Maksimalne strhujuci a dost politicky prepracovany fryler od rezisera Henri Verneuilla /Korist 1971, 100 000 dollars au Soleil/ s Yvesom Montandom /Jean od Floretty, Manon od pramene s istym Danielom Auteuilom/ v hlavnej roli. Uvod hned filmoveho diviaka navnadi a nepusti celych 120 minut. Paradoxne, tych 120 minut tu nevadi, lebo stale sa nieco deje, statny zastupca rozjede vysetrovanie, ale ktosi mocny proti nemu stoji ..... tak taketo namety beriem, a to bez debaty. Paranoidna atmosfera dovedena takmer do dokonalosti : 95 %(16.7.2016)

Špičkový paranoidní thriller, na kterém je mi mimořádně sympatické, že narozdíl od těch amerických se nesnaží diváky v ději utopit (aby nebyly vidět nedostatky příběhu), ale naopak je jím pěkně provést a seznámit je se všemi stopami. V těch dvou hodinách trvání filmu jsem opravdu nezažil nudná místa a s houstnoucí atmosférou si Verneuil dovolil tempo ještě zpomalit, aby dal prostor několika ze svých osvědčených manýrů (analyzování zvukové nahrávky, otevírání sejfu), aniž by začal uspávat nebo si jimi jakkoli podrýval vážnost. Právě v oněch zdánlivě nadbytečných nebo protahovaných scénách byla jeho obrovská síla. Tak třeba ona pasáž s psychologickými experimenty, jejichž výsledky jsou příznačné i pro příčiny událostí ve filmu, si ukrojila ohromnou porci napětí i zvratů sama pro sebe, aby se nakonec stala jednou ze stěžejních scén, přestože pro zbytek děje vlastně tolik zásadní není. Kdokoliv jiný by něco takového odbyl ve třech minutách. Prostě dokonalý film ve všech směrech.(21.5.2012)

Základem konspiračního thrilleru by měla být věrohodnost, Ikarus ale místy působí dost naivně - ve srovnání se Třemi dny kondora, Dnem šakala nebo třeba Coppolovým Rozhovorem se tady dějí věci, které by se ve skutečném světě asi stát nemohly. To je jedna věc. Druhá věc, ty Milgramovy experimenty, celá ta pasáž je do toho filmu vlepená jako pěst na oko. Tolik kritika. A teď pochvala: na dvě hodiny vás to přilepí k sedadlu, ani nebudete vědět jak.(10.10.2011)

Velmi propracovaný, napínavý a temný politický thriller s velkolepým Yvesem Montandem v hlavní roli státního zástupce (Henri Volney), vyšetřujícího atentát na prezidenta po té, co vyslovil nesouhlas se závěry vyšetřovací komise. Pomalu a pečlivě roztáčí kola vyšetřování s novým týmem a vyvrací jedno svědectví za druhým. Právě v těchto malých detailech je síla tohoto thrilleru, postupné odhalování pravdy a zasazování drobných indicií do celého obrazu. Najednou však skládaná mozaika začne vydávat své tajemství, až z toho mrazí a je jasné, že jde o mimořádně nebezpečnou hru. Ovšem závěr s použitou analogií o bájném Ikarovi, byl absolutní špičkou a současně mrazivou tečkou. Fakt jsem si to užil, neuvěřitelná byla scéna v televizním studiu, kde s kamenným výrazem hazardního hráče pomocí "papíru" v deskách dotlačil předsedu vyšetřovací komise k uznání zavádějícího příkazu, které okamžitě znevěrohodnilo celé vyšetřování. Nezbývá, než se poklonit síle díla Henriho Verneuila a přidělit plný počet hvězdiček.(14.10.2010)

Z části vypadá na případ Kennedy (trasa, místo atentátu), ale není to o JFK. Jde o myšlenku že můžeme myslet o něčem cokoli, stejně budeme myslet co chce vedení. Velmi zajímavý je ve filmu také Milgramův experiment. Líbí se mi tady atmosféra, příběh je dobře promyšlený, jen občas horší zpracování. 4/5(4.7.2014)