Jack staví dům

(festivalový název)
  • Nizozemsko

Drama / Horor / Thriller

Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, 2018, 155 min

Pošle lidi na Dextera a nabídne jim svoji vlastní terapii, načež mu diváci po zaplacení vstupného poslušně odcházejí pohoršeni z kina. Já toho vocase miluju. Trier překročil laťku jež nakreslil v Nymfomance a diskutuje sám se sebou o podstatě umění jako vykoupení. Přitom se snaží vyrovnat s trýznící dualitou umělce a pragmatického technika, která je mu jako režisérovi jeho kuřím okem. Vlastně všechno je zde obětí autorovi duality. Je to nafoukané, ale omlouvá se za to. Je to naprosto sobecké, ale ten film je první, kdo to přizná. Otázka je nakolik film funguje bez znalosti kontextu. Zde mě ale naprosto utrhla logika snu, která provází všechny sekvence. Vše je bez časového a prostorového určení, v podivně odlidštěném světě, děj se libovolně přesouvá v ostrých střizích a vše se odehrává přesně na hranici uvěřitelnosti. A jakmile to skončí, tak stejně jako ráno hodinu civíte v posteli na strop a snažíte se zpětně propojit svůj živý a z vašeho pohledu smysluplný sen dohromady, tak i zde máte teprve po skončení možnost oddechu a prostor k tomu začít si to všechno skládat do svého domu.(7.10.2018)

Film je rozdělen do pěti částí a epilogu. Zvláštní struktura, ale nakonec si myslím, že to prospělo filmu, protože vidíme, jak se v Jackovi všude projevuje mírná progrese. Matt Dillon byl skvělý jako opravdový psychopatický sériový vrah. Byla to asi upřímně nejlepší role, v jaké jsem ho viděl. V celém filmu je mnoho filozofických diskusí o povaze umění. Film zobrazuje násilí poměrně realistickým způsobem a vůbec se nedrží, není tudíž pro slabší povahy. Připadalo mi, jako by nám Trier jen ukázal, jak by tyto scénáře vypadaly, kdyby sériový vrah viděl jeho vraždy jako umění. Vysoce doporučuju tomu, kdo je ochoten se ponořit se do brutální mysli sériového vraha. A závěrečný epilog, na který jsou slyšet spíše negativní ohlasy mě zaujal nejvíce a připomněl Melancholii.(10.10.2018)

Lars von Trier natočil celkem stravitelný remake Sedmé pečeti... nebo tak něco. Každopádně si u mě po pěti letech napravil reputaci, sesbíral zbytky příčetnosti a opět vystrčil drápky. Návštěvu kina vám ale doporučovat nebudu, bo ve své podstatě je to film velmi ošklivý, neřkuli hnusný. Ale i takové bývá umění.(10.10.2018)

Jestli je The House That Jack Built závěrečným dílem americké trilogie, nebo jestli se jedná o úvod nějaké další, je asi celkem jedno. Důležité je, že v Trierově tvorbě je vidět neustálý posun. Bohužel se nedá říct, že by tentokrát šlo o trend pozitivní. Od fantasticky dojemného prolomit vlny až po Melancholii nebo Nymfomanku nebyl problém najít v Trierových dílech obsah, ten se však u nejnovějšího snímku jaksi ztrácí v absolutním imperativu "koukej, jak umím být drsnej". Protože je film o obsedantně kompulzivním psychopatovi, nedá se zrovna snadno určit rozdíl mezi geniálním scénářem a naprosto nahodilým generátorem vět. Kdo někdy držel v ruce knihu, tomu alegorie na Božskou komedii dojde poměrně rychle, a tak ani vizuální orgie v závěru nezapůsobí tak, jak by mohly. Posledních pár minut je už jenom čirá vata, která zabíjí veškerou podvratnost filmu. Jako kdyby se Trier v poslední chvíli lekl a musel divákovi rychle nabídnout nějaké zadostiučinění. Film rozhodně není špatný. Pořád je to Trier tak, jak ho máme rádi. Ale bojím se, že tentokrát víc sází na efekt než na hluboký zážitek. Teprve divácké přijetí ukáže, v čem vlastně vězí Trierův největší trademark. 70%(12.10.2018)

• Devilian

A cenu za nejvíce disturbing film roku 2018 získává... Kdo jiný než Trier! Je mi úplně jasné, že záměrem nebylo nic jiného, než šokovat. A bezpochyby se mu to podařilo. Abych to uvedla na pravou míru - já mám smysl pro filmy z kategorie "what the fuck" (aka WTF movies) a to si myslím, že docela velký. A proto se mi první třetina velice líbila! Creepy gorefest, u kterého nevíte, jestli se spíše znechutit a nebo se smát, je poměrně osvěžující dilema a já si ho v této podobě dost užila. Když se nad brutální vraždou směje celé kino - pak klobouk dolů, ale v něčem to vyšlo. Zůstat tato vlna taková až do konce, pak bych nelenila a napálila tomu klidně 4*. Ale bohužel. Nastupuje nám druhá třetina, která na rozdíl od místy poměrně humorných scén servíruje drasťák, u kterého jsem tajila dech, ale ve které je to tak nějak víc a zbytečně filozoficky ukecané (má to pár dobrých myšlenek, musím uznat). Stále ne špatné, ale už to nějak nebylo ono. No a poslední třetina byl výkal, který tento film zařadil do kategorie dvouhvězdových záležitostí, které si již nikdy nepustím. Věc se má tak. Mě ani tak nešokuje nemilosrdná poprava nevinných obětí. Ani fetišistické manýry nad jejich vraždami. Ani hromada krve nebo ksicht zbroušený o chodník. Mě spíš dokáže znechutit, když si nad vlastním dílem někdo agresivně tahá předkožku, hraje si na filozofa a scénu od scény jde vidět, jak šla drogová tolerance zase o kus výše. Uff. Doteď jsem měla za to, že mě tímhle dokáže nasrat snad jen Lynch. Pravda, s panem Larsem jsem doteď měla zkušeností jen pomálu. A nejsem si úplně jistá jestli ještě chci. Vidím v nich totiž dost velkou podobnost a příliš mnoho bodů, které mě serou na obou. A přitom to začlo fakt docela hezky...(17.10.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 14. května 2018 na Cannes FF. (Varan)

• - Režisér Lars von Trier informoval o natáčení novinky již v roce 2016 v krátkém videu. Na hlavě měl bílý šátek, byl v roztodivném psychickém rozpoložení a suše pronesl, že tenhle film „nebude rock´n´roll, ale genocida“. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)

• - Magazín Deadline uvedl, že Jack staví dům měl být původně televizním seriálem. Nakonec dal ale režisér přednost dlouhohrajícímu filmu. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)