poster

Spadli z nebe

 • Francie

  Tombés du ciel

 • Slovensko

  Spadli z neba

Komedie / Drama

Francie / Španělsko, 1993, 91 min

 • nash.
  *****

  Příběh Artura, který během Vánoc uvízne na letišti, vybízí ke srovnání se Spielbergovým Terminálem a ve většině ohledů z něj vychází vítězně. Arturo nepochází z žádné exotické divočiny jako Viktor Navorský, je to obyčejný okradený muž, který vinou úředníků skončí, bez bot a bez prostředků v bezcelní zóně letiště, což je podáno jako něco, co se může stát každému. Místo obyčejné i když milé spielbergovské zábavy, která se nás až tak moc netýká, nabízí jako přidanou hodnotu možnost sebereflexe i zamyšlení nad společností v níž žijeme. Jean Rochefort je navíc vynikající herec, který své postavě dokázal vdechnout zdání věrohodné civilnosti i přesvědčivý vývoj opírající se o postupné odhalování skrytého světa letiště a především osudů dalších, značně různorodých trosečníků, kteří tu jako on uvízli, na rozdíl od něj však někteří i na mnoho měsíců a bez východiska. Nečekaně působivý a příjemný film s otevřeným koncem, který se nemusí uchylovat k romantické berličce, aby zaujal, a i ten humor spíš jen tak lehce naznačí, napoví a nechá na divákovi, jak jej přijme. Určitě film, který bych si po čase ještě jednou rád zopakoval.(20.11.2011)

 • - Film je inšpirovaný skutočným príbehom iránskeho utečenca Merhana Karima Nasseriho, ktorý uviazol v roku 1988 na parížskom letisku Charlesa de Gaulla po tom, čo mu bol zamietnutý vstup do Anglicka. Pretože mu medzitým ukradli pas, francúzske úrady mu zakázali opustiť priestory letiska. (dobso)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace