Dračí princ

• Japonsko

Dragon

Fantasy

Rusko, 2015, 110 min

Tady je strašná škoda, že je to vlastně jen poměrně neoriginální romantický příběh. To, co dělá film skutečně zajímavým, to je jeho vizuální stránka, která je prostě nádherná. Takhle dobré triky se mimo americkou produkci zase tolik nevidí, hlavně spolu s nádhernými záběry, kde cítíte umělecký talent. Jenže to nestačí na skvělý film. Vizuálně krásné, příběh lépe nevnímat.(13.3.2017)

Nečakajte ruskú klasiku, toto je natočené pre oko západného diváka. Stále to vo mne evokovalo Tristana a Izoldu. Dá sa to interpretovať ako alegória na boj človeka s vnútornými démonmi, alebo snaha o básnický popis vzťahu muž- žena. Do tej vaty medzi dejom si každý dosadí vlastnú interpretáciu. Nesporné sú len 2 veci, výprava mohla byť oveľa lepšia a naznačenie erotiky, no jej následná absencia je v milostnom príbehu (no dobre, Markíza to uviedla ako rozprávku!) určite chybou. Buď sa, ako tvorca, tej témy nedotknem, ale ak už áno, nebudem ju následne smiešne prehnane cenzúrovať. 4. hviezdu dávam za M pojezžajevu, ktorá ma v tomto filme presvedčila, že vie byť aj milá.(25.12.2016)

Mno, tak výtvarníci mají za jedna, to je jasné. A co ten zbytek? Variace na Krásku a zvíře, aneb jak vycvičit princeznu, aby si osedlala draka. Z probouzení draka by si ostatně mohla vzít příklad i Daenerys. Začátek je velmi dobrý, ale někdy před polovinou se z toho stane holčičí sluníčková romance, že by i Twilight tiše seděl v koutku. O cílové skupině svědčí i představitel lidské varianty draka, modelíček, jakým si mnohá děvčata určitě ráda vyzdobí pokojíčky, a který tam většinu času pobíhá více než do půli těla obnažen, případně polehává s decentně zakrytou prdelkou. Marija Pojezžajeva je hezoučká a křehká stejně jako v Nápravné třídě a přidává tak vedle vizuální a výtvarné stránky něco ke kladům. Možná mé výsledné hodnocení není úplně správné, protože je to udělané moc pěkně (a z určitého hlediska je to asi lepší film než Ekipaž, které jsem právě dal dokonce čtyři slunce). Jenže marná sláva, ke konci už to bylo na mlácení hlavou o zeď. Update: Po opravdu ale opravdu dlouhém boji se skřípěním zubů třetí hvězdu přihazuju, ale jen díky mizerné úrovni nových českých pohádek, které nám byly naservírovány během vánoc roku 2016. Proti tomu je tohle opravdu někde jinde. Ale dojem zůstává stejný. Update2: Děvčata elizabeth a jezinko, hlavně se o Armána nepoperte :))(23.10.2016)

Pokud mám tuto pohádku porovnat s tím, co se točí v současnosti u nás, tak se jí naše současná pohádková produkce nemůže vůbec rovnat. V Dračím princi je prakticky vše, co má v kvalitní filmové pohádce být: 1/ silný příběh se silným poselstvím 2/ silné archetypy s jasným určením 3/ momenty překvapení 4/ momenty kouzla 5/ hloubka a neprvoplánovost 6/ krásná hudba 7/ krásná kamera 8/ uvěřitelné herecké výkony a v první a neposlední řadě jiskření mezi hlavními hrdiny :-) Takže příště místo tří současných českých pohádek na Vánoce postačí jedna ruská :-)(27.12.2016)

----- "Nechť je vše, jak chceš Ty ... " ----- Zasněné, zádumčivé, poetické, maličko baladicky laděné vyprávění s příchutí prastarých mýtů, ukrytých kdesi v neprobádaných, temných hlubinách nekonečného oceánu ... nebo na rozlehlých, zasněžených pláních dalekého severu. Jakoby žilo svým vlastním životem ... pod mocnou ochranou praotce všech draků. Nechává plynout čas v přirozeném rytmu ... jako mořské vlny omývající břehy dračího ostrova ... to aby láska měla čas vyklíčit, zbavit se všech strachů a pochybností, odhodit zbytky neupřímnosti a sobectví, zavrhnout tajné myšlenky, skryté lži, drobné lsti a malé zrady - aby se mohla proměnit v opravdový, ryzí, hluboký a oddaný cit, který jediný je schopen vychýlit neúprosnou dráhu osudu ... dojít vykoupení a vznést se na dračích křídlech ke Slunci. V podstatě by se dalo říct, že jde o variaci na známou pohádku o Krásce a Zvířeti, ovšem na rozdíl od veskrze neumětelského počinu "Kráska a zvíře" z roku 2014 (který má na svědomí Christophe Gans) není neosobní a studená jako pověstný psí čumák - naopak: Věříte v ní a chcete ji následovat ... jako ztracenou a znovu nalezenou naději, jako krásný přelud - jako křehký sen, na který jste ve víru všedních dnů dávno zapomněli. P.S.: Myslím, že jakékoli přirovnávání k "Modré laguně" (1980) je trochu mimo mísu.(28.12.2016)

• - Jeskyně, do které drak hodí Miru, se jmenuje Prohodna a nachází se v severozápadní části Bulharska. Je známá klenbou a horními symetrickými otvory. Další lokací bylo pobřeží Černého moře, ve kterém bylo v čase natáčení množství hnědých řas, takže se modrá barva musela tvořit v počítači. (Jirka_Šč)