Kolín v roce 1947 – město je po válce kompletně zničené, lidé v něm bojují o přežití. Pašování, krádeže, černý trh. Podle vládnoucího arcibiskupa, kardinála Fringse je „ve zlých časech dovoleno vše“. Hrdinkou příběhu je Anna Roth. Její muž Adam, Žid, je už 6 let nezvěstný. Její dcera Sophie má nemanželského syna Paula a italského manžela Francesca. Zatímco nejmladší dcera Eva zkouší skládat písničky pro karneval, syn Michel chodí za školu a zaminovanými lesními cestami do Belgie, kterým se pro jejich nebezpečí přezdívá „nebeské žebříky“, pašuje olovo a měď. Většinu trosek, které ve čtvrti zbyly z někdejších domů, skoupil bývalý nacista Armin Zettler. Anna má proti němu vypovídat u soudu a rozhodně s ním nechce uzavírat žádné obchody. Zettler chce ale získat Annin dům. Při krádežích ve vagonech na nákladovém nádraží je postřelen Zettlerův nejmladší syn Bruno. Podezření padne na Michela, který se tajné akce účastnil. Policie prohledává dům Rothových a zatýká Annu pro podezření z přechovávání kradených věcí. Náhle se ve městě objevuje Adam, který přežil koncentrační tábor Mauthausen a přes Maďarsko našel cestu zpátky ke své rodině. (TV Barrandov)

Arsenal83

Zaujímavá sonda do povojnovej nemeckej spoločnosti, kedy z miest ostala len púšť a ľudia sa živili výmenným obchodom. A samozrejme bolo v móde i prezliekanie kabátov a mnoho nacistov malo stále silný vplyv. Toto na vlastne koži vyskúšal i autor scenára Peter Zingler. Chce nám povedať, ako sa dá naučiť žiť odznova. O živote v takýchto podmienkach sa dozvieme veľa. Žiaľ uniká my zmysel morálnej premisy. Hlavná hrdinka morálne „bude radšej jesť hlinu, než prijať pomoc od bývalého nacistu“, ale zároveň tiež morálne neváha podvádzať svojho muža. ()

Volodimir2

Vojna skončila, Nemecko podpísalo (síce na dva krát, ale predsa) bezpodmienečnú kapituláciu. Kolín nad Rýnom bol na 95% zničený po náletoch Spojencov, ale aj tu ostalo množstvo ľudí, ktorí žili v primitívnych podmienkach a ich jedinou snahou bolo prežiť. Staré sily sú porazené, ale nový poriadok ešte nebol vytvorený. Oblasť Kolína patrila do americkej zóny vplyvu a výkonnú moc zabezpečovala belgická armáda a polícia. V polo zbúranom dome žije Anna Rothová s deťmi Sophiou, Michaelom a Evou a stará sa aj o vnuka Paula, ktorý je synom Sophii. Jej manžel Žid Adam je už 6 rokov nezvestný. Ak si niekto myslí, že oslobodením sa vyriešili aj medziľudské vzťahy v Nemecku, je na omyle. Nacisti a tí čo mali moc za Hitlera aj naďalej prosperujú. Vina Nemcov sa premieta do jednej zo zlých postáv vo filme. V nemeckej kinematografii nie je veľa filmov, ktoré sa zaoberajú životom v Nemecku hneď po skončení vojny. Tento film je založený na autobiografických spomienkach nemeckého spisovateľa a scenáristu Petra Zinglera (vo filme vnuk Anny Rothovej Paul). Zinger vyrastal v čase, kedy Nemecko bolo v troskách, ľudia menili svoje posledné veci za jedlo, dospievajúci Peter sa dal na kriminálnu dráhu, kradol všetko a tak 12 rokov strávil vo väzení.. A práve jeho životný príbeh je nosnou ideou tohto výborného filmu. Nositeľom záporných stránok vo filme je bývalý viceprezident a okresný starosta NSDAP Armin Zettler, nadšený prívrženec Hitlera Armin Zettler a jeho syn Gerhard. Film predstavuje najdôležitejšie obdobia nacistickej éry, zobrazuje na jednej strane najvýznamnejších nacistov, ale aj činnosti odbojových skupín. V boji ženy proti mužovi je položený základ boja dobra proti zlu. Film sa natáčal v blízkosti Prahy v zrúcaninách priemyselnej zóny, hlavne bývalého cukrovaru. ()

• Exteriéry poválečného Kolína nad Rýnem vznikly v areálu zaniklého cukrovaru v Lenešicích na Lounsku. (Ampi)