Truth

Životopisný / Drama

USA, 2015, 121 min

Robert Redford je tak skvělý herec, že prostě jen hltáte každou vteřinu, kdy je na plátně. Není zde tolik, jak byste si přáli, ale Cate Blanchett mě překvapila neskutečně civilním a přesto procítěným výkonem, který mě bavil. Ona na sebe strhává pozornost a dává tak vyniknout příběhu jedné ženy, která se jen snažila odhalit něco, o čem si myslela, že je pravda. Svět se za to odmění, to je jasné.(22.1.2016)

• MartinezZ

Pokud jste stoupenec jakéhokoliv politického proudu natolik aktivní, že byste dobrovolně pomáhali při volební kampani, nebo smyslů zbaveni jásáte a pozastavujete všechno a všechny ve chvíli, kdy se na pódiu objeví nějaký politik či dokonce prožíváte stavy extáze, když nějaký politik navštíví vaši ulici nebo práci, je to film pro vás, rovnou tomu napalte ***** - určený pro diváctvo USA, kde se mohou zbláznit z toho jestli nějaký politik byl nebo nebyl na vojně a že kecá v rámci vzájemné očerňovací kampaně mezi politický rivaly. --- Pokud je vám ale úplně u zadku, jestli vám u metra rozdává cetky nějaký politik, nebo jestli prostě nad hordami (snad) placených řvounů na veřejných mítincích kroutíte hlavou a nepřekvapuje vás, že politici lžou, protože jsou to prostě politici, klidně filmu napalte odpad, protože ve výsledku je to film o tom, kterak semlelo redakční tým vydání zprávy o něčem, co nikoho nezajímá. Ty záběry diváků, kterak sledují televizi a hltají "pravdu", mi připomnělo jen jedno: Psychožábu.(29.2.2016)

Cate Blanchett je prostě herečka první velikosti. Obsazená do pohádky o slávě investigativní novinařiny, o právu čtenářů a diváků na pravdivou informaci, v tomto lehce patetickém příběhu dokáže překlopit misky vah dobrého vkusu nekompromisně na tu veskrze kladnou stranu . A to dokonce i ve filmu, kde se na konci hrdinovi tleská (!!!!) to prostě funguje. Filmy o politice z principu neberu a patos mne drtí jak betonový panel. Tady jsem jim to ale sežral i s navijákem a Redfordův rozlučkový projev mne dojal. To je tak, když hrajou profíci. 80%(16.6.2016)

Drama o kontroverzi s vojenskou službou bývalého prezidenta a předně pak o tom, jak tenký led dokáže být investigativní novinařina v US v rámci věhlasných 60 MINUTES. Není to lehká látka, ale je to slušně podnětný a navíc jsem si celkem dobře připomněl opodstatněnou piplačku se zdroji během psaní akademických prací :) Doteď jsem Blanchettovou nemusel, ale tady se mi líbila, Redford má moc pěknou roli, jo... zajímavá podívaná.(9.4.2016)

Ono jde z našeho pohledu zdánlivě o houby, ale Američané jsou na službu vlasti citliví a pokud se u politika prokáže, že to flákal, nebo že se vojně vyhýbal, znamená to pro dotyčného konec v politice. Jenže Mary Mapes a její tým si vyšlápli na toho nejvýše postaveného a to je téměř vždy boj proti větrným mlýnům. Nemůžu se vyhnout srovnání se Spotlight a řekl bych, že co chybělo oscarovému vítězi na melodramatičnosti, to tady přebývalo. Ale jinak je Truth precizním novinářským dramatem s neotřelým motivem, které ne že by přinášelo do podobně laděných filmů něco vyloženě nového, ale svým uchopením působí celkem neotřele. Plusem jsou samozřejmě herci, kdy celý novinářský tým pod taktovkou Cate Blanchett hraje jak o život a jsem přesvědčen o tom, že Redford by měl seknout s filmem a jít hlásit zprávy. Vanderbitt k několika výborným scenářům přidal i výbornou režii, tak snad v tom bude pokračovat. 85%(12.3.2016)

• - Film se točil v Austrálii na žádost herečky Cate Blanchett (Mary Mapes), aby mohla být při natáčení nablízku své rodině. (Dio_Padre)

• - Chyba ve filmu: Ve scéně po natočení rozhovoru s plk. Burkettem (Stacy Keach) na kameru sedí plk. Charles (Dennis Quaid) a Mary Mapes (Cate Blanchett) na gauči. Plk. předává Mary balíček chipsů, který je natočen zadní stranou, avšak v dalším záběru z jiné kamery je natočen přední stranou. (M1k3k)