Mezi dvěma ohni

Wim Mertens

Susana Rossberg

Kostýmy:

Yan Tax

Když ten film začínal, chtělo se mi tak strašně spát, že jsem si řekla, že to nedám. A když zakroutil té kočičce krkem, řekla jsem si: "Tak to ne, seru na to, jdu spát!" :-) Ale přece mě něco donutilo se dívat a udělala jsem dobře. Opravdu krásný, působivý příběh, ktrerý nezle popsat, ale musí se vidět. Přiznávám, slzička na konci ukápla... A už ten film nikdy nechci vidět! Připadám si pak jako nějaký pošuk, který brečí i u pohádky :-) Ne, kecám. Klidně bych koukla znova, ale proboha v nějakou "normální" hodinu!(18.3.2010)

Ono to tak jako hezky působí, když hezká malá dívenka zapůsobí svou moudrostí na tápajícího dospěláka. Jenže na mě tohle moc neplatí. Tohle je jen obyčejný průměrný film, který se tváří, jako že je něčím víc, než skutečně je.(30.6.2009)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(15.9.2006)

Mezi dvěma ohni je sympatická komorní a poměrně minimalistická záležitost. Tvůrci ale mohli být důslednější a zapracovat na formě. Hlavně tak v první třetině (možná polovině) filmu mohli být minimalističtější se střídmějším střihem (stopáž je krátká, její natáhnutí o nějakých 10 minut by nebylo nic neúnosnýho), statičtější kamerou, míň zoomováním… Hudba spíš lehce odváděla pozornost od příběhu a emocí postav a bylo by to na většině míst lepší bez ní. Tyhle věci by rozhodně podtrhly atmosféru snímku. I přes tyhle nedostatky ale hodnocení zaokrouhluji směrem dolů. Postupně se totiž tempo subjektivně pomalu zvolňovalo a snímek mě začal pohlcovat. Je velmi emotivní a najde se v něm i několik opravdu silnejch scén, kdy nejspíš ukápne nějaká ta slzička nejen samotářskému námořníkovi (posezení v restauraci, závěr…). To vše bez sebemenšího náznaku citovýho vydírání. Li je moudřejší než většina lidí, který znám, a neherečka Ling Chu, která ji ztvárnila ve své první a asi i poslední roli, opravdu zazářila. Škoda, že si nevystřihla víc dětských rolí v podobných nezávislých filmech. V době napsání komentáře (2010) už jí bude táhnout na třicet.(26.4.2010)

Tento film jsem kdysi viděla na filmovém festivalu, a vím, že na mě dost zapůsobil. Námořní loď je někde v Asii, Námořník má problémy s opiem a ani neumí už užívat života. Malá holčička mu v podstatě ukáže, že oni také opium používají, ale nekouří ho pořád. Je to takové docela filosofické.(18.1.2008)

• Ling Chu

• - Film získal v roce 1995 zvláštní ekumenickou cenu poroty v Cannes. (Terva)