poster

The Driver (TV seriál)

Drama

Velká Británie, 2014, 3x60 min

 • erased
  ****

  BBC znovu nabízí náhled perfektně prolínající každodenní život a britské podsvětí. The Driver nápadem není vzdálený těm nejtypičtějším klišé, které se v gangsterkách, ať už knižních, filmových či herních, objevují odnepaměti, ale oproti většině tu základní premisu dokáže skvěle zasadit do reálných kulis, kdy alespoň jednoho takového Řidiče snad každý zná z vlastního okolí. Nakonec je tak trochu škoda, že se projekt řadí do ranku minisérií, protože si dokážu představit, že by se každý díl roztáhl i na dvě nebo i tři epizody, nicméně i v této výsledné formě je The Driver perfektní, svižnou a mrazivou jízdou, a to z velké části i díky v šusťákovce vynikajícímu Davidu Morrisey.(1.1.2015)

 • DaViD´82
  ****

  Krize středního věku taxikáře v depresích. Jen si to představte; osmnáct let manželství, které pokračuje více ze zvyku než přetrvávající lásky, denní rutina v práci plná hovad na zadních sedadlech, děti v tom věku kdy vás nesnáší čistě z principu, šéf povýšenecký po vás se vozící debil. A do toho vy a vaše nátura prostého týpka na nižší šprušli společenského žebříčku středních vrstev obklopeného pochybnými "kamarády". Žádné zvláštní vzdělání, žádné zvláštní ambice, žádné nadání či talenty stojící za zmínku. No, nedivte se, že když se naskytne příležitost stát se "děvkou pro všechno" s nablýskaným auťákem pro místní gang, tak se do toho vrhnete po hlavě. Ani ne tak kvůli škváře, ale čistě pro to vzrušení, pro narušení ubíjející rutiny a zachování si příčetnosti. Jenomže po úvodním opití se nově nabitou "svobodou" se dostane zpět ke slovu hlas zdravého rozumu "že by bylo vhodné zařadit zpátečku a vycouvat" a dojde vám, že jste v loji. Naprosto a zcela... BBC a další z řady žánrovek kombinovaných se značným důrazem na sociální drama a drobnokresbu hlavního hrdiny. A zase jim to vyšlo a zase jim v tom exceluje představitel hlavní role (tentokrát David Morrissey). Není to až tak psycho(logické) jako třeba Good Cop, který je rovněž z uvedeného ranku (byť je ve výsledku něčím zcela jiným) a možná by to místy na ploše těch tří epizod chtělo více šlápnout na plyn, ale "jen setsakra dobré" je chtě nechtě stále ještě setsakra dobré.(6.10.2014)

 • DonBraso
  ****

  Minisérie od BBC či podobných lahůdek z Británie jsou vždycky lahodný až se tomu nechce věřit.Jedno snad mají společný,přízvuk.Prostě nedá se svítit,ale anglický přízvuk na tyhle filmy sedí parádně asi jako ty naše mouchy na hnědým overalu.Stačí mít herce a už můžete pomalu tleskat.Tentokrát Morrissey hraje taxikáře,kterýho už nebaví prostě být neustále na štaflu,pár grošů z toho taky zrovna nesvítí,tak proč nepočkat na starýho dobrýho kumpána,který si odseděl svoje.Jenomže kumštýř zůstane kumštýřem,chce se vrátit ke své ženě,ale ta ho zrovenka moc nemusí,tak bere džob a vezme sebou i chudáka řidiče slečny Daisy Vince tedy hlavního hrdiny.Colm Meaney už čeká se svojí hřívou a nálepka vůdce gangu sedí nadbytečně.Vince tu práci vezme a bude zatloukat své rodině,kvůli které to tak trochu dělá a řízení je jeho hobby,přeci facelit od výrobce No name k BMW zvedne kredit a konečně může ukázat svoje schopnosti a sám sobě si dopřát ten pocit z jízdy.Je to drama,sem tam akce,honiček moc nečekejte,ale koule to má na správným místě.Žádný rambo Vince není,jede se pohodovým tempem až tři díly jsou sakra málo,přesto stačí.Hudbu si nejspíš pamatovat nebudete,kameru taky ne,nějaký tvrdý dramatický dusno se taky nekoná,když je to víceméně zas ty trampoty v rodině.Hlavní je,že tři díly uběhnout jak voda,má to svůj švih a konec zas nekončí,inu jak jinak.(28.12.2014)

 • Morholt
  ****

  Nechoď vašku s pány na led aneb příběh o tom, jak se z obyčejného chlapíka z nižší střední třídy stane odmocnina z Kurýra. Rozdíl je v tom, že hlavní hrdina není veteránem SAS, ale obyčejným dožkařem, který má hluboko do kapsy, manželství dojíždějící jen na setrvařnost a děti, které na něj kašlou a neváží si ho, takže když dostane od právě propuštěného kámoše nabídku, díky které by mohl výrazně zlepšit svou finanční situaci a s ní i ztracenou důstojnost, ani příliš neváhá. A je jedno, že to není zrovna košér job. Jenže, jak už to tak bývá, není všechno zlato, co se leskne. BBC si vzala na paškál známý motiv, ale opět ho dokázala zpracovat osobitým a uvěřitelným způsobem. Jen si říkám, jestli těch depresivních hrdinů, co se nedokážou usmát, není poslední dobou trošku moc. Ale takový je asi současný trend. David Morissey byl v titulní roli výtečný a jeho part jsem mu beze zbytku uvěřil a stejně tak potěšil i Colm Meaney v roli hlavního gangstera, stejně jako ostatní, mě neznámé, tváře. 80%(26.12.2014)

 • Raziel_cz
  ****

  Rozklad dobrého člověka, který se sice zdaleka nechytá na Breaking Bad a už vůbec ne to nejlepší z britské televize, ale nabízí dostatek zvratů a emocí, aby si vás udržel po všechny tři (potažmo čtyři, pokud koukáte na Netflixu) díly. Osobně bych klidně snesl, aby v tom bylo víc kriminálky a méně dramatu, ale na druhou stranu právě fakt, jak se to drží při zemi a řeší především krizi hlavního hrdiny, je na tom to hezké. A pak tu máme samozřejmě skvělého Morrisseyho, nejednoznačného Meaneyho či vypsychovaného Harta, a to je radost pohledět. Snad jen ten konec mohl být zajímavější. Ale takhle tu zase máme uspokojivě opsaný příběhový oblouk. Na jedno zhlédnutí naprosto v pohodě.(9.7.2017)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace