Obchodníci s pochybami

(festivalový název)
  • USA Merchants of Doubt

Dokument inspirovaný stejnojmennou knihou o strategiích ropné, alkoholové, tabákové a dalších lobby, ve snaze zasít pochybnost do vědeckých poznatků odhalujících jejich nebezpečnost pro společnost. (ČSFD)

Tomas_PO

Dokument o aktuálnych enviro otázkach, ako je tabak, ropa, či globálne otepľovanie. Podľa mňa trošku zmatočný dokument, preskakujúci z témy na tému, miestami idúci príliš hlboko, miestami však klžúci po povrchu. Možno to bola aj horšia kvalita záznamu, ktorá nedodala filmu väčšiu vážnosť. Body idú predovšetkým za časť venujúcej sa prepracovanej anti-loby globálneho otepľovania. 2/5 ()

Aljak

Námetovo paráda, ale to spracovanie teda dosť bieda - skáče sa od tabaku ku globálnemu oteplovanu, potom zas k ťažbe ropy, medzi tým opäť čosi o tabakovom priemysle. Áno, spoločným menovateľom všetkých týchto v podstate globálnych problémov ľudstva je neutíchajúca lobby a korporácie, ktoré si podplatenými vedcami a lobbistami zaisťovali priazeň s minimom pochybností. Smutné, že boj za pravdu trvá desiatky rokov a neustále nám tu budú predstierať, že všetko je v poriadku, Nie, nie je!!! Čo sa týka dokumentu, uvítal by som väčšiu ucelenosť, resp. postupne sa zamerať na tieto odvetvia. A nie takýto mix všemožných informácií. ()

M1k9

Pokud je člověk dostatečně zanícený a trpělivý, pár zajímavých faktů si zde najde. Není však cíl, otevřít oči té drtivé (99%) většině? Struktura dokumentu se mi nelíbila. Hudba byla otravná. Dokument celkově nebyl poutavý. Na druhou stranu snaha se cení! Líbilo se mi, že dokument konečně nakousnul psychologii lidí, respektive proč nemůžeme očekávat pozitivní lavinový efekt a akce, které zvrátí změny na naší planetě. Ač se většinou jedná o globální témata s dopadem na miliardy lidí a tisíce let, pořád tu je malý človíček se sobeckým smýšlením - já a můj život tady a teď. Já, já, já, můj komfort, můj standard, moje ambice... Tady se ukazuje, že zase tak vyspělí tvorové nejsme. Anebo, když to řeknu jinak, máme spoustu vrozených vlastností, které nám v tomto vůbec nepomáhají. Nezájem lidí a jejich postoje mě fascinují. 6.5/10 ()

Marze

¨Dokument ukazuje jak funguji tzv. think thanky a další prostředky ovlivňování veřejného mínění. Jenže po šesti letech od natočení dokumentu změny klimatu pokročili tak viditelně, že už si toho začali všímat i obyčejní lidé a většina sponzory třicet let podplácených vědců emigrovala do nového paradigmatu. Staří lidé mají pochopitelně zájem na udržení stávajícího stavu kvůli svým akciím ve fondech a vědomí, že brzo chcípnou a po nás doslova potopa.. ()