychom se nebáli zbraňových systémů protivníka, kterého jsme si vynašli, byli bychom ochotni během minuty rozpoutat další globální válečný konflikt. Z čehož vyplývá, že by nebylo úplně od věci zařadit vybrané dobové válečné dokumenty do osnov v rámci povinné školní docházky.(14.2.2017)

Budu se opakovat. Stejně jako je jeho starší bratříček nejlepší dokument o Druhé světové válce, je tohle s přehledem nejlepší dokument o Velké válce. Formálně je dokonalý, občas až hyperrealistický a pohlcující. Obsahem bohužel trochu pokulhává. Je mírně zkratkovitý, částečně nepřehledný a zaměřuje se na zbytečné detaily ze zázemí. Přesto přináší natolik raritní záběry, že nechává konkurenci daleko za sebou. Nabízí jednu z mála možností vidět dávno ztracený věk kolonialismu a vrchol moci Evropy. Po téhle válce přijde ostrý předěl a svět už bude vypadat úplně jinak.(10.12.2016)

Lidský pohled na válku...(14.2.2017)

Nevidel som, ani nepočul o lepšom dokumente o 1.SV, keďže materiálov je iba obmedzené množstvo a tu to mám rovno vo farbe spolu s dokresľujúcimi zvukmi. Zaujímavé ako dobová tlač vykresľovala vojnu tak romanticky až väčšina vojakov tam šla s úsmevom. V časti zvanej "Peklo" však je vidno, že to sa ihneď zmenilo a oproti Druhej svetovej vojny sa líšila v tom, že naozaj nikto na také čosi nebol pripravený a nepriateľské vojská slúžili najmä ako pokusné králiky novým zbraniam.(28.12.2015)

Vynikající dokument. Naštěstí jsou všichni pomatení účastníci bezppečně mrtví. Fuj.(27.10.2017)

Výborný dokument mapujúci tie najdôležitejšie udalosti prvej svetovej, plný pôsobivých záberov a množstva informácií. Apokalypsu (spolu s druhou svetovou) by mal povinne vidieť každý človek.(23.7.2015)

Tento dokument má všechno a i přes nepříliš kvalitní autentické záběry mě vždy mrazí v zádech, informační hodnota je 100%.(24.3.2017)

Najlepší dokumentárny seriál o 1. svetovej vojne.(25.6.2018)

Bez komentára 100%! PS: najlepšia časť? Určite "peklo"!(18.1.2016)

Slušný dokument, ale kvalit své obdoby pojednávající o 2. světové válce nedosahuje ani zdaleka. Zásadní rozdíl mezi oběma sériemi je v tom, že zatímco Apokalypsa: WW 2 se snaží stručně, přehledně a poutavě zmapovat stěžejní událostí 2. světové, Apokalypsa: WW 1 je spíše kritikou války, která ukazuje zejména utrpení vojáků i běžných lidí. V Apokalypse: WW 1 se tak dozvíte o tom, že vojáky v zákopech zaživa okusovaly krysy apod., ovšem neuslyšíte ani slovo o naprosto zásadních událostech války jako byly například Bitva u Jutska nebo Brusilovova ofenzíva. Dá se tak říct, že se tato série zabývá spíše řadovými vojáky, než válečnými událostmi. Obecně se taky orientuje zejména na západní frontu a informace o ostatních frontách jsou jen velice povrchní a zkratkovité, což mě rovněž zklamalo. Také mě mrzely různé historické nepřesnosti, například to, jak je král Jiří V. vyobrazen jako ústřední politická figura Velké Británie, i když ve skutečnosti neměl v podstatě žádnou moc. Co se týče vojenské strategie a taktiky, tak se v celých 5 dílech dozvíme akorát to, že všichni vrchní velitelé byli neschopní zoufalci posílající statisíce lidí na smrt (nepopírám, že to byla v některých případech pravda, zdaleka však ne ve všech). Dále zde prakticky vůbec nejsou vysvětleny politické příčiny války. Nakonec mi také vadilo poměrně chaotické uspořádání popisovaných událostí a neustálé skoky v čase i v místech. Když bych to shrnul tak po vizuální stránce je to vynikající práce. Skvělé záběry, které jsou zde navíc v barvě a v doprovodu výborné hudby, jsou opravdu poutavé. Klobouk dolů před tehdejšími válečnými kameramany. Po informativní stránce je tato série spíše zklamáním a ucelenější přehled o událostech 1. světové války vám poskytne i Wikipedie. Jako studijní materiál bych toto dílo asi nedoporučil, naopak jako svědectví hrůz a utrpení z této "Velké války" určitě ano.(8.9.2016)

