Man Down

Man Down

Drama / Thriller

USA, 2015, 92 min

• verbal

„… DO YOU LIKE CARROTS, DICK? WELL, IT DEPENDS ON SIZE. SOMETIMES IT REALLY HURTS!“ Tohle mělo samozřejmě s filmem společného asi tolik jako pokles populace tapírů v jihovýchodní Asii s vulkanickou aktivitou na Islandu. Jen jsem se zatoužil vyrovnat všem těm hustým polyglokotským entitám, co na česko – maďarské homobázi do každého druhého výblitku perou s jakýmkoliv shrnutím nesouvisející a z kontextu vytržené bonbonmoty ve velké britštině jen proto, aby se veřejně pochlubili, že jsou v ultimativním rychlokurzu Speak English or die už u druhé lekce a hravě tak zvládají ustálená idiotmata jako například „IT IS ORANGE. ORANGE IS ORANGE. MR. PROKOP LIKES FRUITS AND COLORS TOO!“ No WOW jaxviňa! Ale přistupme konečně k rozboru díla. Takže 我吃了狗! Nebojte se, to byl jen takový vtípek pro úvodní odlehčení tak závažného tématu, já psy normálně nejím. Ve snímku Muž – Mentální retardér se toporný tranzistor Šejla La Blaf Transformoval do role vypatlané marinády, vracející se z jednoznačně spravedlivé obrany světového míru v Afgánistánu. (Kdy už jenom američtí soudruzi osvobodí tu Zeměplacku od Jemenu a Bangladéše, ať můžu konečně v klidu spát?!). Je jako vždy nesmírně přesvědčivý, avšak kdyby do hlavní role obsadili neholenou Šer, myslím, že by to na působivém výkonu hlavního hrdiny nikterak neubralo. Příběh to má velmi záživný až strhující, obzvláště pokud u toho ručně počítáte fraktály, řešíte kvantové rovnice nebo prostě jen tak fetujete. A jedna relativně originální pointa o premenstruačním syndromu ubohého dobrovolného žoldáka emoce a hvězdy rozhodně nedělá.(16.3.2017)

Předtímto filmem jsem absolvoval tříhodinový indický film, který mi uběhl jako chvilka. Místo toho tento film s poloviční stopáží, mi připadal nekonečně dlouhý minimálně na pět hodin, strašně se to táhlo, bylo to nezáživně pojaté, až na to finále. Jakmile se všechny události rozklíčují získá to určitou atmosféru, začne to táhnout a konec je už normálně koukatelný a zajímavý, ale prakticky 80% filmu předtím ne. Ono je to dáno i tím, jak je to sestříhané, jak se prolíná několik náhledů do různých etap života hlavní postavy, které se po hromadě snaží držet rozhovor Shii s Garym. Jenže to nefunguje. Na druhou stranu Shia se mi ohromně líbil ve všech postojích jeho postavy, ať už jako táta, kluk ve výcviku, voják, psychicky zhroucený člověk, hrdina v... Ten se mi líbil opravdu hodně a kvůli němu ten film za něco i stojí. Protože jinak je to slabota.(19.3.2017)

Príbeh vyrozprávaný v troch časových rovinách, kde jedna trochu nedáva zmysel. Lenže všetko to pekne pomaly na konci ten zmysel dá. Zase tu raz platí, že vojna nepriniesla a neprinesie nikdy nič dobrého. Vynikajúca Mansellova muzika tomu pridala to niečo navyše, vždy správne zvolená. Spracovanie sa mi páčilo, tempo mi vyhovovalo a Shia excelentný. https://www.youtube.com/watch?v=w09mDTbQoIU(4.6.2017)

• kaylin

Když je to nejdůležitější poselství celého filmu řečeno ve třech větách, které se objeví poté, co skončí poslední scéna, když je to vlastně jen text, který na chvíli vyskočí před titulky, je s takovým snímkem asi něco špatně. Přesně tohle je problém filmu "Man Down", kde až právě ty tři věty vám řeknou to důležité. Průběh k nim je takový nijaký.(23.2.2017)

"DO YOU WANNA KILL YOURSELF GABRIEL, THEN WHAT STOPS YOU?" ------ Za mňa zatiaľ najlepšie vyobrazenie PTSD vo filme. Prelínanie eventov bolo geniálne. Strihačský koláčik. Avšak možno keby sa po vzore prvého traileru pracovalo iba s Afganistanom, nebolo by to až také zmätočné a plné otázok. Shia LaBeouf to presvedčivo vie a tu to potvrdzuje. Zhubná choroba pokazených koncov sa však v Man Down nedeje a konečne po dlhej dobe je tu film, kde je záver to, čo exceluje.(24.2.2017)

• - Film se natáčel pouhých 28 dní v Louisianě a Californii. (Gary)

• - Shia LaBeouf sa do postavy Gabriela Drummera vcítil natoľko, až sám začal pociťovať samovražedné sklony. Jeho postava trpela posttraumatickou stresovou poruchou, zvanou tiež PTSD. (Real Tom Hardy)

• - Na Britských ostrovoch film zarobil sedem libier za jeden predaný lístok. Bol pustený iba raz, v jednom kine Reel Cinema v Burnley. (kacer4)