Truth

Pravda

Životopisný / Drama / Historický

USA / Austrálie, 2015, 121 min

Cate Blanchett je prostě herečka první velikosti. Obsazená do pohádky o slávě investigativní novinařiny, o právu čtenářů a diváků na pravdivou informaci, v tomto lehce patetickém příběhu dokáže překlopit misky vah dobrého vkusu nekompromisně na tu veskrze kladnou stranu . A to dokonce i ve filmu, kde se na konci hrdinovi tleská (!!!!) to prostě funguje. Filmy o politice z principu neberu a patos mne drtí jak betonový panel. Tady jsem jim to ale sežral i s navijákem a Redfordův rozlučkový projev mne dojal. To je tak, když hrajou profíci. 80%(16.6.2016)

Celý čas som si vravel, o koľko sú nedivácke (Insider) a nepatetické (Spotlight) filmy na podobnú tému, lepšie. Ale vlastne som za tú hollywoodsku formu rád, sem tam; pri tých dvoch emotívnych scénach v závere, alebo nevadia ani tie vtípky... No tak je to o level nižšie. To ale furt stačí na hodne silné 4 hviezdy. A Redfordovi by som dal za to jeho "Courage!" nomináciu(19.5.2016)

Mám rada takéto filmy ... kde tempo hovoreného slova je neúprosné, treba neustále dávať pozor, aby ste sa nestratili v informáciách a menách ... skrátka žiadna ulievačka. Truth je krásna ukážka toho, ako to vo svete špinavej politiky chodí ... všetci vieme, kto má na koniec pravdu. Ale aj toho, že keď chybuješ, príde trest. Z mojej strany spokojnosť.(1.7.2017)

Film se rozjížděl pomalu, ale každou minutou zvyšoval tempo a dojel do emocemi nabitého finále, které zručně pospojovalo všechny témata a otázky filmu. Cate Blanchett je vynikající. Její Mary Maples je komplexní po všech stránkách. Silná i zranitelná zároveň a nechá vás pocítit vše, čím Mary v době téhle kauzy procházela. Abyste dnes pátrali po pravdě, potřebujete vskutku spoustu odvahy a nejlépe nebýt zaměstnaní u společnosti, které jde jen o peníze a vládní podporu. Maryin monolog ze závěru filmu bych tesala do kamene.(20.1.2016)

Že je bývalý prasident Spojených korporací amerických Jirka Dvojitévé Křoví zbabělá, pokřivená, mocichtivá, militantní a zkorumpovaná kunda, to dneska už ví každý školák. Ale tvrdit něco takového otevřeně ve sdělovacích prostředcích před pár lety, kdy ta mrdka ještě „hrdinně osvobozovala“ Dálný východ pod patriotistickým heslem „Ropa for all“ a pečlivě připravovala největší novodobou světovou hospodářskou krizi, mohlo vést i k tomu, že měl člověk náhle plnou prdel texaského čili, pěchovaného tam nemilosrdnou pěstí korporátní spravedlnosti. Zrovna tato Pravda sice nikdy nade vši pochybnost prokázána nebyla, nicméně spousta dalších Pravd ano. Je z toho ale naprosto fajnové přírodovědné drama o hyenách, lovících prase, o třídu záživnější a zábavnější než letošní osralový Spotlajt, kde hyeny lovily černoprdelnické pederasty. Ale kurva jako kurva, obojí je rozhodně informativním přínosem. Tohle je navíc vybaveno famózní a přirozenou Blanšetkou a úžasným Bobíkem, který sice ještě pamatuje časy, kdy začaly uhelnatět plavuně, avšak hraje mu to pořád jako zamlada. Moc příjemný a dokonale stravitelný film, nejste-li certifikovaný mongoloid. Jsem docela zvědav, kdo bude hrát jednou mě, až před dalšími volbami zveřejním inkriminující dokumenty na toho zkurveného maďarského tuneláře a majitele ČR - Andreu ZjakoZmrda Babitche. Norberte, pomalu se rozcvičuj!(16.3.2016)

• - Chyba ve filmu: Ve scéně po natočení rozhovoru s plk. Burkettem (Stacy Keach) na kameru sedí plk. Charles (Dennis Quaid) a Mary Mapes (Cate Blanchett) na gauči. Plk. předává Mary balíček chipsů, který je natočen zadní stranou, avšak v dalším záběru z jiné kamery je natočen přední stranou. (M1k3k)

• - Film se točil v Austrálii na žádost herečky Cate Blanchett (Mary Mapes), aby mohla být při natáčení nablízku své rodině. (Dio_Padre)