Po Apokalypse z 2. světové války je toto další skvělý dokumentární počin, který ukazuje někdy až šokující záběry a skutečnosti z 1. světové války. Isabelle Clarke a Daniel Costelle jsou dokumentárními génii.(27.5.2017)

Poměrně obsáhlá dokumentární série, která srozumitelně převypráví 1. světovou válku. Její autoři si dali práci a drtivou většinu dobových záběru zpětně obarvili a ozvučili a tím ještě víc umocnili krutost téhle války. Války, o níž většina lidí zná pouze menší počet faktů, stejně jako já. Dozvíme se spoustu zákulisních informací a proniknem do politických šachů tehdejších zúčastněných zemí. Co, kdy, kde a proč. Samozřejmě nebude chybět popis dobové techniky a všemožných "vynálezů", které měly urychlit vítězství v hrůzostrašné zákopové válce. Nasazení bojových plynů, smrtící epidemie a krátký život vojáků na frontě. Tohle vše v 21. století bude působit naprosto otřesně a neuvěřitelně, ale když jde o zabíjení, lidská genialita nezná hranic.(9.12.2016)

Viděl jsem už spoustu válečných dokumentů, spoustu z nich se mi líbí, ale jen malá který z nich se odvážně pouští do své tématiky. Apokalypsa: 1. světová válka se s vámi nemazlí. Poodtajní vám záběry, které jste dosud neviděly, hrůzy, které zažívali před 100 lety vojáci na všech frontách. Dokument je výborně udělaný, hodně se mi líbil nápad smrtky na planetou Zemí, která vyznačuje apokalypsu. Každý historický úsek je zde pořádně prostudován a vysvětlen, ovšem je jen jedna věc, u které mě filmaři zde zklamali. Za celou dobu totiž neuslyšíte nic o Československých legiích a při tom to byli zdatní vojáci, kteří v Rusku proti Rakušanům zaznamenali velká vítězství, ale to je jen slabá výtka. Dokument bych rozhodně doporučil všem politikům, aby viděli, co se všechno může stát s naší planetou, když touží po moci. Ještě jednou zdůrazňuje výbornou kvalitu tohoto dokumentu a s chutí ho mohu nazvat tím nejlepším z 1. světové války.(13.3.2015)

Kým som neuvidel toto, myslel som si, že Vojna vo farbe je tým najlepším dokumentom o prvej svetovej vojne. A v podstate aj je, ale z dejinného hľadiska, z hľadiska udalostí. Tento dokument ma dostal ešte viac. Odkrýva krutosti vojny z bežného pohľadu, ukazuje, čo vlastne prežívali ľudia a vojaci. A to všetko v krásnej farbe, ako by sa to udialo pred pár rokmi. Tu sa nedá inak len hodnotiť 5 hviezdami, pretože 6 sa nedá dať. A ako sa tu odporúča, aj považujem za najlepšiu 3. časť: Peklo.(13.3.2016)

Rovnako výborné ako verzia o druhej svetovej, tie farebné zábery tomu proste veľmi pomáhajú.(15.3.2017)

Přišlo mi, že scénář byl tvořený podle dotupných obrazových materiálů, jistě dost omezených, namísto držení se historie a faktů. Dokument potom sází spíš na pocitové vykreslení zbytečnosti války a daří se mu to, mně ale právě víc historie a faktů chybělo.(15.3.2017)

<< předchozí 1 2