Ben Hur

Ben Hur

• Austrálie

• Nový Zéland

Historický / Dobrodružný / Akční / Drama

USA, 2016, 123 min (Alternativní: 114 min)

Předloha:

Naomi Shohan

Kostýmy:

Varvara Avdyushko

• Papekus

Sice jsem filmu dal 2hvězdy, ale tím že jsem na něm byl v 4DX, tak mě hodně bavil. Takže film za 2, sál za 5 :)(6.9.2016)

• AppleCore

Ani coby samostatnej film nemá novej Ben-Hur sebemenší šanci zaujmout, tak si zkuste představit, kolik dalších příček pod odpadem by muselo bejt, abych skrze hodnocení vyjádřil, jak příšerně posraný tohle je oproti původnímu filmu... a to jsem ho neviděl! Přehlídka strašný kamery, příšernýho obsazení a imbecilní režie - znásilnění nejen klasiky, ale i filmu obecně!(8.12.2016)

Myslím, že či oživiť Wyllerovu klasiku z roku 1959 bolo ťažkým rozhodnutím, ale určite jednoduchším spracovaním. Hoci sa natíska myšlienka porovnávať ( u mňa určite, lebo klasiku som videl mnohokrát a stále ju považujem za najlepší film ), budem sa snažiť odpustiť si to. Nový Ben Hur sa určite priblížil súčasnému divákovi, posobí civilne, skromne, pri rýchlejších scénach je točený tekavou kamerou, strih je dynamický, doraz je daný na akčnejšie scény. V tomto duchu je aj pochopiteľnejšie, že námorná bitka je lepšie natočená než preteky v aréne, už len z dovodu vačších filmárských možností. Herecké obsadenie je vo filme slušné, Freemanova účasť potešujúca. Režisér si vzal vačšie sústo na ktoré má, Wallaceova knižná predloha má v sebe epickosť, ktorá tu absentuje. Taktiež absentuje silný duchovný motív, hoci ani v jednom filmovom spracovaní nie je prioritným, v tomto prípade mi pripadá až odfláknutý. Príbeh židovského šľachtica je len priemerným snímkom, ktorý určite nevyužil všetky ponúkané možnosti.(4.12.2016)

• Ivoshek

Nový Ben Hur má moc pěkně udělaný ten poslední závod. Tolik k seznamu věcí, co se povedly. kladům. Velkofilmy ze šedesátých let měly něco, co u těch nových silně postrádám. V tomhle případě kvalitní herce a přitažlivé herečky. Zidiotštěný příběh tomu taky moc nepomáhá a vrcholem jsou nesmysly typu Morgana Freemana jako černošského žida a zázračně vykurýrované lepry. A jako třešnička na dortu působí ten chlap, co hraje Messalu. V podstatě od první do podlední minuty má výraz, jak kdyby byl retardovaný.(26.2.2017)

• Chrustyn

Sice to není takové peklo, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale rozhodně je to jeden z nejzbytečnějších filmů roku. Pár vizuálních nápadů je zajímavých, ale jako celek film může zaujmout jen ty, kteří neviděli klasiku a už se k ní nedostanou (nebo pro ně nebude tak cool).(8.3.2017)

• ARI50

Za srdce mě to nechytlo, příběh stejný jen trošku jinak natočený herci nebyli špatní filmové zpracováni taky ne ale asi mi tohle nic neříká a nebo nebere.(25.12.2016)

Původní film jsem neviděl a v brzké době nemám v plánu se na něj dívat, těch rádoby kultovních starých filmů mi chybí ještě tolik, že Ben Hur je někde ve spod žebříčku jako Baník v lize. Ze začátku filmu jsem byl docela nadšenej a zase sem se upřímně divil nízkýmu hodnocení, ale jak už to tak bývá, nechval den před večerem. To co začne jako velkolepý, zábavný a výpravný film plný dobrých herců, se postupem času mění v nudné béčko které se sekne na jednom místě, dialogy a děj hloupne a nic se v tom vlastně pořádně neděje a nestane. Hlavně scénář začne bejt v průběhu dost debilní. Ben Hur totiž uteče z Galejí, je zpátky ve městě, všichni vědí kde je, ale nikdo ho nepřijde zatknout a nechají ho v klidu závodit, vlastně nechají ho v klidu se připravit na ty závody a dojít na ně. Imbecilita dnešních scénářů už ani nemůže nikoho šokovat, spíš překvapit, jak na tohle někdo dá sto miliónů dolarů a minimálně dalších 30 na propagaci. Mělo to našlápnuto dobře, Huston je fajn, Kebbell je výbornej všude, ale režisérovi se to co minutu rozpadá pod rukama a když na konci pršelo, umíral Ježíšek a déšť léčil malomocné, nestíhal jsem z gauče odklízet zvratky, které ze mě stříkaly jak Niagárské vodopády. Aby v tom samozřejmě nechyběl kapitán Morgan Volnýmuž. Právem nedoceněné i když to chvilku vypadalo naopak. Zbytečnost.50%.(22.10.2017)

Nechápu, proč někdo ve studiu odklepl projekt, který v 50 letech posbíral 11 Oscarů a dodnes působí monumentálně. Předem museli počítat, že terno se konat nebude. Film byl potíraný už od počátku a očekával jsem velkou bídu ve stylu příšerných Pompejí a nakonec to bylo nad očekávání. Hrdinové mi celkově sedli a ve filmu se spíše jedná o bratrské pouto, rivalitu, přátelství, než epický biblický příběh. Vůbec jsem neměl problém, že se film odlišuje od původního a hledá si svoji cestu. Co skřípe, tak je vzhledem k rozpočtu mizerný vzhled, triky a akční scény jsou opravdu na úrovní televizního filmu. Právě v tom bych čekal, že se film pokusí nahnat body a naopak ho sráží. Určitě to není zdaleka ústřel letní sezony. Mé hodnocení je shovívavé vzhledem k tomu, že jsem původní snímek viděl až den po této projekci.......6/10(31.8.2016)

• Frajer42

Téměř rok odpočíval tento snímek na disku a nikdo si jej nevšímal. Opravdu dlouho jsem čekal, až budu mít na tento film alespoň minimální chuť. Čekal jsem o několik úrovní větší utrpení. S výsledkem snažení tvůrců jsem tedy poměrně spokojen. Největším lákadlem snímku je bezesporu Morgan Freeman ozdobený dredy, který se z divných důvodů obléká stále do bílého a dokonce vlastní a pár bílých koní. Zřejmě se tvůrci snažili divákům kompenzovat nedostatek světlých momentů oblékáním negrů do bílého. Překážel mi příval neposlouchatelných keců. Potěšila mě účast Pilou Asbæka, na kterého v posledních dnech narážím stále. Naopak mi byl krajně nesympatický hlavní hrdina, a dokonce i jeho nevlastní bráška Akční scénky působily hrozně lacině. Celé to žalostně postrádalo punc epičnosti. Závěr se odehrál hrozně rychle a byl maximálně trapný.(26.7.2017)

Původní film jsem neviděl, takže nemohu srovnávat. Hned úvodní scéna mě zaujala, jak tam střihali zatáčky na těch koních, jako bych sledoval závod Formule 1. Celkově se mi příběh líbil, zaujal mě, ale bylo tam podle mě až moc střihů. Sledujeme nějaký děj a pak najednou střih a jsme o 3 roky dále. Tam zase chvíli sledujeme děj a střih a jsme o 5 let dále. Ale chápu, že tvůrci se chtěli vejít do 2 hodin. Podle mě však film mohl být daleko delší. Ty 2 hodiny uběhly hrozně rychle, klidně bych tu stopáž prodloužil na 3 hodiny. Jinak nepochopil jsem tu píseň při závěrečných titulcích, to koho napadlo dát takovouhle moderní píseň do historického filmu? Abych se vyjádřil ještě k příběhu, tak mě překvapilo, jak Messala odsoudil celou svou rodinu, že se jim ani nesnažil nějak pomoci. Jasně, Juda udělal chybu, ale tak každý děláme chyby. V konečném důsledky byl Juda moudřejší. Nejlepší postavou však byla Ester v podání Nazanin Boniadi, ta byla luxusní! Chytrá a krásná zároveň.(4.2.2018)

• SaNcHeZ_cz

Nový Ben Hur je přesně tím, co se od něj čekalo. Přímočará blockbusterová rutina, kterou ozvláštňuje jen vcelku slušný Jack Huston a pár slušných momentů s ním spojených. Nad rámec toho je to jen další v rámci možností stravitelný blockbuster, který vás nijak nenadchne ale ani vyloženě neurazí, prostě nudná výplňovka u které mohou davy chroupat popcorn do zbláznění, což je výsledek, který by jiné předělávky kultovních filmů braly všemi deseti. [50%](24.8.2016)

• luka4615

Scénáristicky nedotažené, kamerově otřesné a má to jen několik málo světlých momentů (lodní bitva). Tak přesně takhle by se dal Ben-Hur charakterizovat v jedné krátké větě. A aby byl tento filmový kalich hořkosti naplněn až po okraj, musím zmínit i příšerné CGI, které "trpí" zejména při finálních závodech koňského spřežení a Morgana Freemana v hábitu z Harryho Pottera a dredy na hlavě. „You should have killed me.“(3.12.2016)

Verziu z roku 1959 som videl raz, ale uplne ma uchvatila svojou myslienkou o tom aka je pomsta nezmyselna vec, comu sa venovala dalsiu hodinu potom, co hrdina dosiahol svoju pomstu. A aj ked nevyznavam ziadne nabozenstvo, tak mi vôbec nevadilo, ze to ponaucenie o pomste do velkej miery čerpá z biblie. Jedine, co po rokoch zastaralo, bola namorna bitka, ktora dnes uz pôsobi komicky. Skoro 60 rocny 4 hodinovy film by bol pre dnesneho mladeho divaka asi nestravitelny. Pre neho je urcena tato dynamicka verzia s vytunenou CGI vizualnou strankou. Dej ostal prakticky rovnaky bez väcsich zmien. Prekvapilo ma, ze ostala aj linia a zamyslenie sa nad zmyslom pomsty. Bohuzial prave tato linia je natolko skratena, ze funguje najmenej a po velkolepom finale so zavodom koni som sa modlil, nech uz je tu co najskôr koniec. Ostatne linie aj v skratkovitom podani funguju vdaka charizmatickej hlavne dvojke. Jack Huston ako Ben-Hur mi bol dokonca sympatickejsi ako Heston a väcsinu polôh zvladol uhrat bezchybne. Len ten zaverecny prerod nedokazal v tom rychlom tempe uhrat ani on. Toby Kebbell ako Messala funguje dokonale v zapornom mode a pokial je este za dobreho, tak uz vtedy cely cas cakate, kedy vytiahne dýku a bodne niekoho do chrbta. Z ostatnych hercov tu ma nejaky zmysluplny priestor uz len Freeman, ktory si znova strihol dobrosrdecneho mentora. Co sa tyka akcie, tak kto pozna original, tak vie, ze môze ocakavet len 2 akcne sceny. Namorna bitka na mori je perfektna a ako jedina trumfne original. Cely cas je prehladna, obsahuje mnoho dlhych zaberov bez strihu a celkovo pôsobi pôsobivo. Konsky zavod je taky kvalitny sucasny CGI standard. Obsahuje aj pôsobive vychytavky a na PG-13 rating je neskutocne krvavy. Ale pri porovnani s originalom, kde vsetko tocili natvrdo bez CGI, nema najmensiu sancu sa mu vyrovnat. Technicka stranka si ale zasluzi pochvalu. Takze vysledkom je film, ktory ma dynamicke tempo a ani na sekundu nenudi a obsahuje 2 kvalitne akcne sceny. Len ta hlavna myslienka nie je sprostredkovana prilis dobre a pôsobi ako nieco navyse. Kto nevidel staru verziu, tak mu novu odporucam a fajnšmekeri ostanu pri starej, ktora aj po rokoch stoji za to. 6/10.(11.12.2016)

Tak moc jsem se snažila vyhnout srovnáváí s původním Ben Hurem. Ale to fakt nejde. Že já jsem se na toho původního dívala dřív. Hrozně mi vadilo, že se nedrželi původního scénáře. Na začátku, útok na Římana. Už to mi připadalo mimo. V původním jeho sestra omylem shodila tašku ze střechy a tím pádem to bylo opravdu nevinné. V tomhle Juda ukrýval v domě povstalce a ten potom vystřelil šíp. A pak hrozně vykřikuje jak je nevinný. No tak to teda ani náhodou nebyl! Dále se v původním vrátil domů jako svobodný člověk, v tomhle se ukrýval pořád jako otrok. To úplně ztratilo to zadostiučinění, že ikdyž ho potkal takový osud, dokázal se z toho dostat... A musím říct, že i závod čtyřspřeží byl v originále více nervyrdrásající a žílytrhající. No a posledním hřebíkem do rakve byla závěrečná píseň. To si jako vypůjčili z nějakého romantického cajdáku Deniel Steel? Tím pádem dávám Staršímu Beníkovi ještě o hvězdu navíc.(23.1.2017)

• Riddick77

Nic lépe nevystihuje nového Ben Hura jako výraz zbytečný. Bekmambetovův spektákl chce být moderní, chce být cool a chce přenést dynamiku jednadvacátého století do časů dávno minulých s nešťastným důrazem na efekt, nikoliv na obsah. Bekmambetov tak dobrovolně rezignuje na funkčnost a epičnost celého příběhu, protože svůj snímek zbavuje veškerého půvabu květnatého vyprávění o mezilidských vztazích, spiritualitě, morálce a lásce v mnoha podobách, čímž výjimečně bohatý příběh devalvuje na přímočarou a plochou akčně-dobrodružnou báchorku o pomstě a odpuštění, na níž drtivá většina diváků buď vůbec do kina nevyrazí, nebo po opuštění sálu ihned zapomene. A ani sympatické herecké obsazení, v čele s charismatickým Jackem Hustonem, a několik světlých okamžiků na tom nic nezmění. 3-4/10! Recenze zde.(25.8.2016)

• silentname

Jak sa dá film takto neskutočne pokaziť? Až sa mi z toho zastáva rozum, lebo musím povedať, že som bol najprv do príbehu skutočne ponorený a chcel vedieť, kam to bude smerovať. Sledoval som to viac ako svoju adaptáciu, nakoľko som knihu nečítal a nevidel ani pôvodné spracovanie. Išiel som teda s mysľou maximálne otvorenou. A prvá polka filmu ma skutočne dostala do príbehu. Sledovali sme Judahov život v jeho rodine a fungovalo to. Jediné čo ma iritovalo, že Pilát tu bol vykreslený vyslovene len ako zloduch a to si nemyslím, že je to smer, ktorým to malo ísť. Ale inak som to bral. Keď sa však skončia scénky v otroctve a dostaneme sa do druhej polky filmu, tak to naberá prudký spád a celý film ide od dobrého k zlému, k horšiemu až absolútnej pohrome. A nechápem ako sa to podarilo. Všetky scénky, čo sa udejú po jeho otroctve sú buď klišé, alebo človeka len iritujú, že sa sem vôbec dostali. Máme tu ukrižovanie Krista, máme tu súboj Judaha a Messallu na život a na smrť v závode, podobne ako v Gladiátorovi a potom sú tu ešte dve neskutočne iritujúce scénky, ktoré ale nespomeniem, lebo by to boli spoilery. Každopádne ak to uvidíte, pochopíte presne čo mám na mysli. Tento film ma skutočne dostal až do stavu, že som už komentoval v štýle: "To nemyslíte vážne!" Nechápem, čo sa tu stalo a prečo to nabralo taký obrat. Nerozumiem. A pokazí to akurát dojem všetkého, čo prvá polka filmu spravila. Totálne, absolútne. Ježišova rola vo filme je mizivá, Pilátova rola je mizivá. Sú to len postavy, ktoré tu proste sú. Je to až otravné. A ostatní to nerobila vôbec lepšie. Možno s výnimkou Morgana Freemana, ktorý je podľa mňa prekvapivo dosť dobrý. A celkom ho v tejto role aj beriem. Osobne si myslím, že v prípade Ježiša a Piláta som v roku 2016 vďačný za film Risen. Tu je to absolútne nasilu. Neodporúčam. Hodnotenie: D+(22.1.2017)

