Výchovný poradce

• Kanada

Guidance

Komedie

Kanada, 2014, 81 min

"Měl bys zavolat mámě a tátovi! - Ne, ty jsem vymazal. - Dobře, tak musíš mluvit s někým jiným, třeba s psychiatrem. S někým mluvit musíš!"... Když už mají všichni na vaší rodinný fotce začerněný obličeje fixem a nechce se vám ani k tomu psychiatrovi, tak se buď a) staňte výchovným poradcem nebo b) si pusťte tenhle film. "Tenhle svět je na ho*no a když do něj zapadáš, tak jsi na ho*no taky." Depresivní? Možná, ale ze života. Tak hezkou budoucnost všem...(3.3.2016)

Tak komedie to není ani náhodou, to by tvůrci museli víc přitlačit. Je to smutný film o dospělákovi, který už nemá co ztratit a v životě se nachází na dně. Prostředek snímku, kde radí středoškolákům sice pobaví, ale je to velmi slabá náplast. Hrdiny mi bylo spíše líto, než abych se nějak výrazněji u toho bavil.(16.6.2016)

Jak mám vlastně tenhle komentář začít? Vždyť je o člověku, který se potácí na samotném životním dnu a strhává do něj i lidi kolem sebe. Na druhou stranu se nemůžu zbavit dojmu, že to všecko dokáže život připravit každému z nás. A možná i proto se flaška chlastu nachází na samotném plakátu. Příběh je totiž něco, co každého normálně smýšlejícího člověka musí zaujmout. Má v sobě totiž takové ty euforické momenty, které prostě nedokážou zklamat. Ve druhé polovině ale přestává všechna legrace a já začal nad životem hodně přemýšlet. A dokonce mi z toho filmu nebylo úplně nejlíp. Ten film je totiž odrazem toho, čím by se mohl stát každý z nás. A možná to je právě to, co mě děsilo.(3.3.2016)

"Žiju v prostoru mezi přehnanou starostlivostí a sraním na všechno." Výchovní poradci, stejně jako učitelé, které jsem ve svém životě potkal, jsou většinou nudní ptáci. To David je jiný. Vzděláním neztrácel čas a chlast s drogami a motivačními kazetami z něj učinili skutečně nezapomenutelného výchovného poradce. Já jsem se s ním docela bavil, ale při představě, že by někdo podobný rozjížděl své aktivity na škole, kterou navštěvují moje děti, mi to už nepřipadalo zdaleka tak zábavné. Beru si železnou trubku a jdu to do školy řádně zkontrolovat.(4.5.2016)

Přesně tohle jsem v tomhle výserovým období potřeboval. V první části jsem se s hlavním hrdinou celkem snadno ztotožnil, takhle bych ty dnešní fagany vychovával taky, "nehubni, svět nepotřebuje další vychrtlou, buď rebelka" , ale čím dál víc se ukazovali, že spíš než komedie je to vlastně velmi smutný film o jednom posraným životě.(1.3.2016)