Deník puberťačky

(festivalový název)
  • Nizozemsko

The Diary of a Teenage Girl

USA, 2015, 102 min

V Deníku puberťačky si Marielle Heller zřejmě zhmotnila svoje pubertální představy o dospívání. Snažila se mu dát artový rámec, což se celkem i povedlo, ale chybí mu to nepatrné nic, které z průměrného filmu udělá film dobrý. Celý příběh vlastně jenom klouže po povrchu, Minnie má nějaké představy, které si realizuje, ale jak její máma, tak Monroe působí psychologicky nedotaženě jak z poslední soap opery. Škoda zmařeného potencionálu.(18.9.2016)

Včera som komentoval film The Neon Demon, kde som ohodnotil záver ako absolútne zvrátený. "The Diary Of A Teenage Girl" je podľa mňa celkovo neskutočne zvrátený film. Ale rovnako ako "The Neon Demon" nemyslím to v zlom slova zmysle. Pretože nám veľmi dobre odhaľuje vnútro našej hlavnej hrdinky, ktorá chce spoznať rozdiel a súvislosti medzi láskou a sexom. A občas musí človek skutočne padnúť na najväčšie dno aké existuje, aby našiel cestu späť a uvedomil si niektoré veci. A to je presne aj príbeh Minnie. Nebudem zachádzať do žiadnych spoilerov, no určite je treba povedať, že veľa veci si svojimi rozhodnutiami dievča veľmi skomplikuje. Ale sú to rozhodnutia, ktoré urobila sama a v presvedčení, že koná správne. A to z nej robí zaujímavú postavu, lebo sú to jej chyby, za ktoré sa sama sebe môže zodpovedať. Páčia sa mi vnútorné monológy, ktoré nám viac odhaľujú jej pocity v niektorých situáciach. Možno by to bolo lepšie, keby to film podal celkom vizuálne, ale na druhú stranu sú to skôr slová, ktoré nahrala do svojho kazetového denníka. Takže to podľa mňa funguje. Animácie v kombinácii s hraným filmom sú tu absolútne fantastické a musím pochváliť tvorcov za ich kreativitu. Obdiv z mojej strany a veľká poklona. Vieme asi ako to celé síce nakoniec dopadne, ale napriek jemnej priehľadnosti niektorých vecí som si sledovanie užil. Nemôžem povedať, že by som občas nemal z Minnie pocit, že sa z nej stáva skutočná nymfomanka, ale to je niečo, na čo chcel film pravdepodobne aj reálne poukázať. Možno by som uvítal, keby mala ale väčšiu rolu Kristen Wiig. Je skvelá, a vidíme ju tu veľmi málo. Soundtrack je podľa mňa tiež dobrý. V štýle 70s, ktorý skutočne výborne s filmom ladí. Ja som si osobne sledovanie tohto filmu užil. A ak vám nevadia filmy s veľkým množstvom sexu, erotiky a možno aj trošku zvrátenejších momentov, myslím si, že to nie je zlý film na pozretie. Rozhodnite sa sami. Hodnotenie: B(13.10.2016)

• rigby

Dozrávání v divokých uvolněných sedmdesátých letech, nevázaný sex, drogy. Není to žádný příběh pro teenagerky, je to spíše nezávislé, k zamyšlení. Žádné hollywoodské blonďaté krásky. Ale příběh je přece jen hodně rozvláčný a místy se děj ztrácí úplně. Občas je náročné se soustředit. Rozhodně mě to nepřesvědčilo tak, jak bych očekával.(20.1.2016)

• Marqta

Moc se mi líbil celý nápad, obecně mám ráda "deníkově" a retrospektivně (zde alespoň častečně) pojaté filmy a celá ta kompozice mi sedla. Líbila se mi i ta hlavní myšlenka/zápletka, ale to je možná tak všechno. Asi v tom hrálo velkou roli to, že mi hlavní hrdina poměrně dost lezla na nervy a stejně tak i její matka. Hodně reakcí postav na nějakou situaci (což byla tady možná i taková klíčová věc, když se jedná řekněme o vztahové drama ....:D ) mi přišla nereálná vykonstruovaná, občas lehce absurdní případně až lehce parodická. Hlavně, aby to celé tak nějak sedělo do předem připraveného konceptu "divokých sedmdesátek" a nedej bože, kdyby se vynechal nějaký ze žhavých motivů, které se vám pravděpodobně ve spojení s touhle dobou vybaví. Vidět se to dá, ale jednou mi to stačilo. Možná jsem do snímku vkládala zbytečně vysoké naděje a možná proto jsem zklamaná...Taky mě mrzí že film řešící takovéhle poměrně silné téma nemá nějaké solidní zakončení, které by všemu tomu "dramatu" dávalo nějaký smysl...(3.5.2016)

Hodně zvláštní film plný intimních scén. Nemůžu říct, že mě nebavil. Ale pořád mi tam něco chybělo. Možná trochu víc šťávy by to chtělo. Pak bych třeba zvýšila svoje hodnocení. Chvílema mi děj přišel až moc ponurý a depresivní. A taky mi moc nešlo do hlavy, že by se takhle chovala 15ti letá puberťačka v té době ... I když .. všechno je asi možný. 55%-(30.3.2016)

• - Ve scéně, kdy Minnie (Bel Powley) jde do baru za svou matkou, se poté, co Minnie vyběhne ze dveří, kamera zaměří na brunetu kouřící cigaretu. Tou je Phoebe Gloeckner, spisovatelka stojící za předlouhou k tomuto filmu. (hansel97)

• - Film byl poprvé publiku představen na festivalu Sundance (leden 2015), podruhé poté na Berlinale (únor 2015). (glumka)

• - Scény ve třídě se natáčely ve škole Lincoln Middle School v Alamedě v Kalifornii, a přestože měli filmaři povoleno ve škole natáčet, nechtěli překážet, a tak se všechny scény uvnitř natočily během jedné noci. Iluze dne byla vytvořena světly namířenými za okny třídy a filtry kamery. (hansel97)