Jack staví dům

• Německo

Jack stavia dom

• Nizozemsko

Komedie / Drama / Thriller

Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, 2018, 152 min (Director's cut: 155 min)

Stand by Lars. Manifest misogynie, autorské úzkosti, provokatérství i sebe-obhajoby. Terapeutický hapening, který na příkladu vraždící lidské karikatury demonstruje, jaké to je, když se filmař ocitne v osobním očistci a jediná cesta vede do pekla. Neiritovalo mě ani tak to, že Lars hranice překračuje a vysmívá se tabu (skoro každou takto narušenou hranici totiž hájí a relativizuje ve voice overu sám Jack). Spíš mi vadilo, že se mnou film skutečně neotřásl a nemanipuloval s tradiční trierovskou neomaleností. Ale čím víc času uplynulo od projekce, tím víc musím uznat určitou formu očisty a neodolatelné kompulzivnosti, kterou Jackův dům přináší. A při střihových scénách se Speerem a Hitlerem jsem ryčel smíchy. To je fakt mimo dobro a zlo. Tam mám odulého dánského trosečníka nejradši. BTW nenechte se zmást atraktivními titulky. Přijetí v Cannes bylo celkem vřelé. Asi i proto, že většina haters opustila sál v průběhu dětského halali.(17.5.2018)

Film je rozdělen do pěti částí a epilogu. Zvláštní struktura, ale nakonec si myslím, že to prospělo filmu, protože vidíme, jak se v Jackovi všude projevuje mírná progrese. Matt Dillon byl skvělý jako opravdový psychopatický sériový vrah. Byla to asi upřímně nejlepší role, v jaké jsem ho viděl. V celém filmu je mnoho filozofických diskusí o povaze umění. Film zobrazuje násilí poměrně realistickým způsobem a vůbec se nedrží, není tudíž pro slabší povahy. Připadalo mi, jako by nám Trier jen ukázal, jak by tyto scénáře vypadaly, kdyby sériový vrah viděl jeho vraždy jako umění. Vysoce doporučuju tomu, kdo je ochoten se ponořit se do brutální mysli sériového vraha. A závěrečný epilog, na který jsou slyšet spíše negativní ohlasy mě zaujal nejvíce a připomněl Melancholii.(10.10.2018)

Vyborna sonda do mysli masoveho vraha, ktery se rozhodl, ze si z mrtvol postavi domecek. Trier divaka opet sokuje a ten se mnohdy divi, cemu je vlastne schopen se smat. Smrt pojata jako umelecka tvorba. Ja si film uzil v obou rovinach, i te negativni. Pro me velky filmovy zazitek. Videno v ostravskem Minikine.(10.11.2018)

Zapomeňte na promopindy o šoku a lidech opouštějících kinosály. Nic takového se zde neděje. Naopak. Trier je sice subverzivní a cynický, ale zároveň až nečekaně vtipný, hravý a svěží.... Přes pomalejší tempo jsem se vlastně ani na okamžik nenudil (naopak, konec byl napínavej jak šraky) ale je fakt, že usedět to je kapku pruda.(4.11.2018)

Jako míval Ján Zákopčaník svého času slunce v duši, Jack tam má to nejčernější peklo a neváhá se s námi o něj podělit. Vidět mu do hlavy a do té jeho zvrácené mysli je přinejmenším zajímavé, občas dokonce i zábavné, kdy se člověk sám pro sebe uchechtne a hned si řekne: panebože, čemu se to vlastně směji? Jack svůj dům nakonec postaví a tím začne to pravé peklo. Snad až příliš doslovné.Každopádně: letos je to první film, který mě opravdu plně zaujal, i když kvalit Antikrista a Prolomit vlny nedosáhl.(23.10.2018)

• - Film má dvě verze. První má 152 minut a byly z ní vystřiženy explicitní scény. Ta byla uvedena 14. 12. 2018 na internetu. Druhá má 155 minut a jedná se o necenzurovanou verzi. Ta byla poprvé promítána na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (Terminer)

• - Magazín Deadline uvedl, že Jack staví dům měl být původně televizním seriálem. Nakonec dal ale režisér přednost dlouhohrajícímu filmu. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)

• - Režisér Lars von Trier informoval o natáčení novinky již v roce 2016 v krátkém videu. Na hlavě měl bílý šátek, byl v roztodivném psychickém rozpoložení a suše pronesl, že tenhle film „nebude rock´n´roll, ale genocida“. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)