Zbraň

• Česko Hardware (festivalový název) (více)
Sci-Fi / Horor / Thriller
Velká Británie, 1990, 93 min

Je 21. století a svět postihla nukleární válka i ty nejhorší ekologické katastrofy. V této nehostinné krajině se snaží přežít mladý pár, do jehož života však nečekaně zasáhne nepřátelsky naladěný robot.  Režisér Richard Stanley celovečerně debutoval právě tímto apokalyptickým snímkem odehrávajícím se v budoucnosti po nukleární válce. Země se proměnila v radioaktivní pustinu, na níž vyschly oceány a vše vypadá jako neúrodná poušť. Dylan McDermott zde ztvárnil roli „tvrďáka“ Mosese „Mo“ Baxtera, vyčerpaného bývalého vojáka, který tráví většinu času v „zóně“, vyprahlé krajině poseté zbytky radioaktivního odpadu z války. Na „výletě“ se svým parťákem z války Shadesem (Jon Lynch) narazí Mo na zajímavou věc – hlavu robota. Koupí ji od hrůzně vypadajícího „poutníka“ (Carl McCoy, frontman gothicrockové formace Fields of the Nephilim) a odveze ji domů své samotářské přítelkyni, umělkyni Jill (Stacy Travis), aby ji mohla použít na svou poslední sochu. Ani jeden z nich však netuší, že rozbitý robot je ve skutečnosti prototyp bojového kyborga Mark 13, který je schopen, pokud je v boji zničen, se sám z dostupných materiálů obnovit. Mark 13 se o svou obnovu samozřejmě pokusí, napojí se do elektrické sítě v Jillině obydlí, které se spíše než domu podobá pevnosti, a chystá se ji zabít. (oficiální text distributora)

Goldbeater

Člověku chvíli trvá, než se naladí na podivnou vlnu Richarda Stanleyho. Jeho osobitá a silně stylizovaná vize postapokalyptické budoucnosti v rytmu kyberpunku a temně červené barvy je velmi působivá, snímek ovšem plyne poměrně pomalým tempem a dlouhou chvíli není úplně jasné, kam vlastně směřuje. Z tohoto dojmu nás ale vytrhne poměrně zběsilé a drasticky přemrštěné finále, v němž o gore a elektronické součástky není nouze. A k tomu epizodní roličky Lemmyho a Iggyho Popa, psychedelicky zabarvené snové scény a skvělá hudba, no nenechte se pak ukolébat. Docela zvláštní podívaná, kterou není úplně snadné nějak objektivně zhodnotit, a tak se možná nechám s hodnocením trochu unést. Smysl pro atmosféru Stanleymu rozhodně upřít nelze. ()

darkrobyk

Úvodní půlhodinka sice věrohodně zobrazuje svět po zničující válce, ale jinak nudí. Jakmile se však v obývacím pokoji Jill smontuje dohromady terminátor, příběh se rozjede a s první zmasakrovanou obětí přichází boj o život. Působivý vizuál sází na kombinaci světel a stínů či barevné ladění do jedovaté červeně. Obstojný android má fajnovou výbavu - vrták, pila, nůž a hlavně jehly napojené na ampule s jedem. A samozřejmě s jeho regeneračními schopnostmi není jednoduché ho zničit, pokud neznáte slabinu. Slušné gore zahrnuje vrtání i řezání korunované neposednými dveřmi, co člověka přefiknou jedna dvě. Oceňuji, že se tvůrci vyhnuli cukrkandlovému konci. Hudba: Iggy Pop, Motörhead, Ministry, Public Image Ltd. ()

T2

Rozpočet $1,5miliónaTržby USA $5,728,953Tržby Celosvetovo $10,800,000║ rozpačité, zmetené, príbeh jednoduchý ale nedokáže využívať aspoň nádych napätia, chcelo to pevnejšiu režisérsku ruku, masky a triky slušné za ten mini rozpočet /40%/ ()

Bloody13

Kyberpunkový horor z postapokalyptické budoucnosti, v němž celkem hezká zrzka si to rozdá s killerujícím robotem v uzavřeném bytě. Čekejte hodně rudých filtrů, POV z pohledu zákeřného šrotu, několik peprných gore, rock-metalovou muziku a malé štěky pro legendárního Lemmyho a Iggyho Popa. Možná trochu trash, ale rozhodně má koule. ()

Djkoma

Z počátku více než zajímavé sci-fi z prostředí světa po nukleární válce, které se po pár minutách zvrtne v podstatě hloupý a prázdný boj proti technologiím. I ta představa světa, v kterém se přes zdi lidé ukájejí ve sledování svých sousedů nebo neustále "drogové" stavy postav mi nepřijdou jako "ten" svět, který by nás čekal. Snaha se přesto tvůrcům ubrat rozhodně nedá. ()

• Založeno na povídce Shok, která byla zveřejněna v časopise 2000AD. (hladass)
  • Aby mohla hrát Jill, obarvila si Stacey Travis vlasy na červeno. (hladass)
  • V původním scénáři byl Moses Baxter bez práce a umíral na rakovinu. (hladass)