Přelud

(festivalový název)

Po vesměs neobydlených oblastech Maďarska putuje osamělý africký fotbalista. Jakmile dorazí na osídlenou farmu, uvědomí si, že spadl do pasti místním moderním otrokářům, kteří ho mají v úmyslu obrat o svobodu i pečlivě ukrývané tajemství. Maďarsko-slovenský meditativní eastern zdobí podmanivé zachycení krajiny a rafinovaně vystavěné vyprávění, v rámci něhož se postupně vynořují překvapivé motivy. (Febiofest)

Radko

Pustá pusta. Len vietor šumí pomedzi nekonečnými trávnatými územiami. Kde tu opustená farma, staručká železnica, zarastené koľajnice. Pochmúrni obyvatelia. Všetko je tak, ako má v správnom westerne byť. Mlčanlivý hrdina s nejasnou minulosťou. Cesta železnicou. Končí sa náhle a nepredvídane uprostred vysokého tŕstia. Stáda dobytka. Jazdci s puškami, trieliac bez sedla na lesklých konských chrbtoch kamsi v ústrety nekonečným pláňam. Otroci. Prepadnutá a zotročená farma čakajúca na odkliatie. Zástupný symbol moci - futbalová lopta. Hrdina: nádej: východisko i spása. Kruté mučenie, horúčkovité preludy i drsná pomsta. Happy-end mrznúci v mlčanlivých pohľadoch, kde sa emócie vyjadrujú len pohybom očí a občasným zášklbom tváre. Štýlová maďarsko slovenská jazda. Poznámka: jedného z policajtov stvárnil Gejza Benkö, predstaviteľ zaťa Osztatneho z filmu Baščovanský a zať. ()

Madsbender

[Febiofest 2015] Už na prvý pohľad pôsobí Mirage ako zjavenie, aké v našich končinách nemá obdoby a spestrenie, ktoré so sebou prináša v domácej kinematografii dlho chýbalo. Možno na ňom demonštrovať globalizačné tendencie súčasného (stredo)európskeho filmu, ktoré vedie k vzniku unikátnych koprodukcií, i snahy o univerzálnosť (podobne ako Fehér isten Kornéla Mundruczó). Atraktívnosť novinky Szabolcsa Hajdu však spočíva okrem medzinárodného štábu a obsadenia v tom, že na závažné témy z maďarskej histórie nasadzuje atmosférickú kombináciu kryštalicky čistého štúdiového westernu, easternu a ľudovej balady, odohrávajúcej sa v nekonkretizovanom bezčasí (prízračný prológ môže navádzať až k myšlienke postapokalyptického rámca). Filmu nemožno uprieť často bravúrne riešené záberovanie, pomalý strih a prácu s diegetickým zvukom, neokázalé odkazy na známe žánrové diela, zamlčiavanie určitých informácií i rúcanie niektorých obvyklých klišé (menovite akcentovanie významnosti ženskej postavy, profilácia hrdinu či atypicky pojatá záverečná prestrelka). Jeho úskalie spočíva predovšetkým v tom, že sa po väčšinu času napriek symbolike pridŕža jediného režisérovho výkladu a vlastne o témach, ktorým sa venuje, nehovorí nič nové. I tak sa jedná o štylisticky zaujímavý, veľmi neobvyklý a jasne vyrozprávaný príbeh inšpirovaný skutočnosťou, zľahka predchnutý magickým realizmom, ktorý mu dodáva mystický rozmer a interpretáciu obohacuje o háv modernej rozprávky pre dospelých. Viac v recenzii. ()

Marze

Pusta je velmi bezútěšná i v létě. Jinak je to multikulty propagační video. Dalších 80 milionů Afričanů na cestu k nám naštěstí peníze. ()

curunir

,,FARMA JE BLÍZKO. ALE NEVIDNO JU, LEBO JE TO SK*RVENÁ PUSTA." __ Eastern maďarského pôvodu s drobným slovenským vkladom (finančne podporený audiovizuálnym fondom) sa do môjho povedomia dostal náhodou ešte pred časom v rámci televízneho spravodajstva. U nás sa do distribúcie dostal iba v rámci niekoľkých klubových alebo festivalových premietaní, čo potvrdzuje aj nízky počet hodnotení. Bez toho, aby som o deji čokoľvek bližšie vedel ma ku sledovaniu lákal v našich končinách netradičný, atraktívny žáner pôsobiaci pojmom skutočného preludu obsiahnutého v názve filmu. Moderné otroctvo je v súčasnosti aktuálnou témou a verím, že kdesi v širokej puste - zachytenej v takmer postapokalyptickom duchu - existujú mieste, kde sú takto nedobrovoľne zneužívaní ľudia. V rôznych ohľadoch na mňa film pôsobil veľmi uveriteľným dojmom. Vôbec mi pritom nevadilo pomalé, priam ospalé tempo podporované iba minimom dialógov. V záberoch kamery som často zostával v údive nad zachyteným krajiny a za dobre odvedené považujem tiež zvuk, strih, hudbu a nápadité grafické stvárnenie jednotlivých kapitol. Film orientovaný skôr pre náročnejšieho diváka disponuje nenáročným, dobre zrozumiteľným dejom. Som zvedavý, kedy sa objaví na našich obrazovkách. (173. hodnotenie, 16. komentár k filmu) ()

Duotone28

[Febiofest 2015] Veľmi sa teším, keď takéto kúsky vznikajú v krajinách, s ktorými susedíme, kde filmová tvorba nikdy nemala ustlané na ružiach :-). Nazdar ()

