Červená krčma

• slovenský

Červená krčma

Komedie / Krimi

Francie, 1951, 98 min

Keď sa spojí nápad, humor, francúzsky šarm a dobré herecké zoskupenie, tak musí vzniknúť zábavná záležitosť, presne ako tento film. Pravdou je, že niekde v strede sa príbeh zasekáva, našťastie to netrvá dlho. Voľakedy film bežal v našich kinách, dnes je už neprávom zabudnutý.(1.11.2013)

Svižná, vtipná a nápaditá komedie, jejíž děj se točí kolem zájezdního hostince, jehož majitelé (manželský pár s dcerou) vraždí své zákazníky pro peníze. Manžel-vrah je skvěle zahrán mým oblíbeným Julienem Carettem (který na CSFD nevím proč chybí). Vše se provalí až když se v hostinci setká početná posádka z rozbitého kočáru, jejímž zavražděním se chtějí majitelé již nadobro zabezpečit na stáří a skončit tak se svým nebezpečným povoláním. To by však nesměl do krčmy náhodou zabloudit potulný mnich Fernandel. Strhává se mumraj ne nepodobný Renoirově Pravidlům hry. Film s rychlým spádem a spoustou zápletek (plných lásky, vražd a nečekaných setkání) rozhodně nezestárl a pobaví i dnes!(14.12.2005)

Na povrchu vytecna cerna komedie inspirovana cernou kronikou (s Balzacem to nema co delat), ale o to tu ani tak nejde. Je to totiz predevsim poradne jedovata a dodnes kousava satira berouci si na paskal katolickou cirkev. Vytecny Fernandel a hodne neocekavany konec. Idealni vanocni podivana, ke ktere se budu rad vracet i behem dalsich zimnich svatku.(2.1.2018)

Trocha černého humoru, o něco více bláznivých situací včetně překotných monologů i dialogů hlavních postav (zejména Fernandel se činí) a atmosféra jako z Polanského Plesu upírů. K tomu (alespoň pro mě) chytlavý hudební úvod a jsou to čtyři hvězdy jak vyšité.(12.9.2011)

Fernandel není můj oblíbený komik, vlastně ho teprve pořádně poznávám, ale musím říct, že mi více seděla estetika filmu než jeho hraní. I když je patrné, že je to hodně interiérové, i když je to v exteriérech, mělo to svoje kouzlo a mělo to něco do sebe. Ale i některé nápady dovedou diváka zaujmout.(10.8.2017)

• - Snímek byl z části inspirován skutečným případem, který se stal roku 1830 ve francouzském okrese Ardéche několik kilometrů od vesnice Lanarce. Hlavní zápletka filmu je však převzata z románu Honoré de Balzaca "L´Augerg Rouge". (Terva)

• - Interiéry a dekorace byly pro potřeby natáčení kompletně zrekonstruovány ve studiu. Venkovní záběru pak byly filmovány na francouzské hoře Revard v Savoie. (Terva)