Vyčislitěl

The Calculator

Sci-Fi

Rusko, 2014, 120 min

• StarFsh

Huf, tak toto nie. Zase tu máme jedného ruského režiséra, ktorý sa rozhodol natočiť "baľšoj" film, ktorý by bol "baľšim" oproti všetkým americkým predlohám, z ktorých čerpal. Výsledkom je podpriemerný film, ktorý vám po prvom pozretí vyšumí z hlavy.(30.9.2018)

Technicky velmi slušný scifi, ovšem příběh poněkud řídkej. A dlouhej. A bez překvapení. Navíc se člověku pořád vtíra "zóna" z Pikniku u cesty (knížka od bří Strugackejch) - a vlastně i film Stalker od Tarkovskýho, nebo co. Nicméně Anna Čipovskaja je sama za 2 body. Za zkouknutí to stoji.(23.1.2017)

Rusové nám skvěle předvedli, že stačí málo a dobré divadlo se dá hrát i jen s jedním kašpárkem bez výpravných kulis. Ty filmové jsou geniálně jednoduché. Zatažená ocelově šedivá obloha a pás pobřeží po odlivu. A stačí ! Vzpomněl jsem si na svojí dovolenou na Severu Německa ve Friedrichskook, kde po odlivu zůstaly po moři kiláky náhle přístupného mořského dna z bahna do kterého jste se bořili při toulkách v místech kde za pár hodin už člověk ani nestačí... A dokonce v tom žila i červovitá havěť nad čímž jsem raději moc nepřemýšlel. Skoro jako na planetě XT59 :-). Ano pár digitálních efektů ve filmu také uvidíme, ale je jich poskrovnu, což kvalitě filmu nijak neubírá. A já si zase uvědomil, že ne vždy je třeba předigitalizovaných wov efektů k dosažení té správné atmodféry. V tomto ohledu nápad a zasazení filmu moc chválím. Horší to bylo se scénářem. Napětí nečekejte, vše je předvídatelné a chování postav jak z nějakého dobrodružného filmu pro mládež. Hrdinové jsou na Rusy celkem sympatičtí i když vlastně jeden ze záporáků je ve skutečnosti Brit (Vinnie Jones) známější spíše z béčkových záležitostí. Nebýt toho až moc jednoduchého příběhu, šel bych klidně s hodnocení výše. I tak si myslím, že je zajímavý přírůstek na dnešní filmové sci-fi scéně. Dávám tedy za 3 pijavky k obědu (nevařené!) . * * *(13.4.2018)

Skvele postapokalypticke sci-fi, kt. je na vychodoeuropsku produkciu az neuveritelny pocin. Herci aj dej presvedcivy, vizualne efekty na dost dobrej urovni. Film ponuka aj par hlbsich myslienok a miest, kde sa clovek zamysli. V kazdom pripade ti co su vychovani na tupych a linerarnych Transformeroch by sa mali Vycislitelovi vyhnut.(25.3.2016)