Zbraň

• Česko Hardware (festivalový název) (více)
Trailer

Je 21. století a svět postihla nukleární válka i ty nejhorší ekologické katastrofy. V této nehostinné krajině se snaží přežít mladý pár, do jehož života však nečekaně zasáhne nepřátelsky naladěný robot.  Režisér Richard Stanley celovečerně debutoval právě tímto apokalyptickým snímkem odehrávajícím se v budoucnosti po nukleární válce. Země se proměnila v radioaktivní pustinu, na níž vyschly oceány a vše vypadá jako neúrodná poušť. Dylan McDermott zde ztvárnil roli „tvrďáka“ Mosese „Mo“ Baxtera, vyčerpaného bývalého vojáka, který tráví většinu času v „zóně“, vyprahlé krajině poseté zbytky radioaktivního odpadu z války. Na „výletě“ se svým parťákem z války Shadesem (Jon Lynch) narazí Mo na zajímavou věc – hlavu robota. Koupí ji od hrůzně vypadajícího „poutníka“ (Carl McCoy, frontman gothicrockové formace Fields of the Nephilim) a odveze ji domů své samotářské přítelkyni, umělkyni Jill (Stacy Travis), aby ji mohla použít na svou poslední sochu. Ani jeden z nich však netuší, že rozbitý robot je ve skutečnosti prototyp bojového kyborga Mark 13, který je schopen, pokud je v boji zničen, se sám z dostupných materiálů obnovit. Mark 13 se o svou obnovu samozřejmě pokusí, napojí se do elektrické sítě v Jillině obydlí, které se spíše než domu podobá pevnosti, a chystá se ji zabít. (oficiální text distributora)

Trailer

majo25

Netradičný mix rôznych sci-fi žánrov - mieša sa tu postapo s kyberpunkom a ešte k tomu so scifi-hororom. Máme tu jedného úchyla, jedného narkomana, párik tupých černochov, trpaslíka-servismena, nezávislú hrdzaňu, ktorá nevie čo chce a nakoniec hl. hrdinu, na ktorom ale prekvapujúco veľa toho z filmu nestojí. Začiatok vyzeral slubne, aj efekty neboli zlé, pár akcií cekom vyšlo, ale záver sa tvorcom veľmi nevydaril. Hodnotenie: 55% ()

chaometic

Začátek vypadá slibně, ale postupem času se z filmu vytrácí krása postapokalyptického světa, který na začátku dával iluzionárního pocitu starého cool scifi. Nemám nic proti starým filmům na MGM, ale dával jsem tomuto filmu větší procento úspěšnosti. Některé písničky ve filmu se my opravdu líbily, zvlášť ta předehra v koupelně a potom v posteli budila silný emocionální zážitek, zvlášť co přitom hrála Public image ltd-order of death. Jestli vám můžu něco doporučit s filmu Hardware tak pouze tu pornographii. Aspon, že na závěru filmu se dočkáme překvapení a do toho opět písen Public image ltd.....to se jim opravdu povedlo. ()

corpsy

Je niekedy až obdivuhodné, koľko filmov si to posralo nezáživnou prvou polovicou. V tomto prípade je to viac ako polovica. Posledná ´´terminátorovská´´ tretina snímku ( slávny Cameronov hit pripomenie hlavne častými zábermi na robotické oko, ktoré zoomuje ) tak prichádza už dosť neskoro, aj keď je výborne napumpovaná akciou a občasným gore. ()

A.L.E.S.

Jak řekl klasik: "Téma je dobré, ale prachbídně uchopeno." Tento bonmot by se mohl vztahovat i na Marka 13, ale nebylo to tak hrozné béčko, jak by mohlo na první pohled vypadat. Nejde o klasické sci-fi, kde spousta lidí bojuje proti spoustě mimozemšťanům nebo robotům. Dá se to přirovnat ke komornímu sci-fi, kdy se zblázní domácí spotřebič a ohrožuje obyvatele příbytku. Scény s robotem byly fantastické, ale neměly takový švih jako v podobných filmech. Za zmínku stojí i hudba, respektive průvodní melodie skupiny Public Image LTD. s názvem The order of dead. ()

Djkoma

Z počátku více než zajímavé sci-fi z prostředí světa po nukleární válce, které se po pár minutách zvrtne v podstatě hloupý a prázdný boj proti technologiím. I ta představa světa, v kterém se přes zdi lidé ukájejí ve sledování svých sousedů nebo neustále "drogové" stavy postav mi nepřijdou jako "ten" svět, který by nás čekal. Snaha se přesto tvůrcům ubrat rozhodně nedá. ()

• Bouře v úvodní scéně na poušti byla skutečná. (hladass)
  • V původním scénáři byl Moses Baxter bez práce a umíral na rakovinu. (hladass)