poster

Cesta vzhůru

 • slovenský

  Cesta hore

  (festivalový název)
 • anglický

  Climbing Higher

  (festivalový název)
 • Česko

  Hory, má panenko

  (neoficiální název)

Dokumentární / Sportovní

Česko, 2015, 100 min

Režie:

David Čálek

Scénář:

David Čálek

Kamera:

David Čálek

Hudba:

Ivan Acher
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • rekkky
  **

  Hromada zvučných sponzorů dohnala českého nejúspěšnějšího horolezce Radka Jaroše k natočení dokumentu, jehož náplní je přiblížit strastiplné zdolávání životního snu – Himalájské koruny. Cesta vzhůru obsahuje hodnotné záběry z výplazu na K2, které jsou na celém tom 100 minutovém díle to nejlepší, co je k vidění a proto **. Kámen úrazu celého dokumentu je nevyváženost, protože hodnocení a vůbec atraktivitu shazují dolů pasáže, ve kterých se nesmyslně filozofuje, debatuje o ničem a konverzace tak nějak vyšumějí do ztracena, aniž by obecenstvo dostalo šanci pochopit, o co vlastně jde. Lidé z okolí Radka Jaroše hovoří do kamery ustrojeným, nezajímavým způsobem, který se vůbec nehodí na velké plátno. Když do toho všeho přidáte neadekvátní střih, kdy jednotlivé časové linie absolutně nedávají logiku, tak z toho vychází asi 20 minut čistého času, které stojí za návštěvu kinosálu. Pro český národ obrovský úspěch naneštěstí dostal prvotřídní vizuální dokumentaci, ale to nemění nic na tom, co přes všechny pozitivní i negativní fakta tento člověk dokázal. Promarněná šance, která bije do očí jen díky marketingové kampani a nastavenému PR.//18.9.2015//Kino Kopřivnice//100,-(22.9.2015)

 • Slarque
  ***

  Bulvarizace horolezectví aneb dokument o Jarošových prstech na nohou. To, co bych rád viděl, se krčilo až ve druhé půlce snímku, až byla ukojena touha mas po informacích ze soukromého života sportovce a pár nechutných lékařských záběrech. Ale samotný výstup na K2 mě strhl až k celkově nečekaně vysokému hodnocení.(29.9.2016)

 • showxman
  ***

  Je to tak na hraně třech a čtyřech hvězdiček. Film trpí hlavně kvůli střihu. Střihač vyloženě selhal, když ve filmu nechal záběry na po ránu močícího Jaroše, nekonečně dlouhé záběry zohavených prstů nebo trapné rodinné rozvory, které s přirozeností nebo tématem samotným mají pramálo společného. Škoda, Jaroš je opravdu borec a zaslouží si dokument zpracovaný na úrovni.(16.9.2015)

 • BenQ_
  ***

  Problémem celého filmu je střih. Například záběr, jak se tři minuty snaží otevřít fruko.. to člověku přijde vtipné prvních 5 sekund. Kdyby stopáž měla 60 minut, vynechaly by se záběry s labilní dcerou, která má z nějakého neznámého důvodu ze sebe furt dělat chudinku, k tomu zkrátit nějaké zbytečně dlouhé záběry, kde se půlminuty koukáte na to stejné a nic se neděje (hned na začátku se asi minutu a půl Jaroš ksichtí v bolestech.. hm, super), byl by film hned lepší. Fanouškům hor však film doporučuji, záběry z výstupu na K2 jsou autentické a snad jediné z filmu uměle nehrané. Rozhovory totiž někdy připomínaly grotesku a snaha hrát si na filozofy a říkat životní moudra tu místo toho vyzněly spíše vtipně. Už ne vtipně ale spíše zoufale se snažili autoři filmu dát v závěrečných pasážích dynamiku, tak tam práskli záběry ze zimy, které vůbec nedávaly smysl vzhledem k tomu, že expedice probíhala přes léto. 50% a to jen díky horám ;)(27.8.2015)

 • Marsik
  ****

  ČT2 HD - Pravda, téměř polovinu času sledujeme nezáživné strojené dialogy pana Jaroše a jeho rodinných příslušníků nebo dlouhé záběry na Jarošovy omrzlé, vzápětí amputované, prsty. Nicméně druhá půlka to zachrání a dobrých 45 minut můžeme s velkým zaujetím sledovat výstup na K2. Některé autentické záběry jsou parádní, někdy až strach a respekt nahánějící, jednou dokonce i smutné (Jaroš nad "pomníky" mrtvých horolezců a vzpomíná na ně). Čili nakonec 4 hvězdy dám. Ne kvůli panu Jarošovi, coby člověku nebo jeho charakteru (kde si ostatně myslím, že některé věci v hlavě nemá srovnané) nebo kvůli zpracování dokumentu, ale kvůli panu Jarošovi, coby horolezci. 72% (1/2 with J.)(27.9.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace