Kainovy děti

• Maďarsko Káin gyermekei (více)

Ještě jako děti spáchali vraždu. Tři muži, kteří pak strávili celé své mládí v té nejtvrdší komunistické věznici v Maďarsku, kde poprvé otevřeně promluvili na kameru. Na zneklidňujících archivních záběrech odkrývají detaily svého zločinu. Ještě jako děti spáchali vraždu. Tři muži, kteří potom strávili celé své mládí v té nejtvrdší komunistické věznici v Maďarsku, kde poprvé otevřeně promluvili na kameru. Na zneklidňujících archivních záběrech odkrývají detaily svého zločinu, ale i plány, jaké mají do budoucna. O třicet let později se je režisér Marcell Gerő vydává najít a při té příležitosti odhaluje nejen nová tajemství, ale i Maďarsko, jak je dosud neznal. Osud, hřích a odkaz minulosti, vše pohledem Kainových dětí. (HBO Europe)

T2

Dokument Kainove deti (Káin gyermekei, 2014) ponúkol ťažkú väzenskú tému, život v biede bývalých odsúdencov, téma ktorá ale v danom neohrabanom prevedení moc nenadchla. /videl v kine: 20%/(filmový festival Art Film Fest 2015) ()

*CARNIFEX*

Detailný pohľad do života asociálov, ktorí čo to spáchali, a tak dostali, čo si zaslúžili. Ľútosť to vyvolať nevie, k zamysleniu to taktiež príliš nevedie, tak ako načo bolo toto dobré? ()

Morton Eucrow

(Apríl 2020) Niežeby mi tá corona-izolácia až tak prekážala, práce je veľa, neprečítaných kníh ešte viac, ale občas treba svoju rutinu pozmeniť. Na HBO Go je sekcia, ktorej som sa zatiaľ úspešne vyhýbal: Dokumenty. A hneď prvý náhodný výber stál za to. Dokument Kainove deti sleduje príbehy 3 mladistvých delikventov, ktorí ako tínedžeri spáchali ťažké zločiny, boli odsúdení a dostali sa na okraj spoločnosti. Ak pred svojimi zločinmi neboli sociálnymi prípadmi, tak po resocializácii sa nimi stali. Teraz sú zostarnutí a zlomení. Dvaja z nich pôsobia ako obyčajní ľudia z ťažkých podmienok, ktorí si zlými rozhodnutiami zničili život. Tretí je kocka ľadu a pre istotu by som sa k nemu neotáčal chrbtom. Vizuálne pútavé. Zvláštne prestrihy. Dobové video-záznamy z rozhovorov s odsúdenými. ()

Fajolo

Prekvapilo ma, ako normálne na mňa tí traja pôsobili. Teda jeden bol trochu divný, takže zvyšní dvaja. Ak ich v pätnástich zatvorili na vyše 10 rokov do basy, nemali šancu vyrásť na "platných členov spoločnosti". Nebolo by asi vôbec ťažké vykresliť ich ako rodených zabijakov, alebo úbohé obete systému. Miesto toho sa režisérovi podarilo vysvetliť, že sú to jednoducho ľudia. ()