I familiari delle vittime non saranno avvertiti

Crime Boss

Krimi / Drama

Itálie, 1972, 93 min

"I, Familiari delle vittime non saranno avvertiti" a.k.a. "Crime Boss" a český "Šéf mafie", je docela slušný mafiánský film, natočený ve stínu slavnějších mezinárodních bratříčků. Film sice nedosahuje kvalit těch nejlepších z té nejoutlejší špičky žánru, ale přesto se ve filmu našlo několik zajímavých, dost drsných a syrových pasáží (perfektní chladnokrevná vyvraždovací scéna), které fandu tohoto žánru jistě potěšili, ale přeci jen toho všecho, včetně akce je tu přeci jen znatelně méně, než v jiných filmech z té doby. Dobrý scénář, ale bohužel banálnější příběh, i když v samotném žánru v podstatě nejde o nic novátorského (celá zápletka je tu dost předvídatelná) jen škoda docela velké a zbytečné rozvleklosti, a hluchých a nudných pasáží, tím film přeci jen dost trpěl. Ale závěrečné finále bylo docela vzrušující a srdcervoucí:-) Celkově jde ale i tak o docela příjemnou záležitost, odehrávající se v různých světových destilacích, s hezkou hudební složkou (De Massi), velký důraz je tu klade i na samotný výklad charakterů-zejména pak u hlavních protagonistů, viz. zkušený žánrový herec Sabato (3 eurocrimi ze 14, jeho dlouhý úsměv v baru, poté než zabije člověka je památný) a Savalas (poněkud staromódní šéf mafie Don Vincenzo) v hlavních rolích, ale i zbytek obsazení není špatný, vynikne i okouzlující samice Paola Tedesco (ve filmu dospívající neteř Kmotra). Režisér De Martino natočil celkem 5 kriminálek (tato je ta poslední, co mi dlouho unikala) a v mém pomyslném žebříčku ji řadím na druhé místo, za "Il consigliori", které následovalo hned poté.(23.10.2011)