Ben-Hur je především o odpuštění a víře, která přináší zázraky. Kamenem nového zpracování pro popcornovou generaci diváků je akční roztřesená kamera absolutně se nehodící k historickému tématu...Střídání rychlých záběrů a velmi stručný konec, kde se všichni po prožitém utrpení šťastně obejmou zazdí veškeré emoce.(5.12.2017)

• Morholt

Klasiku s Charltonem Hestonem sice uznávám jako výborný film, ale na druhou stranu jí nepovažuji za něco nedotknutelného, takže do nejnovější verze jsem šel bez předsudků. Ale to mi nebylo nic platné. Bekmambetov zabředl hned na začátku do bahna průměrnosti a postupem času se do něj potápěl víc a víc. Víceméně to bylo jen celkem slušně obsazené usoužené čekání na závěrečný vozatajský souboj. Ten sice nebyl vůbec špatný, ale zase se nejednalo o nic, co by člověka při dnešních možnostech vystřelilo z tenisek. 35%(4.12.2016)

• corpsy

Sadli si bossovia štúdia Paramount, spolu z režisérom a scenáristami a povedali si na jednom z vychytralích mítingov, že epický román Lew Wallaceho treba predstaviť dnešnej zdegenerovanej generácii divákov? Pretože takto zjednodušiť a zľahčiť majstrovské dielo svetovej literatúry, je doslova hriech kresťanských rozmerov. Mysleli pri tom na skupinu inteligentných ľudí, ktorých takéto zhanobenie viac ako uráža? Mysleli si, že všetci navštevovatelia kín sú naozaj tak dementní, že potrebujú tak infantilne previesť jeden z najslávnejších príbehov na celuloid? Očakávali, že hlavnou skupinou sediacou v sále budú decká urobené cez fejsbúk, permanentne klikajúci po mobiloch, tabletoch a iných, zdravému mozgu škodiacich prístrojov? Omyl, omyl, omyl! Ani ,,majstrovský,, závod štvorzáprahov nenasvedčuje, že ide o kvalitný film. A pri tom Timur je dobrý akčný režisér. Zrovnať túto sekvenciu s verziami B.C. 1925 - 1959, vychádza táto polodigitálna rúbanica s hanbou a so sklopenými ušami. A to sme v 21. storočí, v období nekonečných trikových možností. Radšej obnovenú premiéru tých dvoch starších pánov, ako tohto nového ( bezvládneho ) steroidového mladíka.(31.8.2016)

• kaylin

Za mě tenhle snímek kandiduje na jeden z nejzbytečnějších remaků, jaké kdy byly natočeny. Myslel jsem, že to budou dvě hodiny proto, aby zde pak byla naprosto neskutečná scéna čtyřspřeží, ale ukázalo se, že ani v tomhle směru nemůže být klasika překonána. Trochu zvláštní, ale je tomu tak. Zbytečný film.(12.12.2016)