Man Down

Man Down

Drama / Thriller

USA, 2015, 92 min

Zo začiatku síce trocha chaotické, no čoskoro sa v tom spletitom deji utkanom z troch dejových línií dalo veľmi ľahko orientovať. Stačilo sledovať, kedy majú tí dvaja bradu a kedy nie. To je celé. A aby nebol niekto na pochybách, záver všetko krásne vysvetlí. Z tohto pohľadu teda oceňujem hlavne zaujímavo a nápadito konštruovaný dej. Príbeh ako taký ma však moc nebral - ide o klasickú šablónu účinku vojny na vojakov len s prímesou osobnej zrady, ktorá je však v tomto prípade aspoň melodramaticky vyhrotená do maximálne nepríjemných dôsledkov. Na slabší nadpriemer to preto stačí. 70/100(4.11.2017)

Předtímto filmem jsem absolvoval tříhodinový indický film, který mi uběhl jako chvilka. Místo toho tento film s poloviční stopáží, mi připadal nekonečně dlouhý minimálně na pět hodin, strašně se to táhlo, bylo to nezáživně pojaté, až na to finále. Jakmile se všechny události rozklíčují získá to určitou atmosféru, začne to táhnout a konec je už normálně koukatelný a zajímavý, ale prakticky 80% filmu předtím ne. Ono je to dáno i tím, jak je to sestříhané, jak se prolíná několik náhledů do různých etap života hlavní postavy, které se po hromadě snaží držet rozhovor Shii s Garym. Jenže to nefunguje. Na druhou stranu Shia se mi ohromně líbil ve všech postojích jeho postavy, ať už jako táta, kluk ve výcviku, voják, psychicky zhroucený člověk, hrdina v... Ten se mi líbil opravdu hodně a kvůli němu ten film za něco i stojí. Protože jinak je to slabota.(19.3.2017)

• EvilPhoEniX

Docela o ničem. Shia Labeouf nehraje vyloženě zle, ale film se neskutečně táhne a nemá čím strhnout pozornost. Jai Courtney i Gary Oldman zde příliš prostoru nemají, akce jen jedna a velmi krátká, napětí nula. Nesedlo mi to vůbec. Zaujme jen posledních 5 minut a poslední tři věty. Raději hloupé, ale zábavné filmy než pomalé, nudné a ještě k tomu depresivní.35%(28.2.2017)

"DO YOU WANNA KILL YOURSELF GABRIEL, THEN WHAT STOPS YOU?" --------- Za mňa zatiaľ najlepšie vyobrazenie PTSD vo filme. Prelínanie udalostí bolo geniálne. Strihačský koláčik. Nastáva ale otázka, aké by to bolo, keby sa pracovalo iba s Afganistanom, ako bolo naznačené v prvom traileri. Možno by to nebolo až také zmätočné a neprehľadné. Z hercov si to pekne ide dvojka Oldman - LaBeouf, ktorá rozohrala ladné tango už roky predtým, v Zemi bez zákona. Ešte musím spomenúť, že konečne po dlhej dobe je tu film, kde je záver to, čo exceluje.(24.2.2017)

• verbal

„… DO YOU LIKE CARROTS, DICK? WELL, IT DEPENDS ON SIZE. SOMETIMES IT REALLY HURTS!“ Tohle mělo samozřejmě s filmem společného asi tolik jako pokles populace tapírů v jihovýchodní Asii s vulkanickou aktivitou na Islandu. Jen jsem se zatoužil vyrovnat všem těm hustým polyglokotským entitám, co na česko – maďarské homobázi do každého druhého výblitku perou s jakýmkoliv shrnutím nesouvisející a z kontextu vytržené bonbonmoty ve velké britštině jen proto, aby se veřejně pochlubili, že jsou v ultimativním rychlokurzu Speak English or die už u druhé lekce a hravě tak zvládají ustálená idiotmata jako například „IT IS ORANGE. ORANGE IS ORANGE. MR. PROKOP LIKES FRUITS AND COLORS TOO!“ No WOW jaxviňa! Ale přistupme konečně k rozboru díla. Takže 我吃了狗! Nebojte se, to byl jen takový vtípek pro úvodní odlehčení tak závažného tématu, já psy normálně nejím. Ve snímku Muž – Mentální retardér se toporný tranzistor Šejla La Blaf Transformoval do role vypatlané marinády, vracející se z jednoznačně spravedlivé obrany světového míru v Afgánistánu. (Kdy už jenom američtí soudruzi osvobodí tu Zeměplacku od Jemenu a Bangladéše, ať můžu konečně v klidu spát?!). Je jako vždy nesmírně přesvědčivý, avšak kdyby do hlavní role obsadili neholenou Šer, myslím, že by to na působivém výkonu hlavního hrdiny nikterak neubralo. Příběh to má velmi záživný až strhující, obzvláště pokud u toho ručně počítáte fraktály, řešíte kvantové rovnice nebo prostě jen tak fetujete. A jedna relativně originální pointa o premenstruačním syndromu ubohého dobrovolného žoldáka emoce a hvězdy rozhodně nedělá.(16.3.2017)