Truth

Pravda

Životopisný / Drama

USA, 2015, 121 min

Drama o kontroverzi s vojenskou službou bývalého prezidenta a předně pak o tom, jak tenký led dokáže být investigativní novinařina v US v rámci věhlasných 60 MINUTES. Není to lehká látka, ale je to slušně podnětný a navíc jsem si celkem dobře připomněl opodstatněnou piplačku se zdroji během psaní akademických prací :) Doteď jsem Blanchettovou nemusel, ale tady se mi líbila, Redford má moc pěknou roli, jo... zajímavá podívaná.(9.4.2016)

Politika. V Americe je prostě někde jinde. Robert Redford se k ní rád vrací (kupříkladu Hrdinové a zbabělci) a anti-bushovci mu při tom zřejmě zatleskají. Okatě tehdy diváka tlačil na svou stranu barikády a tady to není jiné. Je možná fajn, že se leccos nebojí pojmenovat, ale obávám se, že určití lidé si stejně popel na hlavu nenasypou. Politické téma je vždycky s otazníkem. Pro Středoevropana není tohle konkrétní úplně silné a atraktivní, nicméně látka je podaná poměrně přehledně a zajímavě. Jen jí občas schází dynamika a možná i ostřejší nůžky střihače. Leccos nahoru tahají nejen oscaroví herci v ústředních rolích, velmi slušní jsou i ti, jejichž role nejsou až tak velké. I tak jednou bohatě stačilo!!(11.3.2016)

Wow. Až začne Redford moderovat večerní zprávy, nevynechám ani jednu relaci! Jestli je Spotlight kvalitami vážně ještě o třídu výš než tahle o život sprintující konverzačka z prostředí investigativní dokumentařiny, tak za pár týdnů, až jej uvidím, sním svůj klobouk. Hádám, že oscarové drama bude rozhodně méně učesané a ne tak přehnaně melodramatické, ale stejně: Blanchett a její tým mi vzali dech. Dvě napínavé hodiny o tom, zdali je George W. Bush posera anebo jen někdo neumí dělat seriózní zpravodajství.(5.3.2016)

Robert Redford je tak skvělý herec, že prostě jen hltáte každou vteřinu, kdy je na plátně. Není zde tolik, jak byste si přáli, ale Cate Blanchett mě překvapila neskutečně civilním a přesto procítěným výkonem, který mě bavil. Ona na sebe strhává pozornost a dává tak vyniknout příběhu jedné ženy, která se jen snažila odhalit něco, o čem si myslela, že je pravda. Svět se za to odmění, to je jasné.(22.1.2016)

"PTÁT SE, TO JE DŮLEŽITÉ. NĚKTEŘÍ ŘEKNOU, ŽE NA TOM NEZÁLEŽÍ. ALE PŘESTANEŠ POKLÁDAT OTÁZKY, PAK AMERIČANÉ PROHRAJÍ." Naštěstí Američané ať už si o nich myslí zbytek světa co chce ty otázky pokládají neustále, čehož důkazem je i tento skvělý film. Po Oscarovém Spotlightu další investigativní pátrání, tentokrát do dob mládí exprezidenta Bushe. Pro Američany ožehavé téma a když se odehrávalo těsně před volbami v roce 2004, o drama je postaráno. Překvapivě přiznávám, že se mně to líbilo ještě víc, než zmiňovaný Spotlight, mělo to větší grády a náboj a hlavně to byla skvělá ukázka toho, na jak tenkém ledě se investigativní novináři pohybují a na jak mnoha věcech záleží. Zcela mě to, zda byl George W. Bush poseroutka vyhýbající se vojenské službě, či někdo neumí udělat precizní reportáž pohltilo a Cate Blanchett podala vynikající výkon. Cítil jsem všechny ty emoce, od euforie k zmaru, kterými skutečná Mary Mapes musela taky procházet no a Redford, to už je specialista na podobný druh filmů. Takže zbývá dodat jediné.....Courage a F.E.A.(18.7.2016)

• - Chyba ve filmu: Ve scéně po natočení rozhovoru s plk. Burkettem (Stacy Keach) na kameru sedí plk. Charles (Dennis Quaid) a Mary Mapes (Cate Blanchett) na gauči. Plk. předává Mary balíček chipsů, který je natočen zadní stranou, avšak v dalším záběru z jiné kamery je natočen přední stranou. (M1k3k)

• - Film se točil v Austrálii na žádost herečky Cate Blanchett (Mary Mapes), aby mohla být při natáčení nablízku své rodině. (Dio_Padre)