Tajemství jejich očí

• USA Secret in Their Eyes (více)
Psychologický / Mysteriózní / Krimi / Thriller / Drama
USA / Velká Británie / Španělsko / Jižní Korea, 2015, 111 min

Vyšetřovatelé FBI Jess a Ray jsou sehraní, jsou si blízcí a jejich společná kariéra je na vzestupu. Nový případ s nimi ale pořádně zamává a do duší jim nesmazatelně vypálí cejch bolesti. Dostanou za úkol vyšetřit nález brutálně zavražděné mrtvoly pohozené v popelnici a na místě zjišťují, že mrtvá dívka je Jessinou nezletilou dcerou. Další zděšení následuje. Přestože se podaří najít a zadržet podezřelého, případ se zhroutí, údajný vrah zůstává na svobodě a mizí neznámo kam. Po třinácti letech posedlého pátrání na vlastní pěst objeví Ray nové vodítko, jež by mohlo přinést vyřešení případu. Do objevené stopy se zakousne a zároveň vyvíjí nátlak na státní návladní (Nicole Kidman), aby mu pomohla dotáhnout vyšetřování do konce. Někteří jsou při tom ochotní zajít dál než ostatní. Nikdo však není připravený na šokující tajemství, které se nakonec objeví. (Bontonfilm)

Jara.Cimrman.jr

"Já jsem ten, kdo Vám vzal comics." A já jsem ten, komu to bylo úplně jedno, i když to byla pekelně drsná hláška. Jsem totiž nekonečně inteligentní, neboť se inteligencí v noci až odkopávám, ale tohle jsem nějak nepobral ani při zapojení obou svých mozkových buněk. Ale přesto mne pobavilo zlaté pravidlo boje s terorismem: "Chraň práskače!" Vždyť je to jedno, jestli někomu z vyšetřovatelů zabil příbuzného, to chce nadhled. A ten jsem já při sledování tohoto snímku celkem spolehlivě ztratil, stejně jako přehled o tom, ve kterém jsem čase. Alespoň pointa se mi líbila, ale přesto mne mrzí, že Jess neotevřela zobák o 13 let a pár mrtvol dřív, protože pak bych nemusel zmatenýma očima koukat na obrazovku a zoufale hledat záchytný bod. ()

Morien

Zajímalo by mě, jestli si režisér uvědomuje, že v jeho přepracované verzi příběhu vůbec nedává smysl nechávat tam románek mezi agentem a státní zástupkyní. V původní verzi je tento nenaplněný vztah dáván jako světlý protiklad temné posedlosti, která se zmocní zbytku příběhu, a který jako jediný nabízí možnost vykoupení. V tomto filmu to nevyřčené neodbytné naléhání Ejiofora na odtažitou a zřetelně nezainteresovanou Kidmanku maximálně zdvojuje chorobnou posedlost hlavního úchyláka a i Robertsky, a nevím, jestli to je zrovna paralela, kterou tam chtěli tvůrci budovat. Nedává to smysl ani proto, že emocionální finále filmu se odehraje právě mezi Ejioforem a Robertskou a to Kidmankovské "co by, kdyby" zůstane úplně nevyužité. Také tam nejspíš zařádil střihový skřítek, protože v jedné scéně se zničehož nic policajt se zástupkyní drží za ruku, aniž by to bylo jakkoliv připraveno ze strany filmu předtím. Film má mnohem víc problémů a smysl tam nedává i další spousta věcí, ale tohle mě štve nejvíc. Ale musím uznat, že atmosférou a zledovatěním tónu se mi Amíci zalíbili víc než Argentinci v původním filmu. ()

T2

Rozpočet $19,5miliónaTržby USA $20,180,155Tržby Celosvetovo $32,189,727Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,150,847Tržby za predaj DVD v USA $1,877,676║ na také zaujímavé obsadenie až príliš nevýrazní všedný thriller s vyblednutou starenou Juliou Roberts /50%/ ()

verbal

Když jsem tehdy sledoval argentinský originál, usnul mi had a z toho kómatu se už neprobral. Navíc jsem si po skončení málem vydrápal oči, když jsem si z nich urputně vytíral ten sekret, abych mohl nevěřícně zírat, jak taková otravná, užvaněná a velenudná pičovina s dementní pointou mohla získat Osrala. Po Birdmanovi se už ale nedivím ničemu. Když jsem teď sledoval rymejk, nový had jen tak poklimbával a sem tam pouze nasraně zasyčel, z čehož usuzuji, že to američtí soudruzi udělali kapku záživnější. Vyměnili Peróna za Usámu a sekret v očích tentokrát mají Robrtska s Kidmenkou, jimž ho tam nacákal rasově kvotující ebenový milovník Číjejetel Unprofor. No a je z toho ve srovnání s argentinskou rohypnoliádou kapku snesitelnější, kapku učesanější a kapku méně otravná skvěle zahraná unylá detektivka, dokonce i se smysluplným vyvrcholením, po které by obě ústřední štěrbiny měly rozhodně žalovat maskéra. Jsou už sice pomalu zralé na balzamování, ale při některých záběrech jsem myslel, že se mi to přeplo na Zombí apokalypsu. ()

choze

"Vášeň vždycky zvítězí." Průměrný thriller s otravným přeskakováním mezi dvěma časovými liniemi - vyšetřováním čerstvého znásilnění a vraždy a vyšetřováním téhož po 13 letech. Ejiofor charizmatický sympaťák jako vždy, Kidmanka tam má dobrou scénu, kde provokuje vraha (a líbila se mi romantika mezi ní a Ejioforem), Roberts jako zničená matka kromě štkaní nad mrtvou dcerou v popelnici nemá moc co hrát. Finále překvapí, ale do kolen nepošle. ()

• Keď je Ray (Chiwetel Ejiofor) v stajniach, nemá v brade šediny, ako v ostatných scénach odohrávajúcich sa v prítomnosti. (Astonko)