JohnMiller

Tak toto je teda riadne nevídaný projekt. Ide o Maďarsko-Slovenskú produkciu ktorej sa podarilo nakrútiť, svojim spôsobom, western dobovo a priestorovo absolútne sediaci na oblasť severného Maďarska či južného Slovenska. Aby som to tak empiricky zhodnotil, keďže pochádzam presne s tej oblasti, ono to bolo tak nesmierne autentické, od fauny, cez hercov, kostýmy, náradia.... No, všetko. Toto sa mi zdalo nesmierne emocionálne späté s tvorcami. Minimálne režisér pozná toto okolie, bola s toho cítiť radosť aj to, že to bolo nakrúcané srdcom. Ale späť k obsahu. Snímka drsne ale zároveň aj pomerne "festivalosvky" zobrazuje príbeh jedného černocha ktorý si na pustatine hľadá prácu, respektíve sa skrýva pred zákonom. Domáci farmári, ktorý tak troška neakceptujú zákony a takisto neradi pracujú keďže ich hlavnou prioritou otroci, využijú príchod Francisa (toho černocha) a, dajme tomu, ho zamestnajú. Popri príjemnému soundtracku ma celkom oslovilo rozdelenie kapitol, ktoré neboli, ako to štandartne býva, pomenované nápismi ako v knihách. Ony boli vizualizované obrázkami. Nikdy som nič takého predtým nevidel. Dramatický príbeh sa nakoniec končí brutálnou prestrelkou, kde sa však nestrieľa s coltov, ako v bežných westernoch, ale páli sa tu s ak 47... Skvelú snímku, na naše pomery nevídanú, mi tak trocha kazil dojem nekonzistencie scenára a vedel by som si to predstaviť aj ako nefestivalový film ale ináč spokojnosť. Taký náš svojský DJANGO UNCHAINED ()

provitamin

Podľa popisu filmu som si myslel že to bude niečo ako 12 rokov otrokom, len sa bude pracovať na feferónkovej plantáži. Celý čas som mal pocit že sa bude niečo diať, sú tu dlhé, pomalé zábery, dnes sú také v móde a filmoví kritici majú také radi, potom zase náznak že sa bude niečo diať, záber na rozsiahlu pustu, objavia sa aj nejaké kone a aj husi, znovu náznak akcie a príde akčný koniec a zistím že s výnimkou záveru sa tu CELÝ ČAS NIČ NEDIALO. Zaujal akurát posledný záber, černoch odchádza na koni, kamera sa obráti hore nohami, slnko je dole a zem zase hore. Ktovie čo tým chcel autor povedať. Hudba minimalistická, len niekoľko tónov, kvôli snahe o uhrančivú afmosféru. ()

Alex

Krásně udělaný film našich sousedů, který úplně vybočuje z běžné tvorby. Příběh je popsaný v mnoha komentářích, ale já bych chtěl zdůraznit zvláštní formu filmového vyprávění. Přestože plyne pomalu, stále se máme na co dívat. ()

Illioplius

Pekné zábery na malebnú krajinu, ale inak prostučké. Téma novodobého otroctva spracovaná veľmi slabo, až priam nebadane. Celé je to zaklincované prestrelkami a záverečným krviprelievaním, ktoré celkovo veľmi nezapadá do konceptu. ()

mrart

Upoutávka na LFŠ zněla: “Jak by to vypadalo, kdyby Terrence Malick natočil Nespoutaného Djanga?” Musím uznat, že dost pravděpodobně asi takto nějak… Pomalé tempo, četný podmanivě halucinační vizuál, zdánlivá i opravdová nuda, skvěle vystavěné scény psychického napětí a spíše fádně vygradované akce. Příjemný zážitek s mírně nenaplněným očekáváním. ()

Biopler

Fraška. Čudujem sa, že De Bankolé sa dal prehovoriť do tohto prúseru, ktorý žiadnym westernom nie je. S westernom má spoločné to, že sa tam občas objaví nejaký kôň. Slabý príbeh, dobrá forma, príšerná nuda. Otrasný záver. ()

Doutas

Maďarsko-slovenský moderní eastern o černém fotbalistovi, který se skrývá před policií na polorozpadlé farmě uprostřed maďarské puszty. Farmu však ovládá rumunský gang, který mu sebere peníze a doklady a donutí ho na farmě otročit spolu s několika dalšími individuii nejasného původu. Vizuálně je Přelud hodně vymazlená záležitost - maďarské nekonečné travnaté pláně přinášejí stejný kýžený efekt jako kaktusy poseté americké prérie. Přelud si bere všechny žánrové ingredience (žena v nesnázích, osamělý nemluvný pistolník, lupičská banda vedená relativně charismatickým padouchem, závěrečná přestřelka), ale ve výsledku se nesnaží tradiční westernová schemata parodovat jako třeba Tarantinův Django, ale spíš poctivě naplňovat (i když občas se té parodii nechtěně přiblíží). Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného. Problém je spíš v tom, že se mezi těmi všemi nádhernými dlouhými záběry pozapomnělo, že i western musí mít zajímavý příběh a postavy. Člověk tak stráví první půl hodinku v očekávání, jen aby zjistil, že místo plnohodnotných postav sleduje jen žánrové rekvizity a že celý příběh ani na chvilku nevyjede z důvěrně známých žánrových kolejí. ()

kla_ra

Film pomalý, ale s neustále přítomným napětím. Promyšlený, poutavý. Málo se mluví a málo vysvětluje, a tak divák pořád čeká a snaží se přijít na to, co se vlastně děje (což je jednoznačně plus!). Označení kapitol spíš vytváří očekávání, než že by něco napověděly. Skvělá je jízda zrezivělým podomácku smotovaným vláčkem, bloudění široširou pustou. A závěrečná přestřelka je výborná, drama dodává nepřehlednost, kdo je vlastně s kým. A lehce se kývající kamera při hledání hlavního záporáka mezi svázanými snopy... paráda. ()