Reklama

Reklama

Apokalypsa: 1. světová válka

(seriál)
  • Francie Apocalypse la 1ère Guerre mondiale (více)
Dokumentární / Válečný / Historický
Francie, 2014, 4 h 20 min (Minutáž: 52 min)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Pětidílný dokumentární seriál vám ukáže první světovou válku tak, jak jste ji doposud neměli možnost spatřit. Poprvé uvidíte doposud nezveřejněné a pro toto období velice vzácné barevné záběry a restaurované záznamy. Ocitnete se na bojištích, ale poznáte i každodenní život civilistů za bojovou linií. Je možné opomenout oběti, které přinesla celá jedna generace? Jak došlo k tak brutálnímu a dalekosáhlému konfliktu? Jak muži a ženy po čtyři roky snášely tato zvěrstva? Tvůrci dokumentárního seriálu použili více než 500 hodin archivních záběrů, většinu z nich doposud nezveřejněné a nyní navíc kompletně kolorované. Apokalypsa: 1. světová válka celosvětově přistupuje k řešení těchto zásadních otázek, ale taktéž vypráví příběh s citlivým a intimním přístupem. Příběh vás zavede do centra bojů, od zákopů v severní Francii až po méně známé fronty v Rusku, Srbsku, Turecku či Palestině. Stranou nezůstanou ani každodenní životy civilistů za bojovou linií. Vyprávění oživuje vzpomínky těchto mužů a žen. Pomáhá lépe pochopit a vcítit se do minulosti, kdy se svět řítil do apokalypsy. (National Geographic)

(více)

Recenze (56)

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Začínam vážne uvažovať, či nepreceňujem dokumenty o 1. svetovej vojne, pretože ich často hodnotím najvyšším hodnotením. Proste tie informácie ma zaujímajú, som za ne vďačný, tiež za tie zábery a ešte viac ma vie potešiť aj farba. Tento seriál je kratší, no tá stručnosť je dosť správne zostrihaná a myslím, že v súčasnosti by som vedel odporučiť aj tento seriál. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Je skutočne obdivuhodne, že aj s prvej svetovej je toľko skvelých záberov. Rovnako ako v dokumente o druhej svetovej s cyklu Apokalypsa, aj tento prináša perfektné zhrnutie v piatich dieloch. Navyše ponuka na tu dobu skutočne fantastické (a tomto dokumente aj pekne kolorované a zreštaurované) zábery a ukáže prvú svetovú tak, ako ste ju doteraz určite nevideli. 95% - 5* ()

Reklama

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Pět let po veleúspěšné sérii Apokalypsa: 2. světová válka vydalo duo režisérů Isabelle Clarke a Daniel Costelle obdobnou sérii o 1. světové. Je úžasné, jak se podařilo oživit prastaré filmové materiály z dřevní doby němého filmu, dodat jim zvuk a barvu, znovu vdechnout těm nešťastným vojákům v zákopech život. Přesto mám pocit, že na úroveň kvalit dříve natočené série se nyní nedostáváme. Vysoko hodnotím první a poslední díl, kde je krom samotné války věnována velká pozornost mezinárodní politické situaci a zájmům velmocí. Zbytek se odehrává stejně jako celá válka v zákopech. Leč bohužel téměř s výhradním zájmem o západní frontu. Složitá situace uvnitř mnohonárodnostně poskládané Rakousko-Uherské armády, boje v Polsku a Turecku, Itálii, Balkáně, Občanská válka v Rusku, to vše je nastíněno jen velmi povrchně. Tak zásadní věc, jako byla Kerenského ofenzíva, jejíž selhání ve svém důsledku znamenalo pád Prozatímní vlády, není zmíněna vůbec. Stejně tak cizinecké legie. Líbil se mi závěr, kde už byly vhodně naznačeny nedostatky mírových jednání a zárodky problémů a nestability poválečného uspořádání, které měly vést k budoucím katastrofám. Wilsonova politická doktrína práva národů na sebeurčení byla uplatněna pouze vůči poraženým říším, které se zhroutily do propadliště dějin. Francie s Anglií si kolonie ponechaly a v Orientu vznikly umělé státy, s jejichž důsledky se potýkáme dodnes. Ta bezmoc vyřešit novodobé uspořádání Evropy a blízkého východu je patrná. Ve svém důsledku znamenala jen 20 leté přerušení bojů. Je to také důvod, proč někteří historici mluví o obou světových válkách jako o jednom velkém konfliktu. Z popela Velké války povstala říše, která spálila celou Evropu ohněm tak strašným, že pohřbil celý starý svět. Předtuchy se naplnily. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Slova "kde se vzalo ve světě tolik zla" následuje bezhlavý pád tehdy civilizované Evropy do jednoho velkého epic failu, šílenství a nesmyslnosti, přes všechna pekla zákopů zpustošených krajin masových hrobů zabahněných mrtvol a ostnatých drátů na území nikoho. Made in France jako rozlámaný kolébky demokracie, příjemně odvyprávěno, poskládáno komplet z brutálně kolorizovaných dobových záběrů - což je asi vůbec nejúžasnější. Vžít se do té doby a všeho co se událo jde tak naprosto hladce. Ač (logicky) malinko frankofilní, zatížený na západní frontu a v rámci 250 minut stručný (dá se dohnat jinde), je tohle "povinný", osobitý, samé chvály hodný příspěvek a já se těším na další dva související tituly z úseku dějin co už navždy tak suveréně fascinuje. P.S. Jako krátký středoškolácký prequel doporučuji toto (spolu s částí I a II). Jako doplňek z pohledu amíků sérii The GREAT WAR, britů s důrazem na následky toto, skvělá též podcast série Dana Carlina, "Blueprint for Armageddon", plus zde tipy na náležitě temný hudební doprovod, nezapomeňte na Verdun speciál, časostroj Petera Jacksona, králem všech WW1 titulů ale zřejmě asi tohle. ()

kulyk 

všechny recenze uživatele

Vážně si myslíte, že je lidstvo an sich smysluplná záležitost? No prosím, pusťte si toto. Jako zázrakem se vám během chvíle v ruce objeví žiletka, copy se samy svážou do oprátky a objevíte nečekanou schopnost zfalšovat recept na arsenik. Doporučuji všem farářům - vyserte se na blábolení, zahoďte kolárek a jděte si ven zaprcat i se staršími chlapci, protože vaše služba spolku živočichů, nejvíce připomínajících tupé mravence, je zcela zbytečná. Bůh není. ()

Galerie (59)

Reklama

Reklama