Hardcore Henry

Chardkor

(festivalový název)

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2015, 96 min

Úžasné, co ti nadšenci s těmi pár dolary udělali, ale celovečerní stopáž to neutáhne. I hodina by asi byla moc, ale šlo by to ještě odpustit. Dalo by se stěžovat i na občasnou nepřehlednost, ale to beru jako část kouzla.(29.4.2017)

Už ako malý chlapec som túžil vidieť film z pohľadu vlastnej osoby, samozrejme obzvlášť v akčnejšom prevedení, čo sa mi už v posledných rokoch párkrát splnilo, spomenúť musím hlavne taliansky Hotel Inferno, v ktorom sa dá užiť aj nespočet prestreliek a drsných úmrtí, alebo francúzsky Maniak, aj keď sa nakoniec zatiaľ nejednalo o nejaké nezabudnuteľné záležitosti. No práve Hardcore Henry mal byť takým vyvrcholením tejto série pokusov s kultovým potenciálom a síce sa mu to možno aj celkom podarilo, ale predsa len sa neubránim čiastočnému sklamaniu. Zápletku v tomto prípade snáď ani nemá cenu hodnotiť, tá je ako z tej najjednoduchšej počítačovej hry, takže v tejto ceste za záchranou manželky ide len o striedanie lokácií a zlikvidovanie každého protivníka, čo tu ale aj celkom stačí, hlavne, že sa tu stále niečo deje, je to správne ruské a zábavné a sekvencie medzi akciami osviežuje Sharlto Copley v mnohých podobách, ktorý sa objaví vždy v správnom čase a na správnom mieste a ešte nikdy ma takto nebavil, tu bol skutočne perfektný. Ale podľa mňa by bolo určite lepšie, keby sa to v rámci možností držalo v tej realistickejšej rovine, všetky tie nezmysly o telekinetickom záporákovi, ktorý sa snaží vytvoriť armádu polocyborgov s tým, že práve hlavný hrdina je z nich najlepší ma vôbec nebavili, toto patrí do tých najväčších brakov, takže mi to kazilo výsledný dojem. A teraz už k samotnej akcii, ktorej je nespočet, tu prakticky jedna akčná sekvencia strieda druhú, sadol mi výber lokácií a určite musím pochváliť jej veľkú rozmanitosť, takže okrem očakávaných súbojov a prestreliek nechýba ani dostatok naháňačiek a kaskadérskych kúskov. Ale cítiť z nej nižší rozpočet, občas som mal pocit, že sledujem seriálovú produkciu deväťdesiatych rokov, len samozrejme v omnoho brutálnejšej podobe, ktorú osviežuje jedine ten pohľad z prvej osoby. Bez toho by bola väčšina akčných scén zúfalo priemerná. Ale takto sa tu nájdu aspoň dve, tri skvelé akčné scény, pochváliť musím hlavne vynikajúcu cestnú naháňačku s rotačným guľometom, prestrelku v polorozpadnutom komplexe, kde poteší aj krátka sniperská sekvencia a pešia naháňačka v parkourovom štýle. Zvyšok mi už prišiel skôr len taký priemernejší, čo najviac zamrzí pri súbojoch, ktoré sú mimoriadne brutálne, ale práve pri nich je pohľad prvej osoby skôr na škodu, lebo nedovoľuje si ich dostatočne užiť. Režijne a technicky je to u mňa trochu rozporuplné, cítiť z toho to nadšenie, ale chýbajú skúsenosti, čo vidno aj na občas horšom strihu, ktorý niekedy kazil prehľad v situácii a k tomu ten spomínaný nižší rozpočet, aj keď napríklad úvodná fáza vo vzdušnom komlexe vyzerala veľmi dobre. A určite musím pochváliť výber hudby, ktorá vedela zabaviť, vygradovať tempo, ale aj dosadiť nejaké tie emócie. Takže síce Hardcore Henry nie je až taká akčná pecka, akú som pôvodne očakával, ale určite si ho ešte párkrát pozriem, bavil som sa dosť, viacero scén bolo skvelých a prajem mu len úspech, aby sa podobných filmov ešte pár natočilo. 72%(24.4.2016)

Splnený detský sen a miesto milióna nepodarkov tu máme na prvú šupu filmársky experiment, ktorý z POV ždíme úplne všetko čo sa len dá. A to je dobre, lebo aspoň nikto nebude mať nutkanie posúvať laťku vyššie. Nedá sa. Pecka a jedna z najkrajších slepých uličiek kinematografie. Welcome to action heaven. 95%(25.9.2016)

