Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Salem v Massachusetts roku 1692. Přičinlivý farmář John Proctor (Yves Montand) se dvakrát pomiluje se 17tiletou Abigail (Mylene Demongeot), kterou spolu s manželkou u sebe zaměstnali (jeho chladná a puritánská žena Elizabeth – v podání Simone Signoret - ho už sedm měsíců ostře odmítá). Když manželka najde Johna a Abigail v objetí, vyžene služku z domu a John, který se cítí provinile, ne-li přímo zatracen, souhlasí. Abigail slibuje pomstu. Její šance přijchází, jakmile obviní Elizabeth z čarodějnictví a zmanipuluje mladé dívky k tomu, aby podporovaly její tvrzení, že viděla duchy. Městský duchovní a politici prahnou po procesu, zbavení města sil černé magie se jeví ideálním prostředkem k represím. John je obviněn rovněž; Abigail mu nabízí způsob jak se vyhnout šibenici. Elizabeth přichází s vlastním doznáním… (džanik)

(více)

Recenze (7)

Fingon 

všechny recenze uživatele

Po dlouhém pátrání se mi podařilo dohledat odpornou ohranou VHS s vyraženými anglickými titulky, které občas nebyly ani k přečtení. Nebyly to ideální podmínky, ale i tak musím přiznat lepší kvality americké verzi z roku 1996. BTW, Abigail Proctora i v tomto filmu svedla, ne naopak... ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Puritánske šialenstvo zasiahlo aj do života rebelantského sedliaka, keď jeho rodinu zasiahla honba na čarodejnice. Despotická cirkev si aj takýmto sposobom upevňovala svoju moc. Salemská dráma začala obyčajnou sexuálnou frustráciou, keď sedliakova žena odmietala svojho muža a ten chcel nájsť potešenie v náručí slúžky. Obaja boli pristihnutí a slúžka prepustená. Jej pomsta bola veľmi rýchla... Film podľa skutočnej udalosti napísaný dramatikom Arthurom Millerom má v sebe vśetky znaky úspešného projektu, hoci sa nemožem zbaviť dojmu, že skúsenejší režisér by vyťažil viac. Herecké obsadenie je však na vysokej úrovni, snímku velí duo Signoret a Montand, avšak za zmienku stojí aj výborná mladućká Demongeot. Štvrtý komentár. ()

Reklama

PAGE 

všechny recenze uživatele

Film o čarodějnických procesech v Americe. Skvěle zahraný Yvesem Montandem, Simon Signoretovou a Myléne Demongeotovou, všichni tři za své role dostali ceny za herecký výkon v Karlových Varech v roce 1957. Scénář Sartre a Aymé, kamera Renoir, co víc si přát. Ještě dodám, že Vávrovo Kladivo na čarodějnice, bylo o dost drsnější. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Temný příběh podle skutečné události. Vesnice je ovládána despotickou církví a pod její pevnou rukou se odehrává příběh zanedbávaného manžela, jeho ambiciózní milenky a nepříliš vstřícné manželky. Nejen v ději, ale i ve tvářích hlavních hrdinů je možno krásně číst celou tragédii, která se v Salemu koncem 17. století odehrála. ()

Zajímavosti (4)

  • Historický Salem leží v USA, film se ale natáčel v tehdejším Východním Německu. (džanik)
  • Předlohou pro film byl román Arthura Millera "The Crucible", scénář podle knihy vytvářel Jean-Paul Sartre. (džanik)
  • Filmové manžele Johna a Elizabeth ztvárnili manželé skuteční - Yves Montand a Simone Signoret. (džanik)

Reklama

Reklama