První svého druhu ? Palce hore za odvahu. Film je zajímavé vidět, ať už jste zarytí pařani, nebo jste jen ve školních letech o nějakou tu gamesu občas zakopli. I když jsou pocity z filmu spíše pozitivní, je dobře, že není delší. Po nějaké hodině likvidování "neschopných" protivníků se totiž dostavuje lehká letargie (a rozhodně to nebude nedostatečnou vynalézavostí typů usmrcení). Půlhvězdu navrch za několik povedených vtipů a spoustu trefně vybraných songů v čele s "Don't stop me now", kterou jsme mohli slyšet už v traileru - 70%.(20.4.2016)

• TheDarKnig

Chápu, o co tvůrcům šlo, ale takhle ne. Tohle je sled akčních videoklipů bez jakékoliv soudržnosti. A s podivínským Sharlto Copleym (to by bylo asi plus, co já vím). Řemeslně je to rozhodně excelující, ale i tam to není 100% (hlavně z filmařské roviny, kaskadérské kousky mají zvládnuté dost dobře). A závěrečná over the top akce mě nebavila vůbec. Když už videoklipy, chtělo to více scén jako ta na silnici, podbarvené pořádnou vypalovačkou. Zahrál bych si raději hru. Ale popravdě, i s ní bych nebyl příliš spokojený, ovšem aktivní zapojení do řezničiny by bavilo víc. Jestli chcete vidět rozdíl mezi dobrou a špatnou adrenalinovou akční řežbou, pusťte si Serbuan Maut a tohle.(21.9.2016)

• Kaka

V rámci inovace akčního žánru pouze předskokan, protože do plnohodnotného filmového zážitku má Henry daleko. Nulový děj a zběsilý sled akčních scén nezalepí pocit, že tahle klipovitá fraška je jen a pouze spotřební matroš s krátkou životností. Originální, technicky velmi povedený, ale zároveň vyčerpaný téměr na maximum. A tentokrát nebylo potřeba ani druhého, či třetího dílu. Stačilo 90 minut toho prvního.(14.7.2016)

Přímočará adrenalinová šleha do hráčova srdce. Vzpomínky na Far Cry, GTA, Crysis a další se valí s každou další minutou snímku. Sharlto Copley v několika skvělých kreacích najednou to táhne dopředu, ale za hrdinu je tu Najšuller, který to dal celé dohromady. Skvělá hudba. Film pro dobrou náladu.(5.3.2017)

Neříkejte lidem, že mají „teplou“ bundu…zvlášť ne těm, co drží plamenomet…Ale popořádku. Už úvodní „labužnické“ titulky mě patřičně navnadily. A pobavily, ostatně jako celý film. V něm se prakticky pořád něco děje, chvilek oddechu tu vskutku moc není, a zběsilé tempo Hardcore Henryho žene neustále vpřed. To ovšem neznamená, že by se měl divák ztrácet v tom, co se děje. Tedy, jak kdo, já problém neměl, avšak uplakánkům žehrajícím na „třesoucí se“ kameru či „chaotický“ střih můžu jenom doporučit nějaké komorní drama, to třeba budou stíhat...Jinak ale tahle krvavá a brutální jízda plní přání fandům stříleček prakticky na počkání (i když, pokud vám tenhle herní žánr nic neříká, možná se filmu radši vyhněte). A jako bonus zde nechybí spousta trefných detailů („Darth Vader“, „Sedm statečných“, „rohožka“, Sinatra apod.) a humor sám o sobě (např. Jimmyho výstupy). Jistě, filmu se dá lehce vytknout jednoduchost příběhu či hlavní záporák, ale to je asi tak vše (alespoň ode mě), a proto hodnotím silnými 4*. „Henry! Naslouchej svému srdci!“(26.8.2016)

Prvý celovečerný film natočený na kompletku z vlastného pohľadu dopadol na výbornú. Adrenalínová jazda v štýle filmu Zastav a neprežiješ / Crank (2006) je plná nápadov a vtipných momentov. A Sharlto Copley opäť vychytil parádnu postavu. Pre fanúšikov FPS strieľačiek naprostá povinnosť. Nič lepšie dlhú dobu nemusí prísť.(24.4.2016)

Někoho to nadchne, jiného znechutí. Já byl někde uprostřed. Ostatně jak jsem předpokládal, zvolený styl klučičí slasti á la já jsem ten, kdo střílí lidi do hlavy a láme jim kosti v těle, mě bavil slabou hodinku. Pak se začal velmi rychle zajídat. Celou dobu totiž sledujeme dění Henryho očima. A to je skutečně Hardcore. Tahle nálož s absentujícím dějem začíná probuzením a rychlým naservírováním, že je všechno trochu špatně. Pak náš anonymní hrdina začne likvidovat četu pěšáků, často odněkud vyskočí Sharlto Copley, pronese pár úsměvných vět a zase zmizí, vše je zabalené do špinavého vizuálu a dlouhých scén bez zdánlivého střihu. Když přijde, neruší. Výsledek je velmi intenzivní kolotoč, svěží, sebevědomý a zábavný i zatraceně násilný. Ač budu zřejmě navždy (v rámci žánru) příznivcem spíš přihlouplých akčních pecek z osmdesátých let, něco takhle progresivního a takhle pokleslého mi asi tu a tam docela zachutná.(6.6.2016)

Buďme upřímní - ,,příběh" sám je blbější, než Nastěnka, ale o to tady asi nejde. Kreativnost z hlediska akce samotné je chvílemi dechberoucí a kohokoliv, kdo není moje stará nebo jí podobné stvoření, pobaví. Takže to je asi pro kluky a zednice. Mužnější zednice. Pokud tedy taková lesba není epileptik a řadový stroboskop ji neobrací naruby a nerozjíždí u ní nečekané patní kreace.(1.3.2017)

Jsem hráč. Musim říct, že docela vášnivej. Celej život sem si přál vidět něco jako je Hardcore Henry. FPS story na velkym plátně, která náruživejm pařanům odpálí mozek do stratosféry.(23.4.2016)

Pro milovníka akčních videoher absolutní povinnost. Přiznám se že jsem podobné hry hrál spíše v počítačovém pravěku a za posledních asi 15 let mám na pažbě 0 zásahů. Obal je vskutku zpočátku lákavý, uprostřed na chvilku dojdou nápady aby vás závěr opět náležitě rozsekal. Průvodcem filmu je můj oblíbenec Sharlto Copley. Bez něj by se ve filmu vlastně nemluvilo, protože z Henryho za celou dobu nevypadne jediné slovíčko. Jako akční pecka roku film bez problému obstojí. Oproti tomuhle působí Stathamův Crank spíše trapně. 75%(19.7.2016)

• D.Moore

Pořád se něco dělo a bylo tam tolik nápadů... Jenže stejně jsem se nudil. A bohužel ne málo. Je to zkrátka jako první či druhý Machette - kdyby zůstalo u krátkého filmu, nic by se nestalo. Nicméně forma je zajímavá a vlastně jen kvůli ní jsem vydržel až do konce.(25.6.2016)

Rus vzal GoPro a natočil věci, které lze udělat snad jen v Rusku. Nekompromisní first person orientovaný flák, svým způsobem novátorský, jelikož se tím inspiroval třeba letošní Grimsby s jakovždy perfektním Sharlto Copleym a to ve všech (nejen) hereckých polohách a úlohách. Ilja Najšuller si hodně libuje ve hrách a svou prvotinou dokazuje, že má na to to dotáhnout daleko. Dvojka jen tak nebude, ale stejně jako jsem před lety slintal u Wanted, podobné pocity jsem měl i u Hardcore Henry. Někdy by se hodilo upustit o FPS, ale ztratilo by to ten jedinečný look, což by nebylo žádoucí a musím smeknout nad tím, jak to celé natočili. 8/10, jelikož je to neskutečný klenot, kterého je si třeba vážit.(1.5.2016)

• Wacoslav1

Mno nakonec mě to moc neoslnilo. Byl jsem na to zvědavej, ale jak se začali kolem upoutávky na tenhle film zjevovat slogany typu : totální filmová revoluce! nebo něco takového jste ještě neviděli, tak jsem zpozorněl a teď už vím proč. Jasně namítnete, že všichni jsou spokojený a jenom starej kverulant Wacoslav1 zase píčuje... No a v tom je právě ten problém, protože já tak nějak až na pár výjimek v posledních letech moc neberu filmy se kterýma jsou všichni spokojení a tohle pravidlo se opět potvrdilo. Jasně věděl jsem do čeho jdu a s čím můžu počítat, ale to neznamená, že to co jsem viděl se nedalo natočit daleko líp. Ze začátku je ten first person pohled docela svěží a netradiční, ale někdy tak v půlce filmu mě začal iritovat a určitě k tomu nepomohla ta častá celková (ne) přehlednost. Jasně je to akčňák z pohledu první osoby a tak pochopím, že kamera je neklidná a klepe se, ale nasekat do toho ještě ranec naprosto zbytečných střihů k té přehlednosti rozhodně nepřispělo nemluvě o tom, že tvůrci se až tak moc zaměřili na to aby stvořili tenhle fetiš kult, že zapomněli na to, že by to mělo mít aspoň nějakej scénář. Ta jediná a hlavní pointa mi byla od začátku jasná a co mohla zachránit akce to posralo to píčoidní zpracování nemluvě o tom, že hlavní záporák je jenom takovej trapnej telekinetickej blbeček co těží jenom ze svého ujetýho vzhledu a pronáší rádoby cool hlášky na víc se nezmůže, ale ok abych jenom neřval, tak neříkám, že pár dobrých nápadů tu zase nebylo a párkrát jsem se nepousmál a pokud něco nebo spíš někdo v tomhle filmu bezchybně funguje tak je to opět neustále měnící polohy v různých postavách Sharlto Copley kterej tu jako jedinej má dobrý kecy a splnil co jsem od něj očekával. Co se akčních scén týče, tak vyloženě mě bavila jenom ta sekvence v té rozpadající se továrně jejíž exteriéry mi připomněli finále Expendables 3 kde Copley jako vojenskej mazák provádí hrdinu barákem a společně likvidují nepřátele. Tahle scéna nebyla dokurvená ani kamerou ani střihem a ukazuje, že když se chce tak se i tenhle typ akce dá snímat relativně přehledně, škoda, že takhle nevypadal celej film.45%(26.4.2016)

• cheyene

Rád bych dal alespoň 3*, protože mě zaujalo vyprávění příběhu (či spíše "příběhu") z pohledu první osoby, avšak natolik nezáživný rádoby děj mě značně nudil a radost z inovativního ztvárnění vypršela po prvních 15-25 minutách. Pustit si Hardcore Henry je jako sledovat nějakou zfilmovanou PC hru - střílečku. Perfektní dynamický soundtrack podtrhuje precizně nasnímanou akci, avšak celé to na mě působilo jaksi primitivně a bezhlavě. Bohužel.(4.10.2016)

První hodinu se na to dívalo dobře a bavilo mě to, hlavně Sharlto Copley byl mega. Poslední půl hodinu už to na mě působilo trochu okoukaně, předposlední akční sekvenci jsem znal už dlouho z internetu a finále mi přišlo nejslabší. 60% s tim, že to ale určitě stojí za vidění.(26.4.2016)

Oceňujem nápad, ale ako celok ma to zas až tak nechytilo. Fajn, že to bolo točene všetko iba s pohľadu hlavnej postavy, vždy som taký film chcel, ale ma to menší háčik. Akčná stránka je samozrejme bez debaty famózne vymakaná, krvavá, adrenalínová, našlapaná a šialene akčná, proste najväčší ťahák filmu, ale príbeh, ktorý by vás trošku chytil moc nedostanete. Záver sa snaží ešte o akýsi zvrat v príbehu alebo šokujúce odhalenie, ale to je len príjemná bodka k záveru. Chcel som strašne fandiť hlavnému hrdinovi, ale niekedy sa ani nedalo, pretože mi to prišlo, že to ma na obtiažnosti Easy a zvládne to všetko aj s prstom v nose. A zvládol. 70% - 3*(3.10.2016)

Tak jsem se bála, že to co funguje s ovladačem a v krátkometráži (Bad motherfucker, 2013), neudrží pozornost 90 minut, ale jo, ikdyž si člověk chvilkama připadá, že sleduje lets play nějaký střeštěný hry alá Postal, tak je to tak nabušený neustálou, a hlavně fakt absurdní, akcí, že to vesměs nenudí... Přišlo mi že tvůrci vysbírali lecos, co potkali v kdejaký prvořadý i druhořadý pařbě a narvali to sem... škoda, že to není ve 3D, ten film si o to vyloženě říká, ač je dost možný, že z některejch částí by asi publikum kolabovalo v závrati, nebo na bolest hlavy(20.4.2016)

1 2 3 4 5 11 20 30 39